Ana sayfa Kültür - Sanat İstanbul: Yeni Normalde Gezebileceğiniz Sergiler

İstanbul: Yeni Normalde Gezebileceğiniz Sergiler

yazan Melis Büyükerk

Yeni normalde İstanbul’da bazı galeriler kapılarını açmaya başladı! Siz de fiziksel olarak sergi gezmeyi özlediyseniz, tedbirlerinizi alarak sergi gezmeye başlayabilirsiniz. Yine de bana sorarsanız, gitmeden önce galerileri arayıp, ne gibi önlemler aldıklarını sormakta fayda var.

Yeni normal dönemde gezebileceğiniz sergiler şu şekilde:

Ebedi Yaz – Art On Istanbul

Ebedi Yaz sergisi, ismiyle birlikte zorlu geçen bir kış ve bahar dönemlerinin ardından mutluluk veren yaz mevsimine vurgu yapıyor. Bu zorlu süreçlerden sonra “buluşma ve dayanışma” örneği olmayı hedefliyor. 24 farklı sanatçının katıldığı bu sergide fotoğraf, resim, yeni medya, heykel gibi farklı farklı eserler bulabilirsiniz.

Sergiyi 29 Ağustos 2020’ye kadar Art On Istanbul’da görebilirsiniz. Galeri, Salı ve Cumartesi günleri 10:00 – 19:00 saatleri arasında açık.

Instagram: @artonistanbul

Adres: Meşrutiyet Cad. Oteller Sok. Hanif Binası 1/A Tepebaşı 34430 Beyoğlu İstanbul

Bergama Stereotip – Arter

Cevdet Erek’in Arter’deki galeri alanı için özel olarak tasarladığı sesli bir mimari yerleştirme. Sergi, Zeus Sunağı olarak da bilinen Büyük Bergama Sunağı’nın mimarisini ve serüvenini yeniden yorumlamayı hedefliyor.

Sergiyi 15 Kasım 2020’ye kadar Arter’de görebilirsiniz. Arter, Salı – Pazar günleri 11:00 – 17:00 saatleri arasında açık.

Instagram: @arteristanbul

Adres: Irmak Caddesi No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

İzler – Arter

Nevin Aladağ’ın bu sergisi, üç kanallı video yerleştirmesinden oluşuyor. Sergi, Aladağ’ın çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Stuttgart’ın ses ve imgeye dayalı bir portresini çizmeyi amaçlıyor.

Sergiyi 23 Ağustos 2020’ye kadar Arter’de görebilirsiniz. Arter, Salı – Pazar günleri 11:00 – 17:00 saatleri arasında açık.

Instagram: @arteristanbul

Adres: Irmak Caddesi No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Diyabekiri Hokin Eşliğinde İkinci Baskı – Depo

Diyarbakır’da bir sanatçı inisiyatifi olan A4 Açık Sanat Alanı’nı İstanbul’a taşıyan bu karma sergide, müzik duayeni Onnik Dinkjian’e referans veriliyor. Sergiye katılan sanatçılar: Bahar Tokur, Ceylan Çiftçi, Evindar Tokur, Lütfü İrdem, Nadan Özcan, Rıdvan Kuday ve Zelal Özkan.

Sergiyi 4 Temmuz 2020’ye kadar Depo’da görebilirsiniz. Galeri, Pazartesi hariç her gün 11:00 – 19:00 saatleri arasında açık.

Instagram: @tutundeposu

Adres: Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane 34425 İstanbul

Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar – Galeri Nev

“Desen, benim için, görünür dünyadan kalanlar, tanımlanmamış alanlardan geri dönenler ve çeşitli imalar arasında hızlı ilişkiler kurulmasına yönelik bir eylem planı. Kağıdın alanıysa bana göre psişik bir coğrafya gibi ve bu coğrafyada imgeler arasındaki karmaşık ilişkilerin şiddeti, mizahla birleşiyor.” diyen İnci Eviner’in sergisi, bu ilişkiyi irdeleyen çizimlerinden oluşuyor.

Sergiyi 19 Eylül 2020’ye kadar Galeri Nev’de görebilirsiniz. Galeri, Temmuz ve Ağustos aylarında Pazartesi – Cuma, diğer aylarda ise Salı – Cumartesi 11:00 – 18:30 saatleri arasında açık.

Instagram: @galerinev_istanbul

Adres: İstiklal Caddesi Mısır Apt. No: 163 Kat: 4 Daire: 23 Beyoğlu İstanbul

Dirimart Sunar VII: Natürmort – Dirimart

Dirimart’ın 2016 yılında Dolapdere’deki yeni mekanının açılmasından bu yana gerçekleşen sergilerden 22 sanatçının eserleri bu sergide bir araya geliyor. Sergi, pandemi ile birlikte yaşadıklarımızı göz önünde bulundurarak güzellik ve zaman algımızı gözden geçirmemizi hedeflerken, sanatçıların da kendi yöntemleriyle güzelliği bulmalarına odaklanıyor.

Sergiyi 29 Temmuz 2020’ye kadar Dirimart’ta görebilirsiniz. Salı – Cumartesi günleri arası 10:00 – 19:00, Pazar günleri de 12:00 – 19:00 saatleri arasında açık.

Instagram: @dirimart

Adres: Hacıahmet Mahallesi. Irmak Cad. 1-9, Dolapdere, 34440, İstanbul 

JPEG Takımadaları – Zilberman Gallery

Antonio Consentino’nun JPEG Takımadaları sergisi, kentsel dengeleri, şehirlere dair biriktirdiği anılar, fotoğraflar üzerinden heykellerden resimlere, hafıza üzerinden işliyor. Sergiye yine sanatçının yazmış olduğu, bugün, geçmiş ve geleceğin bir arada ele alındığı bir hikaye eşlik ediyor.

Sergiyi 29 Temmuz 2020’ye kadar Zilberman galeride görebilirsiniz. Galeri, Salı – Cuma arası 12:00 – 19:00 saatleri arasında açık. Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri ise kapalı.

Sanal tur ile gezmek isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram: @zilbermangallery

Adres: İstiklal Cad. No.163 Mısır Apartmanı K.3 D.10 Beyoğlu / Istanbul

Eğer hala evden çıkmak istemiyor ama sergi gezmek istiyorsanız, Evden Gezebileceğiniz Galeriler yazımıza mutlaka göz atın!

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın