Ana sayfa Oteller Büyükada’nın Vazgeçilmezi: Splendid Palas

Büyükada’nın Vazgeçilmezi: Splendid Palas

yazan Melis Büyükerk

“Art Nouveau flavoured wedding cake of a hotel”

The New York Times

Splendid Palace, Büyükada’ya giden herkesin dikkatini çekmiştir diye düşünüyorum. Ben de kırmızı panjurları ve kubbesiyle beni etkileyen bu otelde kalma fırsatı bulunca gerçekten çok mutlu olmuştum, sonrasında birkaç kez daha gittim tabi 🙂

Kısaca Splendid Palas’ın hikayesi

Splendid Palas 1908 yılında kurulmuş, 60 oda ve 9 süitten oluşan ve birinci dereceden tarihi eser kabul edilen bir otel. Burası, kahramanlıklarıyla tanınan Sakızlı Müşir Kazım Paşa tarafından yaptırılmış. Aslında art nouveau tarzından etkilenmesine rağmen mimarisinde doğu-batı sentezi de görülüyor.

Splendid Palas, 1914 yılından önce İstanbul’un en saygın lokasyonlarından biri olmuş ve genellikle yabancıların balolarına ev sahipliği yapmış. Bunun dışında, yıllar boyunca önemli olaylar dolayısıyla otel dışında da kullanılmış. Örneğin, Balkan Savaşları zamanında yeterli sayıda hastane olmaması yüzünden hastane olarak ve I. Dünya Savaşı’ndan sonra Rus askerleri ile onların ailelerinin konaklaması için kullanılmış.

Splendid Palas’ın bu kadar önemli olmasının bir başka sebebi de 1929 ve 1934 yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün bu oteli birkaç kez ziyaret etmesi.

Aslında otelin uzunca bir hikayesi var, merak ederseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde Splendid Palas

“A Turkish idyll lost in time”

The New York Times

Splendid Palas, günümüzde de tüm ihtişamıyla gelen herkesi kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Aslında tarih kokusunu binanın dışı kadar içinde de hissediyorsunuz. Bu, bir yandan size harika bir deneyim kazandırırken, öte yandan ahşap yapısı yüzünden bir üst kattaki odada kalanların her sesini duymak ve dolap gıcırtısı demek de olabiliyor.

Ben yine de burada kalmayı çok seviyorum. Burada kalmak benim için, şehirden kısa bir süre için de olsa, kaçış anlamına geliyor. Otelde vakit geçirmek çok keyifli, çünkü tüm orijinalliği korunmuş ve kendinizi tamamen başka bir dönemde hissediyorsunuz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, otelde 60 oda ile 9 süit var ve çoğu oda deniz manzaralı, ayrıca da balkonlu. Tuvaletler sonradan eklendiği için bazı odalarınki gerçekten çok küçük. Oda seçerken aklınızda bulunsun 🙂

Ben otelin Nisan ayından itibaren açıldığını sanıyordum ama öğrendiğim kadarıyla kışları da (sadece haftasonları) açıkmış. Ayrıca özel günlerde de çeşitli etkinlikler oluyor. Bu tarz etkinlikleri otelin kendi Instagram sayfasından takip edebilirsiniz.

Splendid Palas’ta kalmak

Daha önce kaldığımızda otelin tam olarak açık olduğu bir zamanda (yani Nisan sonu) kalmıştık. Çalışanların güler yüzlülüğü, yardımseverliği, otelin temizliği ve yemeklerden çok memnun kalmıştık. Söyleyebileceğim tek şey, ilk kattaki odalardan birinde kalmamız ve neredeyse üzerimizdeki odada atılan her adımı duymamızdı. Gerçi bu otelle ilgili mi yoksa odada kalanlarla mı ondan çok emin değilim 🙂

Bu sefer ise, kışın özel bir etkinlik için iki gece geldik. Otelin hem normalde hem de özel günlerdeki dekorasyonu için diyecek hiçbir şey yok. Her zaman çok güzel bir ambiyans yaratmayı başarıyorlar. Fakat, bu sefer hizmet ve temizlik ile ilgili pek memnun kalamadık. Etkinlik kapsamında ilk gece yemek vardı, yemekler gerçekten çok başarılıydı. Bir de son günkü kahvaltı çok güzeldi.

Tam anlamıyla harika bir hizmet beklentiniz varsa, otelin tamamen açık olduğu bir zamanda gitmenizi tavsiye ederim. Fakat otelin her zaman, yani her mevsimde ayrı bir güzelliği ve etkisi olduğunu da söylemek zorundayım tabi 🙂

Instagram: @splendidpalasbuyukada

Adres: Büyükada-nizam, Yirmiüç Nisan Cd. No: 39, 34970 Adalar/İstanbul

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın