Ana sayfa İyi Yaşam Pandemi Günlerinde Sağlıklı Yaşam

Pandemi Günlerinde Sağlıklı Yaşam

yazan İdil Gazioğlu

Daha önce hiç yaşamadığımız, hiç tanık olmadığımız bir olayla karşı karşıyayız. Sağlığımız tehdit altında. Çoğumuz korku, kaygı yaşıyor. Belirsizliğe alışmaya ve bu yeni yaşamımıza ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Böylesi bir ortamda Sağlıklı Yaşam ne ifade eder?

Sağlıklı yaşamın gereklerini yerine getirmek, virüsün içeriye gireceği kapılardan birini daha kapatmak demektir. Sosyal mesafe, kendini izole etme, hijyene dikkat etme ve kendine iyi bakma. Bunları yaptık, virüs kesin gelmez diye bir şey elbet yok. Biz bütün bunları yapacağız ki virüs bulaşma ihtimalini azaltacağız. Kendimize iyi bakmak ise, olası bir bulaşma durumunda hastalığı daha kolay ve daha az hasarla geçirme olasılığımızı arttıracak.

Sağlıklı yaşam için yapacağımız her şey, bugünlerde her zamankinden daha fazla önemsediğimiz bağışıklık sistemimizi iyi durumda tutmaya yardımcı adımlardır.

Nasıl?

Doğru gıda, spor ve zihin dengesi ile!

Doğru gıda nedir?

Unsplash / Ja Ma

Bedenimize temiz, doğal ve gerçek gıda sokacağız. İşlenmiş gıdalardan uzak duracağız. Bir gıda ne kadar işlemden geçmiş olursa, içinde o kadar çok katkı maddesi ve kimyasal var demektir. İşlenmiş gıdaları ayırt etme yolu, paketli gıdaların arkasındaki ‘İçindekiler’ listesine bakmaktır. Bunu alışkanlık haline getirmek bizi bir çok ‘kötü’ gıdadan korur. O listede anlamadığınız kelimeler varsa hiç anlamaya çalışmayın. O anlamadığınız kelime, büyük ihtimalle bir katkı maddesi, bir kimyasaldır. İçindekiler listesi ne kadar uzunsa, o gıdada o kadar çok katkı maddesi var demektir. İşlenmemiş, az işlemiş ve çok işlenmiş gıdaları bu listeleri inceleyerek ayırt edebilirsiniz. Bir de son zamanlarda gıda literatürüne girmiş yeni bir terim var: ‘ultra işlenmiş’ler. Artık onların içindekilerini ne siz sorun, ne ben söyleyeyim…

Dolayısıyla, yediğimiz gıdaların bol vitamin ve mineral dolu olmasına, besin değerlerinin yüksek olmasına özen göstereceğiz. Yeşil sebzeler –şu meşhur koyu yeşil sebzeler- vazgeçilmezimiz olursa her gün bedenimize sayısız vitamin ve mineral giriyor demektir.

Tükettiğimiz besinler doğal hali veya doğal haline en yakın olan ürünler olmalı.

Spor

Unsplash / Victor Freitas

Spor yapmak bize sadece güzel bir görüntü ve kaslı bir vücut getirmez. Spor; yaşamımızı uzatmaya, yaşayacağımız ömür her ne kadar ise onu ayakta, dinç ve ağrısız sürdürmemize yardımcı olur.

Doktorunuz tarafından özellikle belirtilmiş bir yasağınız yok ise, haftada 4-5 kez en az yarım saat yürüyüş yapmak ve haftada en az 2 kez ağırlık çalışmak çok önemlidir.

Zihin dengesi

Unsplash / Simon Migaj

Zihin dengesi demek stresi kontrol altına almak yani mümkün olduğu kadar azaltmak demektir. Amacımız, stres hormonumuz kortizolü dengede tutmaya çalışmak olmalıdır. Her sinir, üzüntü, gerginlik yaşadığımızda kortizolün yükselmesi zararlıdır. Kortizol aslında bize çok gerekli bir hormondur. Gerçek bir tehlike anında yükselir, bizi tehlikeye karşı korur. İşi bitince gerisin geri iner ve dengeye oturur. Burada bir sorun yok. Sorun, kortizolün gün içinde defalarca yükselip stresin kronik (kalıcı) hale gelmesi durumudur. Bedenimizde sadece korku, üzüntü, kaygı ve kavgalar stres yaratmaz. Bunlara ek olarak yanlış gıda da kortizolü yükseltir. Gerçek olmayan, içi katkı maddesi ve kimyasal dolu gıdayı beden tanımaz ve buna reaksiyon verir. Bu da strese yol açar.

Hepimizin yaşamında değiştiremeyeceğimiz şeyler, elimizde olmayan ve bizi derinden üzen olaylar olabilir. Konu onlarla nasıl yaşayacağımızı, o tatsız durumlara (kendimizi korumak adına) nasıl tepki vereceğimizi  öğrenmektir. Karşımızdaki ile tartışırken o sırada kortizolün yükseldiğini ve için için size zarar verdiğini unutmayın! 

Stresi kontrol altına almak için ise seçenekler neredeyse sonsuz. Her gün kısacık bir zaman dahi olsa, kendinize bir vakit ayırın. Sevdiğiniz bir şeyleri yapın. Yeni bir şey öğrenin. Sabah akşam 5-10 dakika sakin bir köşede nefes alın, meditasyon yapın. Sık sık güzel anılarınızı düşünün. Onları düşündüğünüzde yüzünüzde beliren gülümseme kortizolün düştüğünün, sizin gevşeme moduna geçtiğinizin göstergesidir. Örgü örün, hiç bilmeseniz de resim yapın. Bir bakmışsınız bu evde kaldığımız dönemden ressam olarak çıkmışsınız.

Yeter ki isteyin, merak edin ve hedefleyin.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın