Ana sayfa Oteller Yeni Normalde Karia Bel’

Yeni Normalde Karia Bel’

yazan Melis Büyükerk

Beni tanıyan herkes Karia Bel’i ne kadar çok sevdiğimi ve buraya her sene mutlaka geldiğimi bilir. Benim için artık evime, arkadaşlarıma kavuşuyormuşum gibi bir şey oldu yazları buraya gelmek. Otel hakkında bütün detayları daha önce Karia Bel’ yazısında anlatmıştım zaten.

Ancak, Covid-19 ile birlikte herkesin kafasında oteller, hatta kimileri için evden çıkmak ile ilgili soru işaretleri oluşmaya başladı. Diğer yandan yazın gelmesiyle birlikte herkes tatil hayalleri kurar oldu. Hal böyle olunca, ben de bu kadar sevdiğim ve bu dönemde dahi içim rahat bir şekilde geldiğim Karia Bel’in, yeni normal için aldığı önlemlerden ve yaptığı yeniliklerden bahsetmek istedim.

Sosyal mesafeye çok dikkat ediliyor.

Tüm çalışanların sürekli maske takması, her yerde dezenfektan bulunması, otele girerken ateş ölçümü yapılması ve misafirlere form imzalatılması zaten artık standart prosedür. Bunların hepsine fazlasıyla dikkat ediyorlar.

Odaların her birinde Karia Bel’in Covid-19 prosedürlerine ilişkin bir yazı bulunuyor. Bu prosedür, farklı otel ve şirketlerin aldığı önlemler ve uyguladığı prosedürler değerlendirildikten sonra, Karia Bel için en sağlıklı ve uygulanabilir şekilde hazırlanmış.

Sosyal mesafe kurallarına çok dikkat ediyorlar. Bunun için masa ve şezlongların sayıları azaltılmış, araları açılmış. Daha önceden de kimseyle dip dibe olmuyordunuz fakat, şimdi mesafe iyice açılmış. Biz bu konuyla ilgili hiç problem yaşamadık hatta tedirgin bile olmadık diyebilirim.

Açık büfe kalktı.

Eskiden Karia Bel’de kahvaltılar açık büfe olarak veriliyordu. Şimdi herkesin masasına serpme kahvaltı geliyor. Kişiye özel tabaklar, üzeri kapalı bir şekilde geliyor. Açık büfede olan her şey şimdiki kahvaltıda da var. Yine istediğiniz şekilde yumurtanız hazırlanıyor, pancake veya aklınıza ne gelirse isteyebiliyorsunuz. Çay ya da kahve isterseniz, onlar da masanıza geliyor.

Öğle yemekleri zaten menüden seçiliyordu ve istediğiniz yere (beach house/otel kısmı, odanız) geliyordu. Onunla ilgili bir değişiklik yok.

Akşam yemeklerinde çorbayı kaldırmışlar. Önce başlangıç geliyor. Sonrasında gelen mezeler, ara sıcaklar, ana yemekler ve tatlılar aynı şekilde devam ediyor. Hamdi Şef harikalar yaratıyor gerçekten 🙂

Dışarıdan kimse gelemiyor.

Yakın koylardaki teknelerden veya otellerden misafirler zaman zaman denize girmek ama özellikle yemek yemek için Karia Bel’e gelebiliyordu. Şu anda otel misafiri olmayan kimseyi otele almamaya özen gösteriyorlar. Hatta buranın otel ve beach house kısımları arasında bile gidiş gelişi sınırlamışlar. İki taraftaki misafirler de diğer kısma gidip denize girebiliyordu. Son gelişmelerden sonra bu pek mümkün olmuyor.

Sadece yemek o tarafta olduğu için, kahvaltı ve akşam yemeklerinde beach house kısmında kalanlar otel kısmına gidiyor. Beach house’ta kalıyorsanız ve otel kısmında gitmek istemiyorsanız, yemeğinizi odanıza da isteyebiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak, otel misafirlerinden birinin sağlık açısından gözlemlenmesi gerekirse, izolasyon alanı var.

Temizlik sıklığına siz karar veriyorsunuz.

Odaların içinin dezenfekte edildiğini söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Yeni normal dönemde odanıza temizlik için ne sıklıkta girilmesini istediğinizi odaya girerken size soruyorlar (önceden de istediğiniz şekilde ayarlayabiliyordunuz tabi ama size özellikle sormuyorlardı). Bizim odaya temizlik için her gün geldiler, biz o konuda bir değişiklik istemedik.

Camlarda ve kapılarda sineklik olduğu için, prosedür yazısında camların sürekli açık kalmasını özellikle tavsiye etmişler.

Yenilikler

Beliz Hanım otel kısmının yanındaki arsayı almış! Orası için çok güzel planları var. Oda sayısında bir değişiklik olmayacakmış ama harika şeyler yapacağından şüphem yok.

Bu sezon için iki koşu bandı ve ekstra şezlong koymuşlar bahsettiğim yeni yere. Daha izole bir yer olmuş. Çoğu kişi deniz kenarında güneşlendiği veya odalarının teraslarında oturduğu için orası genellikle boş oluyor. Beliz Hanım hayal ettiği gibi yaptıktan sonra nasıl olur şimdilik bilemiyorum ama heyecanla bekliyorum.

Burasıyla ilgili şu an tek bildiğim, daha kapalı bir alan olduğu için, orada özel yemek yapmak da planlar arasında 🙂

Kesinlikle tavsiye ederim!

Burayı ne kadar çok sevdiğimi her fırsatta söylüyorum zaten. Yeni normalde de vazgeçilmezlerimden biri olan Karia Bel’i herkese tavsiye ediyorum.

Instagram: @karia_bel

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın