Ana sayfa SeyahatlerGezilecek Yerler Dünyanın En Gizli 10 Destinasyonu

Dünyanın En Gizli 10 Destinasyonu

yazan Melis Büyükerk

Artık çoğu yere seyahat edebilir hale geldik! Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz üzere, artık seyahat trendlerinin en önemlisi kimsenin daha önce gitmediği yerleri keşfetmek. O yüzden bu yazıda fazla bilinmeyen 10 farklı destinasyondan bahsetmek istiyorum. Umarım yakın zamanda hepsini deneyimleme fırsatı buluruz 🙂

Almanya: Berchtesgaden

250 km’lik yürüyüş parkurları, bozulmamış turkuaz göl suyu ve muhteşem zirveleri ile Berchtesgaden Milli Parkı, Almanya’nın en gizli yerlerinden biri! Burası, Almanya’nın Avusturya sınırının hemen yanında yer alıyor. Ayrıca Bavyera’daki en güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Çoğu turist Kara Orman, İsviçre Alpleri veya Avrupa’nın merkezine seyahat ederken bu muhteşem milli parkı gözden kaçırıyor.

Königssee Gölü kıyısında piknik yapmak, vadilerin nefes kesici manzarasını ve el değmemiş vahşi doğayı görmek isterseniz Watzmann Dağı’nın zirvesine çıkan için çok az gezginden biri olabilirsiniz.

İtalya: Tropea’daki Santa Maria dell’Isola Manastırı

Tropea’ya sadece altın kumsallara güneşlenmeye giden turistlerin çoğu bu gizli yeri bilmiyor. Aslında, başlarının hemen üstünde, Tiren Denizi ile çevrili kayalık bir tepenin üzerinde oturan Santuario di Santa Maria dell Isola var! Manastırın Orta Çağ’da Basilian Rahipleri tarafından mı inşa edildiği düşünülüyor.

Tropea’yı ziyaret ederseniz, Manastır’ın yenilenen cephesinin ardındaki tarihi ve güzelliği keşfetmeyi unutmayın. Ayrıca burası Calabria’nın en iyi ve en ilginç sırlarından bazılarını saklıyor!

İsviçre: Trummelbach Şelaleleri

72 şelaleli vadiyi düşünürsek İsviçre’de keşfedilmemiş şelale yok sanırsınız ama var. Hatta Trummelbach Şelaleleri Avrupa’nın en gizli yerlerinden biri! İsviçre’deki buzullarla beslenen bu 10 şelale, Eiger ve Jungfrau’dan gelen sularla besleniyor. Stechelberg civarlarına giderseniz Trummelbach Şelaleleri’ne mutlaka göz atın.

Avusturya: Seegrotte

Avusturya’nın en büyük yeraltı gölüne tekne gezisi unutulmaz bir deneyim. Hinterbruhl kasabasındaki bu devasa Grotte, İkinci Dünya Savaşı’nda madencilik amacıyla aslen insan yapımı olan bir mağaralar sistemi. Ancak, yeraltı gölü o zamanlar terk edilmiş. Dolayısıyla günümüzde, Hinterbruhl’daki Seegrotte, dünyada ziyaret edilecek en iyi 10 gizli yerden bir tanesi!

Çin: Sanqing Dağı

Sanqing Dağı, Jiangxi eyaletinde bulunan bir Taoist kutsal dağ ve millî park bir tanesi. Sanqing Dağı manzarası, Çin’de en nefes kesici manzaralardan biri olmakla birlikte, kutsal bir anlamı da var. Burası Sanqing’in çevresinde keşfedilecek muhteşem manzaralar, yollar ve büyülü noktalar da sunuyor.

İtalya: Trentino

İtalyan Alplerinin güzelliğini anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Ancak, İtalya’nın kuzey doğusunda, Garda Gölü ile Dolomitler arasındaki Trentino, genellikle gözden kaçan bir yer. Burada keşfedilecek olağanüstü 297 göl bulabilirsiniz! Yalnızca gün batımında Dolomitler’in zirvesinde görebileceğiniz “alpenglow”a hayran olacaksınız!

Polonya: Crooked Forest

Szczecin ormanı, Polonya’da, Gryfino kasabası yakınlarında gizlenmiş bir orman. 30’lu yıllarda dikilmiş 400 çam ağacından bugün sadece birkaç tanesi kalmasına rağmen burası görülmeye değer bir yer! Bu eşsiz şeklin nedeni bu güne kadar bir gizem olarak kalmış, insan yapımı mı yoksa bir doğa harikası mı olduğu konusunda farklı görüşler var. Çam ağaçlarının eşsiz şeklinin sırrını keşfetmek için buraya mutlaka göz atmalısınız!

Macaristan: Tapolca

Tapolca, Macaristan’da, Baltan Uplands doğa koruma alanının yakınında bulunan şirin bir kasaba. Çoğu turist Budapeşte’de bir tatil için Macaristan’a seyahat etse de Tapolca, Macaristan’ın en iyi korunan sırrı! Devasa bir milli parka yakınlığının yanı sıra şehrin merkezinde bir göl, çevresinde şirin bir meydan ve kafeler var. Bu nedenle, Macar mutfağını tatmak, Macaristan’ın muhteşem doğasını ve göl mağarasını keşfedebilirsiniz.

İngiltere: Hunstanton, Norfolk

Norfolk’taki tatil beldesi Hunstanton deniz kenarında sakin bir tatil kasabası gibi görünüyor. Fakat sahile ve çakıllı kumsala doğru yürüdükten sonra muhteşem kayalıklarla karşılaşacaksınız. Eski Hunstanton kayalıkları, renkli kumtaşı katmanları; paslı zencefil kumtaşı, kırmızı kireçtaşı, yeşil deniz yosunu ve mavi denizle çevrili. Bu nedenle, muhteşem Hunstanton plajı, özellikle günbatımında kesinlikle nefes kesici!

Doğal güzelliğine rağmen, Doğu İngiltere’deki bu gizli yeri pek kimse bilmiyor. Bu yüzden, dünyanın geri kalanı keşfetmeden öğrenmeden önce Hunstanton sahillerini mutlaka ziyaret edin!

İskoçya: Applecross

Applecross, İskoçya’nın yarımada kıyılarında güzel bir küçük köy. Yemyeşil tepelere yayılmış, denize bakan küçük kulübe evlere bayılacaksınız! Sadece 544 sakini olan Applecross’a seyahat etmek için çok fazla neden yokmuş gibi gözükse de harika manzaralar, burayı dünyanın en iyi 10 gizli yerinden biri haline getiriyor. Buraya gitmişken, Camuterrach ve Ard-dhubh’a da göz atmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın