Ana sayfa İyi Yaşam Mental Dayanıklılığınızı Arttırmanın Yolları

Mental Dayanıklılığınızı Arttırmanın Yolları

yazan Siren Tekin

Açıldık ama açılmadık. Rahatladık ama hala gerginiz. Yaz geldi, ama hala fazlalıklarımızdan kurtulamadık. Mezun olduk ama bütünlemeye kaldık. Projenin bitiş tarihi geldi ama tatil planları yapıyoruz.

Mental engellerimiz ve gerginliklerimiz her zaman bizimle. Bazı zamanlar öyle güçlüler ki, zihnimiz aksiyon almamıza izin vermeyebiliyor. Peki kendimizi bu konuda nasıl güçlendirebiliriz?

Bu yazımızda kendi mental dayanıklılığımızı arttırmak ve kendimizi güçlendirmek için kullanabileceğimiz teknikleri paylaşmaya çalışacağım.

1- Küçük başlayın. Büyük resme tabi ki odaklanın ancak, sonuca ulaşmak için ilk önce küçük adımları tamamlamamız gerekiyor.

2- Anın tadını çıkarmaya çalışın. O an önünüzde ne varsa ona odaklanın, mindful olun.

3- Sadece başlayın! En zoru her zaman başlamaktır. Başlamazsanız hedefinize ulaşamayacağınızı unutmayın.

4- İstek, heves ve azim çok önemli. Kendinize bir yol haritası çıkarın, amacınıza giden yolda gerçekleştirmeniz gereken şeyleri aklınızda detaylı olarak canlandırın. Kendinize sorun: Ne yapmak istiyorum? Bunu yapmak istiyor muyum? Bunu yapmak için nereden başlamalıyım? Bir şeyi yapmak istemediğiniz veya strese girdiğiniz anda, durumun farkına varın.

5- Dezavantajınızı avantaja çevirin. Kendinizi eğitecek noktalar bulabilir, zor bir durumu lehinize çevirecek bir an yakalayabilirsiniz. Olumsuzluklara odaklanıp kendini çıkılması zor bir denkleme sokmak yerine, kendinize nasıl fayda sağlayabileceğinize odaklanın. Her zorluğu veya istemediğiniz şeyi ortadan kaldıramayabilirsiniz ancak onları nasıl aşacağınızı öğrenebilir, kendinize sizi motive edecek yeni yollar keşfedebilirsiniz.

6- Duygularınıza kapılıp kendinizi daha fazla strese sokmayın. Zor zamanlarınızda sakin kalmaya çalışıp durumu rasyonelleştirmeye çalışırsanız alternatif yolları daha kolay bulabilir ve stresli durumunuzdan kendinizi daha çabuk kurtarabilirsiniz. Belirsizlik ve olumsuz durumlarda motivasyonunuzu ve konsantrasyonunuzu yüksek tutabilirseniz yıkılmazsınız. Olumsuz duruma odaklanmak yerine olumlu düşünerek ve zihninizin olumsuzluklara takılı kalmasını engelleyerek kendinizi motive edin.

7- Büyük resmi aklınızdan çıkarmayın! Hepimiz istemediğimiz şeyler yapmak zorunda kalabiliyoruz. Dizi izlemek yerine ödev yapmak, çikolatalı pasta yemek yerine spora gitmek… Hedefinizi unutmadan küçük adımlarla ilerlerseniz, hedefinize ulaştığınızda çektiğiniz acılara değeceğini hatırlarsınız. Küçük ödülleri ertelemezsek, büyük ödüle ulaşabiliriz.

8- Başarısızlıktan korkmayın. Her zaman başarılı olacağız, hedefimize ulaşacağız veya istediğimiz şeyi yapabileceğiz diye bir şey tabi ki yok. Yolda edindiğiniz tecrübe, başarının bir parçasıdır. Başaramadınız mı, yarın tekrar deneyin.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın