Ana sayfa İyi Yaşam Neden Yoga?

Neden Yoga?

yazan Melis Büyükerk

“Yoga is the cessation of the movements of the mind.”

Patanjali

Yoga, Hindistan’da doğmuş, hem ruhsal hem fiziksel olarak iyileşmeyi amaçlayan eski bir disiplin. Kelime olarak da birleştirmek ve kontrol etmek gibi anlamları var. Klasik yoganın öncüsü Patanjali, yoganın tanımını zihnin içinin durulması, yani zihnin içinde sürekli değişen düşüncelere ara verilmesi olarak yapıyor.

Yogayla bedensel ve zihinsel sınırlarınızı aşabileceğiniz, kendi benliğinize döneceğiniz duruş, nefes ve meditasyon egzersizleri yapabilir, kısacası kendinizi bulma yolculuğuna çıkabilirsiniz. Evlerimizde kalmamız gereken bu dönem, biraz kendinize vakit ayırmak ve zihniniz ile bedeninizi iyileştirmek, kısacası yogaya başlamak için çok doğru bir zaman olabilir diye düşünüyorum.

Unsplash / Farsai Chaikulngamdee

Bu zamanda hepimizin enerjiye ihtiyacı var, yoga enerji veriyor. Yoga yaparken vücudunuzda salgılanan endorfin kendinizi yorgun hissetmemenizi sağlıyor. Yoga size esneklik ve denge kazandırıyor. Yaptıkça vücudunuz açılıyor, esnekliğiniz artıyor ve güçleniyorsunuz. Hatta düzenli yaparsanız, kısa bir süre içerisinde vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri hissedebiliyorsunuz. Bu dönemde bir diğer önemli unsur da stres. Yoga, stresi azaltmaya destek oluyor. Düzenli yaparsanız günlük hayatınızda stresli durumlarla baş etmenizi de kolaylaştırıyor. Yoganın kendi benliğinize dönmeniz ve zihninizi iyileştirmeniz için destek olduğundan bahsetmiştim, bu şekilde kendinize duyduğunuz öz saygıyı da arttırıyor. Bedensel iyileşme anlamında bedeninizi tanımanıza yardımcı oluyor. Çağımızın sorunlarından bir tanesi şüphesiz “anda kalmak”. Yoga, zihninizin durulmasını ve bu sayede anda kalmanızı sağlıyor. Bir süre sonra günlük hayatınızda da etkilerini hissetmeye başlıyorsunuz.

Evde Yoga!

Bütün bu bahsettiğim etkileri birebir kendiniz denemek için yogaya başlamak lazım. Bunun için evden çıkmadan takip edebileceğiniz, bizim de çok sevdiğimiz, yoga hesapları aşağıda!

Alo Moves

Birçok eğitmenlerden oluşan Alo Moves, büyük bir egzersiz platformu. Bu platformda farklı farklı eğitmenlerden istediğiniz stil ve zamanda her seviyeye uygun egzersizler bulabilirsiniz. Dilerseniz kendinize uygun yoga, meditasyon egzersizlere Alo Moves uygulamasından, isterseniz de YouTube kanallarından ulaşabilirsiniz. Alo Moves’da pilates ve HIIT gibi antremanlar da var.

Alo Moves ile ilgili daha fazla bilgiye websitelerinden ulaşabilirsiniz. Direkt uygulamayı indirmek isterseniz de AppStore veya Google Play‘den indirebilirsiniz.

Instagram: @alomoves

YouTube: Alo Moves – Online Yoga Videos

Yoga with Adriene

Adriene Mishler’in hesabı olan Yoga with Adriene, yoga ile ilgili en çok takip edilen hesaplardan bir tanesi. Yogayı “uyanma sanatı” olarak tanımlayan Adriene Mishler, her seviyeye uygun egzersiz videolarını paylaşıyor. Ayrıca vücudunuzun belirli bir bölgesini çalıştırmak isterseniz, ona yönelik videolar da bulabilirsiniz. Hem de videolarına bazen Benji de eşlik ediyor!

Adriene Mishler ve yoga ile ilgili daha fazla bilgiye websitesinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Find What Feels Good uygulamasını da AppStore veya Google Play‘den indirebilirsiniz.

Instagram: @adrienelouise

YouTube: Yoga with Adriene

YogaUni

Alexis Gulliver ve Nesteren Akçay’ın kurduğu Yogauni, online yoga egzersizleri sunan bir platform. Yogauni, herkesin istediği sürede rahatça, ihtiyaç duyduğu şekilde yoga yapabilmesi fikriyle kurulmuş. Ayrıca canlı yayınlar ve Zoom üzerinden de online ders veriyorlar. Yogauni’de yoga dışında fitness ve pilates egzersizleri de bulabilirsiniz.

Yogauni hakkında daha fazla bilgiye websitelerinden ulaşabilirsiniz.

Instagram: @yogauni_com (@alexisgulliver & @nesterenakcay)

YouTube: YogaUni

Cihangir Yoga

Cihangir Yoga 2006 yılında İstanbul’da kurulmuş bir yoga stüdyosu. Herkese Yoga felsefesiyle hareket eden Cihangir Yoga, şu anda İstanbul’da 3 farklı lokasyonda (Cihangir, İstinye ve Caddebostan) ve Ankara’da herkesi yogayla buluşturmayı ve hayatlarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Evden çıkamadığımız bu dönemde de Cihangir Yoga hem Instagram hem de YouTube kanallarından yoga severlerle buluşuyor.

Cihangir Yoga hakkında daha fazla bilgiye websitelerinden ulaşabilirsiniz.

Instagram: @cihangiryoga

YouTube: Cihangir Yoga

Elvin ile Yoga

Uzun zamandır yoga ile ilgilenen Elvin Levinler, bu deneyimini paylaştığı yoga kanalı açtı. YouTube hesabıyla yogaya başlamak ya da alışkanlık haline getirmek isteyen herkese destek olmayı amaçlıyor. Evlerimizde kaldığımız bu dönemde Instagram ve YouTube hesaplarından canlı yayınlar yaparak takipçileriyle hem yoga deneyimlerini hem de her seviyeye uygun çeşitli egzersizler paylaşıyor.

Instagram: @elvin

YouTube: Elvin ile Yoga

Yoga 8

Yoga 8, Nişantaşı ve Beşiktaş’ta şubeleri olan bir yoga stüdyosu. Burada her seviyeye uygun seansların yanı sıra uzmanlık ya da çocuklar için programlar da bulabilirsiniz. Evden çıkamadığımız bu dönemde Zoom üzerinden ücretsiz online dersler veriyorlar. Online seansların detaylarına Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Yoga 8 hakkında daha fazla bilgiye websitelerinden ulaşabilirsiniz.

Instagram: @yoga8nisantasi & @yoga8besiktas

*Fotoğrafların hepsi Instagram hesaplarından alınmıştır.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın