Ana sayfa Kültür - Sanat Ne İzlesek? – Öneri Listesi #3

Ne İzlesek? – Öneri Listesi #3

yazan Siren Tekin

Suç belgeselleri mi dediniz?

Merhaba Suç Belgeselleri Severler Kulübü! Covid-19 (maalesef 2021 yılında beklediğimizin aksine, yeni yılla birlikte şıp diye bitmedi!), karantina, sokağa çıkma yasağı derken son sürat bir şeyler izlemeye devam ediyoruz. Bu yazımda sizlerle izlediğim ve izleme listemde olan bazı yeni suç belgesellerinden bahsetmek istiyorum.

Death to 2020

Belki de 2020 yılının sonuna doğru en çok beklenen film oldu. Evet film diyorum çünkü oyuncuların hepsi aktör. İlk izlemeye başladığımda fragmanını izlememiştim, spoiler yemeyi hiç sevmediğimden merakla beklediğim içeriklerin fragmanlarını izlememe gibi bir huyum var.

İzlemeye başladıktan sonra, “İlginç, Hugh Grant bu kadar yaşlanmamıştı sanki” diye düşündüm. Tabii ki hemen filmi durdurdum, araştırmaya başladım ve belgesel niyetinde bir film olduğunu öğrendim. Kısacası, izlemek isterseniz, film gibi izleyin, benim gibi karakterlerin kim olduğunu araştırmaya çalışmayın!

Covid-19, #BlackLivesMatter, çekirge istilası, küresel orman yangınları, Amerika seçimleri gibi bir sürü olayın bir arada yaşandığı bir yıl geçirdik. Hepsini aynı filmin içinde izlemek bazı kişilere ağır gelebilir ancak bir özet gibi bütün konuları içinde barındırmış. Bu kadar kara bir yılı da kara
mizahla anlatınca, bana sorarsanız tadından yenmez olmuş.

The Business of Drugs

Multi-milyonluk küresel bir sektör! Kullananlar, satıcılar, arada kaynayanlar… Kokain, eroin, metanfetamin, kenevir, opiod ve sentetik uyuşturucular. Nasıl yapılıyor, dünyaya nasıl dağılıyor, kimler hangi rolleri oynuyor, bu maddelerin etkileri ve sonuçları neler, hayatları nasıl etkiliyor; bir sürü soru, bir sürü cevap. Bu belgeselde, etkileyici olduğu kadar korkutucu cevaplarla karşılaşacaksınız.

The Confession Killer

Bir adam düşünün; çok zeki değil belki ama bütün gardiyan ve polislerle iyi geçiniyor (hatta polis merkezinde kelepçeli bile gezmiyor), bir sürü röportaj veriyor, çilekli milkshake üzerinden anlaşma yapıyor. Aynı adam, 1 sene içinde 600’den fazla cinayet işlediğini, cinayetlerin detaylarını da paylaşarak itiraf ediyor.

Sizce bu mümkün mü? Lokasyonumuz da Texas; bu bölgede Texas Rangers isimli bölgenin gururu olarak görülen bir polis teşkilatı olduğunu ve bu vakadan kendilerinin sorumlu olduğunu ve o zaman henüz DNA testi olmadığını da ekleyelim. Trajikomik mi yoksa usta bir aldatma mı, kararı size bırakıyoruz.

Nurses Who Kill

Yardım etmek yerine hastalarına zarar veren hemşireleri duydunuz mu? Hastalarını öldüren hemşireler “ölüm meleği” olarak da bilinir. Tarih boyunca üzerinde çok durulmuş bir konu olan ölüm melekleri, denetimlerle azaltılmaya çalışılsa da tam anlamıyla kurtulmak mümkün olabilir mi?

Bu belgeselde ise, bilim insanları bu hemşirelerin yöntemlerini analiz etmeye çalışıyor. Benim de henüz izlenecekler listemde, yorumlarınız olursa bekleriz!

Surviving Death

Ölümden sonra ne olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Ancak neredeyse ölen veya öldükten sonra tekrar kalbi atan kişiler olabiliyor. Böyle bir deneyim yaşamış bazı kişilerde değişimler oluyor; daha önceki deneyimlerini hatırladığını iddia ediyor. Sizce doğru mu? Ölümden sonra bir yaşam var mı? Peki reenkarnasyona inanıyor musunuz?

Inside the Criminal Mind

Farklı suçlar, farklı suçlular… Bu belgesel serisinde suçluların kişilik bozuklukları, ego savaşları, tarzları ve ihtiyaçlarıyla psikolojik bakış açılarını inceliyoruz. Sizce de çok heyecanlı durmuyor mu?

How to Fix a Drug Scandal

Amerika’yı çoğumuz çok gelişmiş bir ülke olarak görüyoruz, bir sürü açıdan ise bunun doğru olmadığını
defalarca kez kendi gözlerimizle gördük. Bu 4 bölümlük mini seri de bunu kanıtlar nitelikte. Davalarda kullanılan uyuşturucu delillerini test eden bir laboratuvar düşünün; sayıca az çalışan, çok fazla iş yükü, denetimi eksik yönetim ve kontrol mekanizması olmayan bir ortam.

Daha ne olsun değil mi? Üstüne bir de çalışanlara uyuşturucu testi yapılmadığını hayaledin. Bu belgeselde, yanlış yola sapan 2 çalışanın ve Amerika tarihinde 1 değil, 2 kere gerçekleşen bu skandalın detaylarını izliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın