Ana sayfa Kültür - Sanat Ne İzlesek? – Öneri Listesi #9

Ne İzlesek? – Öneri Listesi #9

yazan Berfin Çoban

Herkese merhaba! İlk defa film öneri listemi sizlerle paylaşacağım. Benim yüzlerce gizli dünyam var, bunlardan biri de filmler! Filmlerin bendeki yeri çok özel. Çünkü filmler rahatça ve doya doya duygularımı yaşadığım, dünyamın küçük bir parçası. Neyse, daha fazla uzatmadan sizleri dünyam ile tanıştırayım;

1- Dear Zindagi (2016, Romantik / Dram)

Gauri Shinde’in yönettiği, Shah Rukh Khan ve Alia Baht’ın başrollerini paylaştığı Dear Zindagi, Karia’nın (Alia Baht) ilişkilerini konu alan bir film. Sinema sektöründe görüntü yönetmeni olarak çalışan Kaira, mükemmel bir hayat arayışında. Aslında başarılı olsa da içinde bulunduğu monotonluktan sıkılmış ve yeni bir yol arıyor. İş için gittiği bir yerde, tesadüfen tanıştığı terapist doktor Jehangir Khan’ın (Shah Rukh Khan) söylediklerini duyunca ve terapiste gitmeye karar veriyor. Bu noktada, sıradan bir düşünür olan Jug’la olan karşılaşması, hayat hakkında yeni bir perspektif kazanmasına yardımcı oluyor. Mutluluğu bulmanın, hayatı kusurları ile kabullenmek olduğunu keşfediyor.

Tabi burada Jug sadece Kaira’ya değil bana da çok yardımcı oldu. Kaira’ya anlattığı hikayeler bende de derin bir etki bıraktı. Hayatta kendimden umudum kesilince ve çok mutsuz olduğum zamanlar Dear Zindagi’yi açıp tekrardan izlerim. Doktor Jehangir bana da ilaç gibi geliyor, bu yüzden bu filmi sizlere kesinlikle öneriyorum.

2- Forrest Gump (1994, Dram / Romantik)

Forrest Gump, 1986 yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek Robert Zemeckis tarafından çekilmiş bir film. Başrollerini Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field paylaşıyor. Film, öğrenme güçlüğü yaşayan ve atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip Forrest Gump’ın, bazen sadece gözlemlediği bazen de başkalarına ilham verdiği, tesadüfen içinde bulunduğu 1960 ve 70’li yılların en önemli olaylarını anlatıyor. Bana sorarsanız Forrest Gump, insanlara büyük ilham kaynağı olan bir film.

3- The Truman Show (1998, Bilim Kurgu / Dram)

Truman Show bence sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip. Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk, ütopik bir hayat sürüyor. Bu adada yaşayan insanlar, her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyor. Ana karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan bir tanesi. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, öldü sandığı babasını görünceye kadar hayatı olduğu gibi yaşıyor. Babasını gördüğüne emin olsa da babası bir anda ortadan kayboluyor. Takip eden günlerde de gizemli olaylar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ediyor ve yaşadığı hayatın gerçekliğini sorgulamaya başlıyor. Tabi başroldeki Jim Carrey’nin olağanüstü performansını da es geçmemek gerekiyor bence.

4- Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi (2007, Müzikal / Korku)

Tim Burton’un yönetmenliğinde, başrollerinde Johnny Depp ve Helena Bonham Carter’ın oynadığı, 8 dalda Tony Ödülü kazanan Sweeney Todd, aslında 1927 yılından 1982’ye kadar 10 kez değişik sürümlerle çekildi. Filmde karısına göz koyan güçlü bir hakim tarafından haksız yere Avustralya’ya sürgün edilen Benjamin Barker (Johnny Depp) ve onun acımasız iş ortağı ve sevgilisi Bayan Lovett’ın (Helena Bonham Carter) maceraları anlatılıyor. Barker, yıllar sonra karısı ve kızının intikamını almak için Sweeney Todd takma adıyla Londra’ya, eskiden kendisine ait olan dükkana geri dönüyor. Amacı karısı Lucy’yi ve küçük kızını kurtarmak ve onu haksız yere hapse gönderen Yargıç Turpin’i (Alan Rickman) öldürmek.

5- Makas Eller (1990, Fantastik / Romantik)

Film, küçük bir kızın büyükannesine karın nasıl yağdığını sormasıyla başlıyor. Yaşlı kadın da Edward’ın (Johnny Depp)  hikayesini anlatmaya başlıyor. Edward’ı buluşunun bir parçası olarak yarattıktan sonra ona can vermek isteyen mucit, ellerini tamamlayamadan önce hayatını kaybediyor. O zamana kadar hep yalnız kalacağına inanan Edward’ın hayatı, Peg Boggs ile tanışınca değişiyor. Peg onu evine götürüp, ailesi ile yaşamasına izin veriyor. Bir süre sonra Edward, Peg’in kızı Kim’den hoşlanmaya başlıyor. Bu yüzden Kim’in sevgilisiyle başı derde giriyor ve hırsızlık ile yargılanıyor.

6- Bohemian Rhapsody (2018, Müzikal / Dram)

Bohemian Rhapsody, Queen grubuna, müziklerine, dünyanın en sevilen sanatçılarından biri haline gelen solistlerine bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Film, simgeleşmiş şarkıları ve devrimci sesiyle grubun yükselişine, Freddie Mercury’nin yaşam tarzının kontrolden çıkması ile çıkan iç çatışmaya ve yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen rock müzik tarihinin en büyük performanslarından birinde gruba liderlik ettiği Live Aid konserinin arifesinde birleşme sürecini anlatıyor. Bu süreçte de, her zaman bir aile gibi olan ve günümüzde dışlanmışlara, hayalperestlere ve müzikseverlere ilham vermeye devam eden bir grubun mirasını taşıyor.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın