Ana sayfa ÜlkelerMeksika Tulum

Tulum

yazan Melis Büyükerk

Cancun yazısında bahsettiğim gibi biz Miami’den Cancun’a uçakla geldik. Cancun ile Tulum birbirlerine çok yakın, arabayla bir buçuk saat sürüyor. Biz Cancun’da araba kiralamış olduğumuz için bu şekilde geldik ama siz araba kullanmak istemezseniz oteller transfer ayarlayabiliyor. Burada yan yana oteller bulunuyor, bu otellere giden yol üzerinde de butikler, kafeler, restoranlar var.

Tulum’u düşününce aklımda en bariz olarak kalan şey, oradaki herkesin çok rahat olması, tüm gün deniz kenarında bir şeyler içerek keyif yapması diyebilirim.

Buradaki otellerin hepsi aynı kumsal üzerinde yan yana dizilmiş butik, ufak oteller. Biz buranın en iyi otellerinden biri olarak bilinen Be Tulum’da kaldık, gerçekten de inanılmazdı! Dediğim gibi küçük bir otel. Odalar ayrı ayrı ve bungalov şeklinde. Odaların hepsi çok zevkli dekore edilmiş. Bizim birkaç farklı odaya bakma şansımız oldu, hepsi ayrı güzeldi. Aşağıdaki bazı odaların kendi minik havuzu ve hamağı var, akşamüstü odanızda rahatlamak isterseniz gerçekten çok keyifli oluyor. Yukarıdaki odaların ise balkonu veya terası var. Oradan da deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Be Tulum’un girişi

Be Tulum’un odalarının yanı sıra yemekleri de enfesti. Hava çok sıcak olduğu için biz genellikle hafif yemekler tercih ettik ama yan masalardan da gördüğüm kadarıyla tüm yemekler çok lezzetli duruyordu. Hizmet konusunda zaten söylenecek fazla bir şey yok. Oteldeki herkes her an, her konuda yardımınıza koşmaya hazır. Onun dışında, her akşam kumsalda müzik çalıyorlar, akşamüstü de canlı müzik oluyor. Bazı akşamlar temalı müzikler (Latin gecesi gibi) de oluyor.

Tulum’da deniz çok güzel ama biraz dalgalı olabiliyor. Plajdaki kumlar ise bembeyaz. Bu arada otelin her yeri kumlu (sanırım oradaki tüm otellerde böyle), o yüzden gündüzleri genellikle otelin içerisinde herkes yalın ayak dolaşıyor. Ayakkabı giyseniz de bir şekilde kum bulaşıyor yani. Odanıza girmeden önce bu kumları temizleyebilmek için her odanın kapısının önüne su koymuşlar.

Biz kendi otelimizin hemen yanında yer alan Nomade’yi de ziyaret ettik. Buranın dizaynı çok ilgi çekiciydi. Be Tulum’a göre biraz daha egzotik bir tarzı var. Buradaki yemekler de gerçekten çok lezzetli! Burada masalar yere yakın ve minderlerde oturarak yemek yiyorsunuz. Ayrıca, otelin içerisinde meditasyon ve yoga yapmak için ayrı alanlar var. Özellikle meditasyon için çadır gibi daha izole, dışarının sesini pek duymadığınız yerler bulunuyor, burada çeşitli aktiviteler düzenliyorlar. Tüm Tulum genelinde olduğu gibi bu otelde de canlı müzik yapılıyor.

Bu iki otelde de spaya gitmek isterseniz sizi Yäan Wellness Energy Spa’ya yönlendiriyorlar. Burası iki otelden de çıktığınızda (zaten ikisi yan yana) yolun tam karşısında kalan, inanılmaz bir yer. Her gün sabah 10.00’da ve akşam 5.00’te 75 dakikalık yoga dersleri var (ders başına yaklaşık 20 dolar). Her Perşembe ve Cumartesi ise sabah 9.15’te 45 dakikalık meditasyon yapabiliyorsunuz (ders başına yaklaşık 15 dolar). Burası ağaçların arasında, sakin, kendinizi çok iyi hissedeceğiniz bir yer. Yoga ve meditasyonun yanında mükemmel masaj ve bakımları da var. Buradaki masaj ve bakımların çeşitleri çok fazla ve daha önce karşılaşmadığınız şekilde; mesela, dolunay zamanları farklı, yeni ay olduğunda farklı bakımlar var. Tahmin edersiniz ki seçtiğiniz bakım ve masaja göre fiyatlar değişiyor.

Bunlara ek olarak, arabayla otellere gittiğiniz yolda çok tatlı butikler, kafeler ve restoranlar var. Bana sorarsanız gün içerisinde otelde keyif yapıp akşam yemek sonrası orada dolaşmak çok keyifli. Çünkü yolu ışıklarla aydınlatıyorlar ve gündüz olduğundan çok farklı bir havası oluyor. Buradaki butiklerde çok zevkli parçalar var, her girdiğiniz yerde en az bir tane güzel şey buluyorsunuz ama fiyatlar pek düşük değil. Aynı yol üzerinde restoran ve barlar da var. Biz buradaki restoranları deneme fırsatı bulamadık çünkü otellerden çok memnun kaldık.

Hem Be Tulum hem de Nomade Tulum’a geldiğinizde konaklayabileceğiniz çok güzel oteller. Zaten birinde kalırsanız diğerine de girip yemek yiyebiliyorsunuz, plajında vakit geçirebiliyorsunuz (bu oradaki tüm oteller için geçerli ama plajı kullanmak için ek ücret isteyebilirler). Gündüzleri pek fazla çıkıp dolaşmak istemiyorsunuz açıkçası. Ama akşamüstü butikleri gezmek, farklı yerleri denemek eğlenceli olabilir.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın