Ana sayfa ÜlkelerPortekiz Porto

Porto

yazan Melis Büyükerk

Ben Porto’ya bayıldım! İstanbul dışında bir şehirde yaşasam neresi olurdu diye düşündüğümde başta gelen isimlerden bir tanesi kesinlikle Porto oldu! Anlatacak çok şey olduğu için bu yazıda kısaca Porto’ya dair izlenimlerimden bahsetmek istiyorum. Porto’da gezilecek yerler ve yeme-içme ile ilgili ayrı yazılar yazdım.

Biz Lizbon‘dan arabayla geçtik (aslında yaklaşık üç saat sürüyor ama biz farklı farklı yerlere gittiğimiz için biraz uzun sürdü. Nereleri gezdiğimizi ise Lizbon yazısında bulabilirsiniz) ama İstanbul’dan direkt uçuş var ve beş saat civarı sürüyor.

Biz Porto’da Mouzinho 160‘da kaldık. Bu evi de booking.com’dan bulduk. Evin içi çok şirin ve tertemizdi. Fiyatı çok uygundu ve fiyatına göre gerçekten çok iyiydi. Ayrıca binanın kendisi de çok tatlı.

Evi teslim ederken bize etraftaki restoranları, gezilecek yerleri anlattılar ve bununla ilgili bir dosya bıraktılar. Aslında bizim ona bakacak pek zamanımız olmadı (kendi planladığımız yerlere gitmekten) ama baktığımız kadarıyla birkaç gittiğimiz yerle örtüşüyordu.

Bu arada evin yeri çok güzeldi, Porto’nun tarihi tarafında yer alıyordu. Evden çıkıp her yere rahatlıkla yürüyerek gidebildik. Yani kısacası, ben evden çok memnun kaldım. Gidecek olursanız mutlaka tavsiye ederim. Burayı bulduktan sonra başka otellere bakmadığımız için (Yeatman Hotel dışında) maalesef otel önerisinde bulunamıyorum. Zaten evler Porto’da çok uygun fiyatlı ve çok güzel, dolayısıyla evde kalmak daha mantıklı oluyor.

Bahsettiğim gibi biz Porto’ya Lizbon’dan arabayla geldik. Size kesinlikle tavsiye edeceğim şey, arabanızı Porto’da hemen bırakın! Tam evin önünde park yeri vardı, o konuda şanslıyız zannettik. Meğer parkın 2 saati 2 euroymuş (sanırım saat 20:00 – 08:00 arası ücretsizdi ama saatini tam hatırlamıyor olabilirim) ve bu uygulama bütün şehirde aynı.

Bize telefonumuza indirebileceğimiz bir uygulama gösterdiler, oradan direkt ödemeyi yapabiliyorsunuz. Ödemeyi yapmazsanız anında ceza yazabiliyorlar, o yüzden iki saatte bir ödemeyi aksatmamak lazım. Aynı zamanda Lizbon’da olduğu gibi her yere park edemiyorsunuz, park edecek yer bulmak zor.

Park problemleri dışında bence şehir mükemmel. Burada yaklaşık dört gün kaldık ve her gün dolu dolu geçti. Şehri detaylıca gezmek isterseniz dört-beş gün yeterli olacaktır. Biz sanırım her yere yürüyerek gittik, dolayısıyla arada kaybola kaybola çok güzel yerler keşfettik. Ayrıca gittiğimiz her yer çok uygun fiyatlıydı.

Porto’ya dair daha fazlası için:

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

Lizbon - Smile and Travell 19/01/2019 - 23:23

[…] hem Lizbon çevresinde birkaç yer gezmek istediğimiz hem de sonrasında Porto‘ya gideceğimiz için araba kiraladık. Lizbon’da araba kullanımı kolay, aynı […]

Cevapla
Porto - Gezilecek Yerler - Smile and Travell 20/01/2019 - 22:50

[…] küçük bir şehir olmasına rağmen, burada çok fazla gezilecek yer var. Porto yazısında da belirttiğim gibi biz burada yalnızca dört gün kaldık (Lizbon‘dan […]

Cevapla

Bir Cevap Yazın