Ana sayfa SeyahatlerGezilecek Yerler Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

yazan Melis Büyükerk

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı Cunda’nın tepesinde yer alıyor. Öncelikle söylemeliyim ki, buraya yürümek biraz yorucu olabilir. Fakat yürüdüğünüz yollar o kadar keyifli ki! Biz arabayla gidildiğini bilmiyorduk, yukarıya çıkınca gördük. Eğer yokuş yürümekle aranız yoksa arabayla veya toplu taşımayla da gelebilirsiniz. Yürürken “galiba hiç bitmeyecek” gibi söylensek de bence yürümek gayet güzeldi.

2007 yılından bu yana hizmet veren bu kitaplıkta, Muhtar Kent’in babasından kalan yaklaşık 1300 kitabı bulabilirsiniz. Kitaplığa, göz sağlığı bozulunca “Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum.” diyen Necdet Kent ve eşinin ismi verilmiş.

Kitaplık her gün saat 09:30-17:30 arasında açık. Giriş ücretsiz.

Kitaplığın bulunduğu binanın tarihi 1800’lü yıllara dayanıyor. Kitaplığın bulunduğu Şapel, burada yer alan manastırın vazgeçilmez bir parçasıymış. 1835 yılından itibaren buraya dini kitapların yanı sıra, kilise hukuku kitaplarının da getirilmesiyle kitaplık bir hayli zenginleşmiş. 1924’te ise mübadeleyle birlikte Şapel tahrip olmuş. Eskiden manastıra un sağladığı tahmin edilen değirmenden de sadece temel taşları kalmış.

Burası adanın en güzel manzarasına sahip yerlerinden bir tanesi. Kitaplığın önündeki kafede mutlaka bir kahve ya da sıcak bir günde gittiyseniz limonata içmenizi tavsiye ederim. Panorama Cafe her gün saat 9:30-20:00 arası açık.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın