Ana sayfa Kültür - Sanat Ne İzlesek? – Öneri Listesi #7

Ne İzlesek? – Öneri Listesi #7

yazan Derin Tekin

Animasyonlar – Bölüm 1

Yine dopdolu bir listeyle karşınızdayız! Bu sefer içimizi ısıtacak, evde olduğumuz bir dönemde neşemizi biraz daha arttıracak; Oscar, BAFTA, Altın Küre ve Annie ödüllerinden de tanıdığımız animasyonları sizler için derledik.

KOCAMAN bir listeyi iki liste halinde koyacağız, böylece izlemek için sizlere biraz daha zaman bırakmış oluruz diye düşündük 🙂 şimdiden iyi seyirler dileriz!

9

Yakın bir gelecekte, insanlar ve makineler arasında geçen apokaliptik savaş sonrası, dünya tamamen yok olmuş durumdadır ve insanlık sona ermek üzeredir. İnsanlığın kurtuluşunun, bu dünyaya uyanan bir bez bebeğin elindedir.

Yüzüklerin Efendisi – Kralın Dönüşü görsel efekt yaratıcılarından Shane Acker’ın 2005 yılında çektiği ve Oscar adaylığı ile ses getiren kısa animasyonun uzun metrajlı bir sinema filmine dönüştürülme projesi olan 9, aynı zamanda Tim Burton ve Timur Bekmambetov imzası taşıyor.

The Boxtrolls

The Boxtrolls, Viktoryen dönemin zengin kasabalarından biri olan Peynirkent’te geçiyor. Kasaba sakinleri, kaldırımların altında yaşayan ve kutu cüceleri (“boxtrolls”) olarak adlandırılan yaratıkların geceleri çocukları ve değerli peynirleri çaldığına inanmaktadır. Aslında bu cüceler, sırtlarında geri dönüştürülmüş karton evleri ile gezgin bir şekilde büyük mağaralarda yaşarlar. Kendilerinden biri olarak yetiştirdikleri yetim çocuk Eggs ve maceraperest kasabalı bir kız olan Winnie, cücelerin peşinde olan avcıdan kurtulmak için cücelerle birlikte çalışırlar.

Coraline

Dakota Fanning’in seslendirmesi ile ekranlara gelen bir stop-motion animasyonu. 11 yaşında maceraperest Coraline evdeki bir dolabın arkasında keşfettiği kapı ile kendini farklı bir dünyada bulur. Hayallerindeki mükemmel aileyi sonunda bulduğuna inanırken, sonsuza kadar bu dünyada kalmak istemeyince, bu alternatif ailenin kötü niyetli bir sırrı olduğunun farkına varır.

Fantastic Mr. Fox

Sizi bir tilki ailesiyle tanıştıralım. Bay Fox, ailesini beslemek için her akşam üç çiftçiden tavuk, ördek ve hindi çalmaktadır. Çiftçiler artık tilkiden bıkmışlardır ve ondan kurtulmak için ellerinden gelen her şeyi denemektelerdir.

Wes Anderson imzalı animasyonda tanıdık sesler sizi karşılayacak: George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray, Jason Schwartzman, Willem Dafoe ve Owen Wilson seslendirmeleriyle ezber bozan bir proje.

Kubo and the Two Strings

Geçmişten gelen lanetli ve intikamcı bir ruh, genç bir çocuk olan Kubo’nun peşine düşmüştür. Ruhu yenmek için Kubo, yol arkadaşlarıyla beraber ölen babasının sihirli zırhının peşine düşer.

Bu stop-motion animasyonda da bize Charlize Theron ve Matthew McConaughey eşlik ediyor.

The Mitchells vs. the Machines

İnsanlara yardımcı olmak için üretilen robotlar ve teknolojik aletler insanlara karşı ayaklansaydı ne olurdu?

Katie, hayalini kurduğu sinema okuluna girmeyi başarınca mutluluktan deliye döner ve bir an önce evden ayrılmak için sabırsızlanır. Ailesi ile okula gidiş yolculuğunda kendine eşlik etmek için hazırlık yapar. Yolculuk sırasında ise robotların dünyayı istila ettiğini öğrenirler.

Aile ilişkilerinin duygusal olduğu kadar komik hallerine tanıklık ettiğimiz bu animasyonu izlerken kahkahalara boğulmaya hazır olun.

Secret of Kells

Viking işgalleri ile geçen bir dönemde,  koruma duvarlarıyla örülü bir bölgedeki manastırda yaşayan Brendan, manastır görevlerini yerine getirmekte ve yanı zamanda eğitimine devam etmektedir. BU sırada manastıra gelen keşiş Aidan’dan ve keşişin yazdığı kitaptan etkilenerek kitabı korumak ve tamamlamak için her şeyi göze alır. Kitap sayesinde gizemli Aisling ile tanışır.

2D bir animasyon olan Secret of Kells, Kelt ve İskandinav mitolojisiyle örülü fantastik bir dünya sunuyor. İrlanda’nın “Book of Kells”i üzerinden kurgulanan ve çizimlerinden esinlenilerek hazırlanan animasyon, 17.yüzyıl İrlanda’sının ruhunu yansıtan imgeler ve kelimelerle donatılmıştır.

Wolfwalkers

Genç avcı adayı olan Robyn ve babası İrlanda’ya yerleşirler ve son kalan kurt sürüsünün temizlenmesi için destek vermektelerdir. Robyn, özgür ruhlu Mebh ile arkadaş olunca her şey değişir. Mebh, gizemli bir kabiledendir ve bu kabile üyelerinin geceleri kurda dönüştüğüne inanılır.

2D animasyonlarda listenin ikincisi olan bu animasyon, Secret of Kells ile aynı stüdyonun yapımıdır.

Daha fazla öneri için:

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın