Ana sayfa Kültür - Sanat Ne İzlesek? – Öneri Listesi #8

Ne İzlesek? – Öneri Listesi #8

yazan Derin Tekin

Animasyonlar – Bölüm 2

Animasyon öneri listemizin ikinci bölümünü bekleyenler bu yazımıza! Yine birbirinden güzel filmlerden oluşturduğumuz bir liste. Her biri kalbinizde farklı bir yere dokunacak.

Farklı önerileriniz de olursa, bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız 🙂

Brave

Kendi yolunu çizmek istekte kararlı olan bir prenses, krallığındaki bütün geleneklere meyan okuyarak adeta bir kaosa ve kara bir büyünün serbest kalmasına neden olur. Laneti kaldırmak ve kaderini değiştirmek için çıktığı yolculukta cesaretine güvenmek zorunda kalır.

Aile bağlarının merkezini oluşturduğu animasyon, Disney’in en sevilen animasyonlarından biri haline gelmiştir.

Isle of Dogs

Japonya’da hükümet, tüm köpeklerin bir hastalığa sahip olduğunu öne sürerek toplanmalarına ve çöplerin terk edildiği bir adaya götürülerek ölüme mahkum edilmelerine karar verir. Köpekler bu adada kendilerine yeni bir hayat oluştururlar. Bu sırada Atari isimli bir çocuk, evcil köpeğini aramak için adaya gelir. Animasyon izleyicilerini kahkaha ve aksiyon dolu olduğu kadar duygusal ve empatik bir zaman sunuyor.

Wes Anderson imzalı Isle of Dogs, stop-motion tekniğiyle ve Edward Norton, Bill Murray, Scarlett Johansson, Yoko Ono, Tilda Swinton gibi birçok ünlünün seslendirmeleri ile yapılmıştır.

Klaus

“Santa Klaus” olarak bilinen Noel Baba’nın geçmişine farklı bir bakış atmak ister misiniz? Noel Baba olmadan önce, Klaus kimdi, nasıl biriydi? Noel geleneği nasıl başladı?

Postacı akademisinin en kötü öğrencisi Jesper, Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde yer alan buzlarla kaplı bir adada görevlendirilir. Birbirine selam bile vermeyen kavgali adalıların arasında, Jesper kasabanın öğretmeni ve ormanın içinde el yapımı oyuncakları ile beraber tek başına yaşayan Klaus ile tanışınca yeni hayatı değişmeye başlar.

The Red Turtle

Denizde kaybolarak ıssız bir adaya düşen bir denizci, bir sal inşa ederek adadan uzaklaşmaya çalışır ancak kırmızı bir kaplumbağa her seferinde salını parçalar. İlerleyen zamanda ise kaplımbağa bir kadına dönüşür. Doğa ve hayvanlarla iç içe geçen neredeyse diyalogsuz olan animasyon, gerçekçilik ve sürrealizm arasında gidip gelen, doğa görselliği ile büyüleyici ve şiirsel bir deneyim.

The Red Turtle, Studio Ghibli’nin ilk defa ortak bir yapıma imza attığı (Wild Bunch) ve ilk defa Japon olmayan bir yönetmene sahip olan bir film olarak öne çıktı. 

Song of the Sea

Küçük bir adanın tepesinde babalarıyla birlikte yaşayan iki kardeş Ben ve Saoirse babaanneleri ile birlikte daha güvenli bir yere taşınırlar. Ben, bir gün kız kardeşinin bir deniz perisi olduğunu fark eder. Saoirse bir şarkısıyla tüm büyülü varlıkları serbest bırakabilecek güce sahiptir. Çocuklar tüm sihirli varlıkların güçlerini tekrar kazanabilmesi için en büyük korkularıyla yüzleşip kötü cadıya karşı savaşmak zorundadırlar.

İrlanda ve İskoç inanışları ile örülü masal tadında anlatıma sahip animasyon, çizgileri ve şarkıları ile hafızalarınıza kazınacak.

Cloudy with a Chance of Meatballs

Köftelerin, makarnaların, burgerlerin yağdığını hayal edebilir misiniz? Bu animasyonu izledikten sonra çok daha kolay!

Hevesli bir mucit olan Flint Lockwood, sprey ayakkabılardan maymun düşüncesi çevirmenine tüm icatları kasabanın başına dert açmaktadır. Flint’in suyu yiyeceğe dönüştürmek için tasarladığı yeni icadı kazayla kasaba meydanını yok eder ve gibi bulutlara doğru fırlayıp gözden kaybolur. Ve sonra, şaşırtıcı bir şey olur: Gökten çizburger yağmaya başlar! Ama insanların açgözlülüğüne yetişemeyen makine garip davranmaya başlar ve makarna kasırgaları ve dev köfteler üretir. Flint kasabayı kurtarmak için hava durumu sunucusu Sam ile makineyi durdurmak zorundadır.

Bu animasyonu beğenenlere sevindirici bir haber verelim, filmin ikinci bölümüne devam edebilirsiniz!

Rise of the Guardians

Pitch adıyla tanınan kötü bir ruh insanların umutlarını yok ederek dünyaya hakim olmaya çalışır. North (Noel Baba), Diş Perisi, Uyku Perisi, Paskalya Tavşanı ve Jack Froust’tan oluşan ekip, güçlerini birleştirerek Pitch’i durdurmaya karar verirler.

Filmin seslendirme kadrosunda Chris Pine, Hugh Jackman, Alec Baldwin, Jude Law ve Isla Fisher göze çarpıyor.

Ruben Brant, Collector

Ünlü bir psikoterapist olan Ruben Brandt, babasının ölümü sonrası gördüğü kabuslarla hayattan kopar. Kabusların sebebi ise çocukluğunda bilinçaltına işlenen mesajlardır. Kabuslardan kurtulmak için, Ruben’in hastaları olan dört usta hırsız ile Louvre, Tate, Uffizi, MoMA gibi dünyaca ünlü müzelerden 13 tablo çalmak zorunda kalır. Bu soygunlar tüm dünyada büyük bir yankı uyandırır ve Brandt “Koleksiyoncu” olarak tanınmaya başlar. Ekibin yakalanması için konan ödül de gittikçe artar.

Turbo

Sürat tutkunu bir salyangoz dünyanın en müthiş yarış arabası sürücüsü olma hayali kurar. Bir kaza geçirir ve olağanüstü bir hız kazanır. Hayallerini gerçekleştirmek için, dünyanın en büyük hız yarışını kazanmak için harekete geçer.

Seslendirmelere Ryan Reynolds, Snoop Dog ve Samuel L. Jackson eşlik ediyor.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın