Ana sayfa İyi Yaşam Farkındalık ve Şefkat Üzerine Okumak

Farkındalık ve Şefkat Üzerine Okumak

yazan Tutku Uyarağalar

Farkındalık ve şefkat kavramları son yıllarda çokça gündeme gelen, üzerine araştırmaların yürütüldüğü, pratiklerle desteklenen iki kavram. Aslında kavramlar birbiriyle oldukça iç içe geçmiş durumda. Ben de sizler için bu kavramları açıklayan, pratiklerini konu edinmiş birkaç kitabı listelemek istedim. Bu kitaplar, benim okurken büyük keyif aldığım ve birçok şey öğrendiğim eserler oldu. Umarım sizler de keyifle okur ve kafanızda yer alan sorular varsa, bunlara cevaplar bulursunuz!

Farkındalık: Çılgın Bir Dünyada Huzur Bulmak

Mark Williams ve Danny Penman

Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi, çoğu zaman içinde yaşadığımız çılgın dünyada farkındalıkla hareket etmek, farkındalığı yaşamın içine oturtmak, çok gerçekleştirdiğimiz bir eylem olamayabiliyor. Her zaman koşuşturmalar içerisindeyiz, bir yerlere yetişmeye çabalıyor, neler hissettiğimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi, kimi zaman bedenimizden yükselen sesleri bile görmezden gelebiliyor, umursamayabiliyoruz.

Peki farkındalık geliştirilebilen, belki daha doğru bir ifadeyle, alışkanlığa dönüştürülebilen bir şey mi? Mark Williams ve Danny Penman’ın bu rehberinde, farkındalık üzerine 8 haftalık uygulama pratikleri serisi anlatılıyor.

Kitabın en güzel tarafı, 8 hafta için 8 bölüm olarak düzenlenlenmiş olması. Kitap, içerisinde bir CD ile birlikte okuyucuya sunuluyor ve içinde meditasyon pratikleri yer alan bu CD size farkındalık egzersizleri sırasında eşlik ediyor. Hafta hafta yapılabilecek meditasyonlar, pratikler ve egzersizlerin detaylıca anlatıldığı kitapta, çeşitli metaforlar, örnekler ve pratiklerin uygulanma yöntemleri detaylıca anlatılıyor.

Özellikle, eğer farkındalık ile alakalı pratikleri deneyimlemek istiyor, fakat kendinize yapılandırılmış bir program bulmakta zorlanıyorsanız, pratiklerin adım adım nasıl yapılacağını açıklayan, oldukça detaylı ve kolay anlaşılır bu rehberi kesinlikle tavsiye ediyor, keyifli okumalar diliyorum.

ŞefkatZorlayıcı Duygu ve Durumlarla Yaşayabilme Sanatı

Doç. Dr. Zümra Atalay

Şefkat, acıya karşı verilmiş bilge bir yanıttır. Bu kitap, şefkati anlamak ve onu bir duygudan eyleme dönüştürebilmek için yazıldı.

Zümra Atalay’ın İnkılap Yayınları’ndan çıkan Şefkat isimli kitabının arka kapağında bu açıklama yer alıyor. Bana göre, hem şefkati çok yalın bir ifade ile tanımlayan hem de kitabın içeriği ile ilgili büyük bir ipucu veren çok güzel bir açıklama bu.

Kitap, bizlere şefkatin tanımını vererek başlıyor. Şefkatin ne olduğu, bir başkasına aktarılan şefkat ve başkalarından aldığımız şefkat üzerine açıklayıcı bölümlerin ardından, öz şefkat kavramına giriş yapılıyor.

Bu kitapta en çok hoşuma giden şey kendi adıma, “hayata geçir” başlıkları altında öz şefkatin nasıl pratik edilebileceğini öğreten egzersizlerin de yer alması oldu. Önce kavramları zihnimizde oturtmaya yarayan yalın ve güzel açıklamaların ardından, çeşitli pratikleri de “hayata geçir” başlıklarıyla bize veren eser, hem öz şefkati kavramamızı kolaylaştırıyor hem de günlük hayatlarımızda pratiğe dökerken yaşayabileceğimiz kafa karışıklıklarını en aza indiriyor, soru işaretlerimizi gideriyor.

Öz Şefkatli Farkındalık: Tahrip Edici Duygularla Başa Çıkabilmek

Christopher K. Germer

İçinizdeki en derin şeyin sevecenlik olduğunu bilmeden önce

Diğer en derin şeyin keder olduğunu bilmeniz gerekir.

Naomi Shihab Nye, şair

Dr. Christopher Germer, yıllardır bilimsel olarak öz şefkat ve farkındalık üzerine çalışmalar yürütüyor. Bu kitabında da Germer’in öz şefkatli farkındalık pratiklerini detaylı bir şekilde okuyucuya anlattığını ve “bunu deneyin” başlıklarında pratikleri deneyimlemek için adımları gösterdiğini görüyoruz.

Acıdan, istemediğimiz duygulardan genellikle kendimizi saklamaya çabalıyor, kaçınıyoruz. Aslında bu duygularımızı varlığımızın parçaları olarak kabul etmek, onları yargılamadan ve utanç duymadan kabul etmek, “iyi” olma halinde en önemli adımlardan bir tanesi.

Klinik Psikolog Christopher Germer, bu öz şefkatli tutumu hayatımızın geneline yayabilmemiz için gereken stratejileri oldukça detaylı ve anlaşılır bir dille anlatıyor ve her konuya yönelik ayrı bir başlığın yer aldığı kitapta, öz farkındalığın önemi üzerine çalışmalarını okuyucuya sunuyor.

Kişisel olarak da, her bölümün girişinde yer alan, şairler, romancılar, sanatçıların çeşitli eserlerinden kısımlar sunan bölümleri çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Umarım sizler için de benim için olduğu kadar keyifli bir öğrenme süreci olur bu kitap! İyi okumalar dilerim.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın