Ana sayfa SeyahatlerGezilecek Yerler Rahmi Koç Müzesi – Taksiyarhis

Rahmi Koç Müzesi – Taksiyarhis

yazan Melis Büyükerk

Cunda’da gezilecek yerlerden bir tanesi Rahmi Koç Müzesi. Burada aynı İstanbul ve Ankara’daki müzelerinde olduğu gibi geniş yelpazeli bir koleksiyon bulabilirsiniz. İçerisinde teneke oyuncaklar, tahta oyuncaklar, buharlı modeller, su altı makinaları, at arabaları, bebek arabaları, zaman ölçüm aletleri ve daha çeşit çeşit malzeme yer alıyor.

Müze Pazartesi günleri kapalı. Geri kalan günlerde ise 1 Ekim – 31 Mart arasında 10:00-17:00; 1 Nisan – 30 Eylül arasında da 10:00-19:00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti kişi başı 7 TL.

Fakat bana sorarsanız müzenin bulunduğu bina da, en az içindeki koleksiyon kadar etkileyici.

Bina 1873 yılında Rumlar tarafından Anakent Kilisesi olarak inşa edilip, Cebrail ve Mikhail’e atfedilmiş. Adının Taksiyarhis, yani Koruyucu Baş Melekler, olması da kilisenin onlara atfedilmiş olmasından kaynaklanıyor. Neo Klasik mimarisi olan bu bina, hala adanın en önemli anıt yapılarından bir tanesi. Kilisenin iki çan kulesinden sadece bir tanesi ayakta kalmış. 2011 yılında müze haline getirilmek üzere Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’na tahsis edilmiş, 2014 yılında da ziyarete açılmış.

İçeriyi gezdikten sonra müzenin denizcilik objeleriyle dekore edilmiş kafesinde bir kahve içip, hediyelik eşya dükkanına uğrayabilirsiniz 🙂

İlginizi Çekebilir

1 comment

Cunda Adası - Smile and Travel 20/06/2020 - 10:58

[…] Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi) […]

Cevapla

Bir Cevap Yazın