Ana sayfa Seyahatler Cunda Adası

Cunda Adası

yazan Melis Büyükerk

Yaklaşık 15 sene sonra ilk defa bu yaz, ailece Cunda’ya gitmeye karar verdik! Çocukluğumda her sene giderdik aslında. Bu sene ailemizde iki tane de patili çocuk var, dolayısıyla neredeyse tüm tatili onların da gelebileceği yerlere göre ayarladık.

Nasıl gidilir?

Biz İstanbul’dan arabayla, Osmangazi Köprüsü’nden geçerek gittik. Bir saatlik molayla toplamda 5 saatte otelimize vardık. Eskiden ne kadar fazla zaman aldığını düşünecek olursak, gerçekten de harika bir gelişme.

Geçiş ücretinin yaklaşık 103 TL olduğunu da ayrıca belirtmekte yarar var. Tabi sadece köprü geçişinde para vermiyorsunuz, yol boyunca ücretli geçişler var.

Nerede kalınır?

Cunda’da adım başı otel var artık. Benim bildiğim hepsi deniz kenarındaydı ama köyün içerisinde olanlar da açılmış.

Deniz kenarında kalmak isterseniz:

Eğer denizin dibinde olmamıza gerek yok derseniz:

Evcil hayvanınız ile kalmak isterseniz…

Bahsettiğim gibi biz köpeklerle gittiğimiz için seçeneklerimiz sadece Cunda Oteli ve Murat Reis’ti. Cunda Oteli benim çocukluğumda her sene geldiğimiz otel olduğu için orada kalmayı tercih ettik. Köpeklerle çok da rahat ettik. Fakat özellikle belirtmeliyim ki, orada çok fazla sokak köpeği ve kedisi var. Dolayısıyla eğer onlara aşırı tepki gösterecek bir evcil hayvanınız varsa problem yaşayabilirsiniz.

Murat Reis’te ise, köpeği olanlar için ayrı bir kısım yaratmışlar. Diğer otel misafirlerini rahatsız etmemek adına sadece belirli odalarda kalabiliyor ve köpeklerinizle onlar için özel ayrılmış yerlerde vakit geçirebiliyorsunuz. Yemek yiyeceğiniz yerden, denize gireceğiniz yere kadar ayrıştırmışlar.

Nerede denize girilir?

Plajı olan tüm otellere sadece denize girmek için de gidebilirsiniz. En güzel plajları sıralamak gerekirse:

 • Sobe
 • Ortunç
 • Mocamp (burası kamp alanı ama dışarıdan sadece denize girmek için de gelebilirsiniz)
 • Ada Kamping
 • Mola Beach

Sarımsaklı taraflarına gitmek isterseniz, Aytaş’ın denizi çok soğuk ama aşırı berrak ve temiz, kesinlikle tavsiye ederim.

Köpeğinizle denize girmek isterseniz…

Biz denize hep otelimizde girdik çünkü Coco ve Sophie için de çok rahattı. Tam odamızın önünden denize girebildiğimiz için onların da alışması çok kolay oldu.

Ama dilerseniz köpeklerinizle Mocamp, Mola Beach veya Murat Reis’e gidebilirsiniz. Kendim denemediğim için çok fazla yorum yapamıyorum.

Yeme/içme için nereye gidilir?

Cunda’da yediğim yemekler gerçekten çok lezzetliydi. Tahmin edersiniz ki bizim eskiden hatırladığımız yerlerin hiçbiri artık eskisi gibi değil. O yüzden yepyeni bir yere gelmişiz gibi her yeri heyecanla denedik. Tatilden acil bir şekilde dönmemiz gerektiği için gitmeyi planladığımız her yere gidemedik, ama hem önerilerden hem de gittiklerimizden bir liste çıkaracak olursak:

 • Cunda Oteli
 • Ayna
 • Trata Ayvalık
 • Bay Nihat
 • Lal Girit Mutfağı
 • Karadeniz Pastanesi
 • Sade Kahve
 • Taş Kahve
 • Cunda Deniz Restaurant
 • L’Arancia
 • Dantela Cunda

Bahsettiğim yerlere köpeklerinizle de gidebilirsiniz. Zaten sokaklarda bir sürü kedi/köpekle karşılacaksınız 🙂

Bu arada Cunda’ya gelip lokma yemeden dönmek olmaz. Bir sürü farklı yerde lokmacıyla karşılaşabilirsiniz fakat biz Lokma İmparatoru‘na gittik. Gerçekten çok başarılıydı.

Cunda’nın içinde bir sürü dondurmacı var fakat onların çok özel bir tarafı yok. Eğer gerçekten güzel bir dondurma yemek isterseniz, Çamlık Dondurmacısı‘nı kesinlikle tavsiye ederim. Karadut ve sakızlı benim favorilerim.

Gezilecek yerler

Cunda sokakları genellikle çok kalabalık ama içlere girdikçe hem dar sokaklar, yokuşlar derken insan sayısı azalıyor. Eski evlerin etrafında, taş sokaklarda gezmek o kadar keyifli ki! Burada gezilecek yerler şu şekilde:

İlginizi Çekebilir

6 Yorumlar

Yeni Normal Dönem: Yurt İçi Otel Önerileri - Smile and Travel 10/06/2020 - 10:35

[…] Adası ile ilgili yazımıza buradan göz […]

Cevapla
Rahmi Koç Müzesi – Taksiyarhis - Smile and Travel 20/06/2020 - 10:14

[…] Cunda’da gezilecek yerlerden bir tanesi Rahmi Koç Müzesi. Burada aynı İstanbul ve Ankara’daki müzelerinde olduğu gibi geniş yelpazeli bir koleksiyon bulabilirsiniz. İçerisinde teneke oyuncaklar, tahta oyuncaklar, buharlı modeller, su altı makinaları, at arabaları, bebek arabaları, zaman ölçüm aletleri ve daha çeşit çeşit malzeme yer alıyor. […]

Cevapla
Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı - Smile and Travel 20/06/2020 - 10:22

[…] ve Necdet Kent Kitaplığı Cunda’nın tepesinde yer alıyor. Öncelikle söylemeliyim ki, buraya yürümek biraz yorucu olabilir. Fakat […]

Cevapla
Evcil Hayvan Dostu 10 Otel - Smile and Travel 28/06/2020 - 15:05

[…] Cunda’da köpeklerinizle kalabileceğiniz otel önerileri ve gidebileceğiniz plajlar için Cunda Adası yazımıza göz […]

Cevapla
Ayse gul suter 10/07/2020 - 21:12

Tavsiyelerinle, Ayna’da yedik, girit mutfagina gittik, sobe’den denize girdik, muhtesemdi!👌🏼✌🏼

Cevapla
Melis Büyükerk 11/07/2020 - 11:17

Çok mutlu oldum! Keyifli tatiller 🙂

Cevapla

Bir Cevap Yazın