Ana sayfa ÜlkelerMeksika Cancun

Cancun

yazan Melis Büyükerk

Biz Miami’den yola çıktığımız için, Cancun’a oradan uçakla gittik ve yolculuğumuz yaklaşık 2 saat sürdü. Bu uçuşlarda dikkat etmeniz gereken en önemli konu bagajlarınızın ağırlığı! Ara uçuş olduğu için bavulunuzun kilosunun maksimum 15 kg olması gerekiyor. Eğer bu kiloyu aşarsanız, problem çıkarıyorlar ve aştığınız kısım için (yüksek tutarlarda) ek ücret ödemeniz gerekiyor.

İstanbul’dan önce Küba’ya uçup Küba’dan da Cancun’a gidebilirsiniz fakat Küba’da bir gece kalmanız gerekiyor. Biz Küba’yı da görmek istemiştik aslında ama şartlar el vermedi maalesef.

Cancun, Meksika’nın Karayipleri olarak biliniyor. Gezilecek, keşfedilecek o kadar çok yer var ki… Biz kuzenimin düğünü vesilesiyle gitmiş olduğumuz için her yeri tam istediğimiz gibi gezemedik ve genellikle otelde vakit geçirdik, gerçi otel dediğim de öyle küçümsenecek bir yer değildi.

Düğünden bir kare

Biz havaalanında arabamızı kiraladıktan sonra, Quintana Roo’da yer alan XCaret Hotel’de kaldık. Burası aynı zamanda birçok değişik aktivite yapabileceğiniz kocaman bir doğal park. Öncelikle XCaret’in otel kısmından bahsedeyim: burası büyük bir alan ve farklı farklı bölümleri var (mesela düğün için gelenlere birbirlerine çok uzak olmaması bakımından aynı bölümde konaklama ayarlamışlardı), bu sebeple değişik oda tipleri mevcut ve buna göre her bütçeye uygun fiyatlı oda bulmak mümkün.

Otel içerisinde mesafeler pek kısa değil ama yürüdüğünüz yollar muazzam. Ayrıca belirli bölgelerde ağaçların arasına yürüyüş yolları yapmışlar, orada doğa yürüyüşleri de yapabiliyorsunuz. Normal yolda bile iki tarafı da kocaman ağaçlarla çevrili, yemyeşil bir yerde yürüyorsunuz. Burada ağaçların üzerinde maymunlar, papağanlar ve daha birçok canlı görebilirsiniz. Nerede karşınıza ne çıkacağı belli olmuyor, her an bir sürpriz ile karşılaşabiliyorsunuz. Mesela otelin bölümlerinden bir tanesinde flamingolar bulunuyor. Bir başka bölümde de tukanlar var ve onlarla fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Bu nedenle benim için bir yere varmak sürekli ilginç hayvanlar ve bitkilerle karşılaştığım için hep çok uzun sürüyordu.

Otelde alışveriş yapmak isterseniz gidebileceğiniz birkaç yer var, ama özellikle bir dükkan çok güzeldi. İçerisinde Meksika’ya dair bulabileceğiniz bir sürü eşya, kıyafet, toka ve daha birçok ürün bulunuyor. Hiçbir şey almayacak olsanız bile içeriye girip bir bakmak çok keyifli.

Yemek için bir sürü seçenek var. Fakat, bana sorarsanız o kadar restorandan hiçbirinin yemeği başarılı değil. Her akşam yemek sonrasında amfi tiyatroda gösteriler oluyor. Onun dışında, otelin barı ve diskosuna da gidebiliyorsunuz. Yemekler beklentiyi pek karşılamasa da kahvaltılar gayet başarılı, aslında her sabah aynı şeyler oluyor ama açık büfe olması dolayısıyla birçok seçenek sunuluyor. Ayrıca kahvaltı yaptığınız yer de çok güzel, direkt plaja bakıyor.

Kumlu olan plaj

Otelin iki tane plajı bulunuyor. İkisinin de keyfi, üzerinizde yarattığı etki farklı. Biri beyaz kumlu, masmavi dümdüz; diğeri ise daha kayalıklı, dalgalı… Deniz inanılmaz güzel! Plajlarda, özellikle daha kayalıklı olanda, pelikanlar ve yanı başınızda sizinle güneşlenen, dibinizde dolaşan devasa iguanalar var. Bunlar otelin her yerinde bulunuyor, bence çok güzeller! Ama herkes öyle düşünmeyebilir tabi 🙂

Bu küçüklerden bir tanesi

Otel içerisinde spa da bulunuyor, burada çok farklı olmamakla birlikte çeşitli masajlar mevcut. Bana sorarsanız Cancun’a gelmişken masaj yaptırmak yerine doğa ve macera parklarını, mağaraları veya Maya kalıntılarını gezmek çok daha keyifli ve etkileyici. O yüzden ben spaya pek uğramadım açıkçası.

Bunların yanı sıra, daha önce de bahsettiğim gibi otel kocaman bir alanı kaplıyor dolayısıyla içerisinde farklı parklar var. Bir tanesi kocaman bir doğa parkı. Park, saat 8.30 ile 22.00 arası açık. Park içerisinde, maymun, jaguar, kaplumbağa, kuş, kelebek gibi birçok hayvan bulunuyor. Ayrıca su parkı var, burada yunuslarla yüzülüyor. Orman içerisinde yürüyüş yapabilir, yeraltı nehirlerinde yüzebilir, serada orkide gibi çeşitli bitkileri inceleyebilir ve daha bir sürü aktivite yapabilirsiniz…

Çok büyük olduğu için bu park, bir günde bitirebileceğiniz bir yer değil. Her kısmını görmek ve burada sunulan aktivitelere katılmak birkaç gününüzü alacaktır. Bilet fiyatları yapmak istediğiniz aktivitelere göre değişmekle birlikte aşağı yukarı 100-130 dolar civarında. Bilet almak için çok fazla kuyruk oluyor, dolayısıyla biletinizi önceden almanızı tavsiye ederim. Ayrıca parkta yürüyüşe çok sıcak altında gitmeyin, başınıza güneş geçmesin!

Yine Xcaret parklarından diğerinde de zipline, rafting, gece nehirde mağaralarda yüzme, Maya ormanlarında araçlarla oyuk, mağara ve sallanan köprülerde gezme gibi aktiviteler bulunuyor. Bütün bunların yanı sıra, otel içerisinde çeşitli şapeller, Maya kalıntıları gibi yerler de mevcut. Çocukları da unutmamışlar tabi, buraya bir sürü çocuklu aile de geliyor, çocuklar için ayrı aktiviteler var.

Otel dışında biz Akumal’e gittik. Burası küçücük bir yer. Renkli renkli binalar, güzel plajlar, tropikal bar ve kafeler var. Her yer çok güzel, manzara müthiş ve insanlar çok sıcakkanlı. Burada biraz dolaştık (zaten küçük olduğu için hemen bitti) ve bir kafe/bara girdik.

Gittiğimiz yerin adı La Buena Vida’ydı. Normal masaların yanı sıra barda salıncaklar ve deniz kenarında hamaklar vardı. Biz kalabalık olduğumuz için deniz kenarında oturduk, soğuk bir şeyler içtik ve guacamole ile nachos gibi atıştırmalıklar tattık. Yediğimiz her şey (özellikle guacamole) gerçekten çok güzeldi. Cancun’a gelmişken Akumal’e uğramanızı tavsiye ederim, çok tatlı bir yer.

Cancun’da birçok Maya kalıntılarının olduğu arkeolojik bölge ve mağaralar bulunuyor. Biz bunlardan Akumal’e çok yakın olan, Dos Ojos Cenote’ye gittik. Burası saat 9.00 ile 17.00 arası açık ve giriş ücreti kişi başı 8 dolar. Girdikten sonra yürüyerek etrafı dolaşabiliyorsunuz, içerisi yemyeşil, yürüdüğünüz yerlerin kenarlarında kalıntılar var. Sonra mağaraya doğru aşağıya iniyorsunuz. Suyun rengi lacivert ve inanılmaz güzel gözüküyor. Ne yazık ki fotoğraflar gerçek görüntüsünü tam anlamıyla yansıtmıyor.

Cancun gerçekten de görülecek birçok yeri, yapılacak bir sürü aktivitesi olan bir yer. Dediğim gibi biz pek fazla aktivite yapamadık ama vaktimiz olsaydı gitmek istediğimiz birkaç yer şu şekilde: Gran Museo del Mundo Maya, burası Maya kültürü müzesi aynı zamanda içerisinde zaman zaman farklı sergiler de oluyor, Templo de San Juan, Maya döneminden kalan en büyük şehir olan Calakmul ve en çok merak ettiğim Chichen Itza. Chichen Itza, Mayalardan kalan en önemli yerlerden bir tanesi, burada 91 basamaklı bir piramit ve etkileyici bir tapınak bulunuyor.

Otelimizin sağladığı olanaklar ve düğün telaşı dolayısıyla zamanın nasıl geçtiğini pek anlayamadık ama tekrar gidecek olsak daha gezecek bir dolu yer kaldı. Cancun kültürel açıdan (özellikle Maya kültürü bakımından) çok önemli değerler barındırıyor ve bu yüzden görülmesi gereken çok fazla yeri var. Aynı zamanda burada, denize girilecek çok güzel plajlar, çok tatlı kafeler, barlar ve ister doğa ister macera parkları anlamında her yaştan insanlara yönelik birçok aktivite bulunuyor.

Özetle Cancun’da kaldığımız otel dışında bu yazıda adı geçen gezilecek yerler şu şekilde;

  • Akumal
  • Dos Ojos Cenote
  • Gran Museu del Mundo Maya
  • Templo de San Juan
  • Chichen Itza

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

Floransa - Smile and Travell 21/11/2018 - 10:21

[…] için bir Perşembe – Pazar gittik. Dolayısıyla yine bir düğün telaşı içerisinde (Cancun’da olduğu gibi) tam anlamıyla her yeri gezememiş olabiliriz. Ama düğünümüz iyi geçti, […]

Cevapla
Münire 22/04/2020 - 15:00

Cancun,bir gün kıyılarında olabilmeyi dilerim.
Teşekkürler Smile’m. Çok güzel yerler👍
İguana yı görünce ne yaparım bilemiyorum tabi😨

Cevapla

Bir Cevap Yazın