Ana sayfa Kültür - Sanat Evinizden Takip Edebileceğiniz Etkinlikler

Evinizden Takip Edebileceğiniz Etkinlikler

yazan Derin Tekin

Koronavirüs ile birlikte hepimiz evlerimizde daha fazla vakit geçirmeye başladık. Her ne kadar üzücü ve bir o kadar da kaygı verici bir durumla karşı karşıya kalmış olsak da, bu durumu yoğun çalışma hayatlarımızı kısa bir süreliğine yavaşlatmak ve dinlenmek için bir fırsat olarak düşünebiliriz. Bu konu ile ilgili olarak Kaygıyla Baş Etmek: Koronavirüs adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Salgının ekonomik değerleri hakkında tartışmalara başlanmışken, en sarsıcı darbeyi kültür-sanat sektörünün aldığını söylememize gerek yok. Aslında bu durum, sadece sektör olarak değil, aynı zamanda entelektüel gelişim ve sosyal yapımız anlamında da oldukça büyük bir darbe oldu. Müzelerin, tiyatroların, sinemaların ve gösteri merkezlerinin kapanması, konserlerin ve etkinliklerin ertelenmesi derken, peki evdeyken neler yapabiliriz diye düşünmeden edemiyoruz.

Önümüzdeki birkaç günü evimizde geçirirken, kültür-sanat dünyasından da kopmak istemeyenler için evden çıkmadan da takip edebileceğiniz alternatiflerimizi aşağıdaki gibi belirledik:

Amsterdam Belgesel Film Festivali

Dünyanın en önemli belgesel festivallerinden biri olan Amsterdam Belgesel Film Festivali, festival tarihinden 300 filmi ücretsiz erişime açtı. Bu filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kumbaracı50

Çağdaş drama ve dans performansları sergileyen bir kolektif olan Kumbaracı50 hafta içleri 20.30 – 22.00 arası Youtube kanalları ile evlerimize misafir oluyor. Kumbaracı50 performanslarına buradan ulaşabilirsiniz.

Berlin Filarmoni Orkestrası

Berlin Filarmoni Orkestrası konserleri iptal olduktan sonra online yayınlara başladı. Mart sonuna kadar arşivini izleyicilerine açtı. Digital Concert Hall‘a buradan ulaşabilirsiniz.

Viyana Devlet Operası

Viyana Devlet Operası, Live at Home platformuyla operaları dijital olarak yayınlıyor. Operalara buradan ulaşabilirsiniz.

Social Distancing Festival

Dünyanın her yerinden, birçok sanat organizasyonu canlı yayınlara başladı. Belirli bir ücret ile opera, konser ve tiyatro performansları izleyebileceğiniz etkinliklere göz atmak isteyenler Social Distancing Festival’e buradan ulaşabilir.

Talking Shorts

Talking Shorts, My Darling Quarantine Short Film Festival adı altında her hafta 7 kısa filmden oluşan bir program paylaşacağını duyurdu. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Google Art Project

Google Art Project, dijital dönüşümün en önemli yapı taşlarından biri olan Google Arts & Culture’ı da unutmamak gerek. 2011’den beri herkese açık çevrimiçi bir platform olarak işleyen platform müzeden seçili sanat eserlerinin yüksek çözünürlükte görsellerine, koleksiyonlara, temalar bazında eserlere, sanat akımlarına, tarihi figürlere, ve sanatçılara yer veriyor. Proje detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Online ziyaret edebileceğiniz müzeler:

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın