Ana sayfa SeyahatlerGezilecek Yerler Porto – Gezilecek Yerler

Porto – Gezilecek Yerler

yazan Melis Büyükerk

Porto küçük bir şehir olmasına rağmen, burada çok fazla gezilecek yer var. Porto yazısında da belirttiğim gibi biz burada yalnızca dört gün kaldık (Lizbon‘dan geldiğimiz gün zaten akşam olmuştu) ama dolu dolu gezme fırsatımız oldu. Bu yazıdaki her yere yürüyerek gittik, ama siz yürümek istemiyorsanız tuk tukla da gezebilirsiniz.

Öncelikle kaldığımız evin etrafında dolaşalım diye yola çıktığımızda, karşımıza ilk çıkan yer Rua Dos Clerigos oldu. Burası eski bir kilise. Kaleye çıkarsanız tüm Porto’yu görebiliyorsunuz ama çok fazla sıra oluyor ve kiliseye girmek için bir ücret almasalar da kuleye çıkmak paralı. Biz çok kalabalık olduğundan çıkmadık, ama eğer vaktiniz olursa veya az sıra varsa denemeye değer.

Porto’ya giderseniz mutlaka duyacağınız bir başka yer: Livraria Lello. Burası J.K. Rowling’in Harry Potter‘ın ilk kitabını yazdığı kütüphane/kitapçı. Aslında içerisi çok güzel ama Harry Potter yazıldığı için aşırı popüler olmuş, bu sebeple de tamamen turistik. Direkt kitapçıya giremiyorsunuz, öncelikle sizi yan binaya gönderiyorlar, orada upuzun bir sıra bekliyorsunuz (hediyelik eşya, kitap, vb. alabiliyorsunuz). Sonrasında biletinizi alıp kitapçıya girebiliyorsunuz.

Kitapçının içi keyifli ama günün her saati o kadar kalabalık oluyor ki rahatça dolaşmak imkansız. Turistik olarak mutlaka gidilmeli bence ama sırf kitapları sevdiğiniz için gitmek çok anlamlı olmayacaktır bana sorarsanız.

Avenida dos Aliados ise şehir merkezi. Burada ‘Porto’ yazısını bulabilirsiniz.

Porto’nun en etkileyici yerlerinden bir tanesi de tren istasyonu, Sao Bento. Eğer okullar açıkken Porto’ya geldiyseniz, pelerinleriyle dolaşan öğrenciler ile birlikte kendinizi Harry Potter atmosferinde hissedebilirsiniz. Tren yolculuğu yapmasanız da tren istasyonu kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Burası, yaklaşık yüz yıldır hizmet veriyor. Tren garı Jose Marques da Silva tarafından tasarlanmış. Ayrıca içerisinde Portekizli ressam Jorge Colaço tarafından yirmi bin seramikle anlatılmış Portekiz ve ulaşım tarihinin bir özetini görebilirsiniz.

Biz evde kaldığımız için otellere pek bakmadık. Tek baktığımız ve gittiğimiz otel Yeatman Hotel oldu. Burası Porto’ya gelen İngiliz soylular tarafından yapılmış, lüks bir otel. İçerisi çok güzel, çalışanlar çok düzgün. Biz buraya kahvaltı yapmak için geldik, otelde kalmasanız da gelebiliyorsunuz. Otelin manzarası inanılmaz! Biz yağmurlu bir günde gittik, siz havanın daha iyi olduğu bir gün yakalayabilirseniz çok daha fazla keyif alabilirsiniz. Otel gün batımında da çok keyifli oluyor, bir şeyler içerek günü batırmak için de buraya gelebilirsiniz.

Dom Luis I köprüsü ise Eiffel’in önerisi üzerine öğrencisi tarafından tasarlanmış. Köprüyü yürüyerek de geçebiliyorsunuz, biz öyle yaptık. Hem köprü hem de çevresi çok güzel.

Köprüden geçtikten sonraki bölgenin adı Vila Nova de Gaia. Biz buranın tüm sahil kısmını yürüyerek dolaştık. Buralarda yürürken yağmura yakalanınca nereye gitsek diye düşünürken şansa Espaço Corpus Christ‘ı bulduk. Burası da görülmeye değer etkileyici bir manastır ama tabi yağmur yağmayan bir günde daha rahat gezilebilir.

Bir başka kilise de Carmelite Church (Vitoria). Burada iki kilise yan yana, arasında da küçük bir ev var. Bu ev 17. ve 18. yüzyıllarda yapılmış 1 m2’lik bir ev, yani dünyanın en dar evi.

Mutlaka görün diyeceğim son yer ise, Se do Porto. Katedrale giriş ücretsiz, ama parayla girilen bölümleri de var. Orijinal bina 12. yüzyıla kadar gidiyor ama o dönemden beri birçok restorasyon geçirmiş. Bu yüzden farklı dönemlerden farklı mimari anlayışlar görebiliyorsunuz. Burası gerçekten çok etkileyici!

Ben gezdiğim kadarıyla Porto’ya bayıldım, ama daha görmediğimiz yerler de kaldı tabi. Bu yazıda geçen yerler özetle:

  • Rua Dos Clerigos
  • Livrario Lello
  • Avenida dos Aliados
  • Sao Bento (tren istasyonu)
  • Yeatman Hotel
  • Dom Luis I
  • Vila Nova de Gaia
  • Espaço Corpus Christ
  • Carmelite Church (Vitoria)
  • Se do Porto

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın