Ana sayfa Kültür - Sanat Evden Gezebileceğiniz Galeriler

Evden Gezebileceğiniz Galeriler

yazan Melis Büyükerk

Koronavirüs nedeniyle hepimiz evlerimizdeyiz, ya da en azından öyle olmaya çalışıyoruz. Bu dönemde evde olan herkes bir şekilde zaman geçirmenin yollarını arıyor. Biz de, sizler için takip edebileceğiniz online etkinlikleri buraya, hayvanların başrollerinde olduğu (çok sevdiğimiz) film önerilerimizi buraya, koronavirüs dolayısıyla oluşan kaygılarımızla baş etmek ile ilgili yazımızı da buraya koyduk 🙂

Evimizde bu kadar vakit geçirirken sanattan kopmamak gerektiğini düşünüyorum. Eğer sizde benim gibi bu süreçte sanattan kopmak istemiyorsanız evden takip edebileceğiniz, üç boyutlu olarak gezebileceğiniz galerileri ve dijital sergileri aşağıda bulabilirsiniz:

İstanbul Modern – Sanatçı ve Zamanı

İstanbul Modern, 2015 ve 2018 yılları arasındaki “Sanatçı ve Zamanı” sergisini sanal tur ile keşfetme imkanı sunuyor. Bu sergide 109 sanatçının, 193 çalışmasını bulabilirsiniz. Sanatçının zamanı ile toplum, kültür, doğa ve evrenin zamanı arasındaki bağı irdeleyen bu sergiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz İstanbul Modern’de 2014-2015 yılları arasında, Türkiye’de sinema ve seyirci ilişkisini ele alan, “Yüzyıllık Aşk” adlı dijital sergiye de buradan göz atabilirsiniz.

Instagram: @istanbulmodern

Galeri Soyut

Ankara’da kurulmuş Galeri Soyut’u yeni keşfettim! Fiziksel olarak gezebileceğiniz sergiler kadar (ki bir süre daha kimse gidip gezemeyecek), güncel ve geçmiş sergileri dijital veya 3 boyutlu olarak gezebileceğiniz bir websiteleri var. O kadar özenle çalışmışlar ki neredeyse tüm sergilerin 3 boyutlu versiyonunu hazırlayıp, sitelerine koymuşlar.

Galeri Soyut’un ev sahipliği yaptığı tüm 3 boyutlu sergilere buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram: @galerisoyut

Pg Art Gallery – Tehlikeli Oyunlar

Pg Art Gallery, Ayla Turan’ın Tehlikeli Oyunlar adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Aslında 21 Mart’ta açılışı yapılması planlanan bu sergi, Koronavirüs sebebiyle online olarak izleyicilerle buluşuyor.

Ayla Turan’ın yeni dönem heykelleri; karanlık, acıklı, kabul edilemez durumları, gerçekçi filtrelerle ama naif bir mercekle ele alıyor ve çözüm önerilerinde bulunuyor. Bu sergide de şirin dünyasında dolaşırken, güncel uygarlık problemlerini görüyoruz. Ayrıca, işlerinde elle tutulan materyalleri tercih eden Ayla Turan, bu sergide sanal ve bu sanallıkla desteklenmiş gerçek dünyayı keşfetmeye başlıyor.

Sergiyi Pg Art Gallery’nin websitesinden veya Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Pg Basement – Voyager

Pg Basement’ta da yine aynı şekilde 21 Mart’ta açılışı yapılması planlanan ama yaşadığımız durumlardan ötürü online olarak açılacak Ömer Faruk Yaman’ın Voyager adlı sergisi var.

Bu sergide Ömer Faruk Yaman, sergiyle aynı isimli Voyager karakterini ve bu karakterin geçmiş ve gelecek arasında bir bağ kurmaya çalışırken, kendi çevresinde yarattığı değişken dünyaya dair bulduğu ipuçlarıyla, teknolojinin takip edilemez hızı ve geçmişe özlemin harmanlanmış bir dünya tasarımı olarak bize sunuyor.

Sergiyi Pg Art Gallery’nin websitesinden veya Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

“Uzak Bakış” Sergisi

Küratörlüğünü Melike Bayık’ın yaptığı Uzak Bakış sergisi; Burak Ayazoğlu, Dicle Çiftçi, Hasan Baran Kurtoğlu, Recep Serbest, Ali Şentürk ve Hasan Özgür Top’un eserlerinden oluşuyor. Sergi, bahsettiğim sanatçıların alternatif yaklaşımlarıyla portre ve bakış üzerine yoğunlaşıyor. Eserler, bedenin sadece izleme haline odaklanan büst yapısını ele alıyor.

Sergi hakkında detayları ve eserleri buradan görebilir; sergiyi 3 boyutlu olarak gezmek için ise buraya göz atabilirsiniz.

Mixer – Gece Provası

Doğu Özgün’ün Gece Provası adlı sergisi, iktidar merkezleri tarafından ırk, cinsiyet, tür ve sınıf temelli kategoriler etrafında inşa edilmiş kimlikleri reddetme ve kaçma stratejilerini inceliyor. Sergi, çoğunluğun onayına bağımlı mutluluk vaatlerine, yaş ile cinsiyete özgü öğretilere ayrıca da ezberlenmiş gelecek planlarına bir saldırı niteliği taşıyor.

Sergiyi online olarak incelemek isterseniz detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

*Fotoğraflar galerilerin websitelerinden alınmıştır.

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

İstanbul: Yeni Normalde Gezebileceğiniz Sergiler - Smile and Travel 28/06/2020 - 13:09

[…] hala evden çıkmak istemiyor ama sergi gezmek istiyorsanız, Evden Gezebileceğiniz Galeriler yazımıza mutlaka göz […]

Cevapla
Aralık 2020 Sergi Takvimi - Smile and Travel 29/11/2020 - 14:37

[…] fazla sergi için önceden yazdığım Evden Gezebileceğiniz Sergiler yazısına göz […]

Cevapla

Bir Cevap Yazın