Rita Moda

yazan Melis Büyükerk

Şair Nefi Sokak’ta harika bir köşkte yer alan Rita Moda’ya biz bayıldık!

Lorando Sokağı’nın hikayesi

Rita Moda’nın bulunduğu köşk gerçekten çok etkileyici ve Moda’nın en eski yapılarından bir tanesi. Bu köşk hakkında çok detaylı bir bilgi bulamasam da, bulunduğu sokak ile ilgili birkaç bilgi edinebildim: bugün Şair Nefi sokak olarak bilinen by sokağın ismi eskiden Lorando Sokağı’ymış.

Sokağın hikayesi, 1850’li yıllarda Sakız Adası’ndan İstanbul’a gelen Lorando ailesi, Jan Lorando’nun bankerlik sayesinde büyük bir servet sahibi olduktan sonra başlıyor. Serveti o kadar büyümüş ki Sultan Abdülaziz bile Lorando’dan borç almış. Borcu vaktinde ödenmeyince de, akrabası Berrand Türbini ile birlikte Osmanlı Devleti’ni Fransa’ya şikayet etmiş. Ancak, uzun ve çekişmeli bir süreçten sonra borç ödenmiş. Borcun karşılığı olarak, Küçük Moda Lorando’ya, Moda Burnu ise Tübini’ye verilmiş. Sonrasında Lorando burada kendine bir köşk yaptırmış ve yazları burada geçirmeye başlamış. Lorando’nun şöhreti ve tabi serveti iyice büyüyünce de, adı bir sokağa verilmiş.

Lorando Sokağı’nın sonraki ismi olan Şair Nefi ismi de 1572-1635 yılları arasında yaşamış bir şair. 4. Murat onun şiirlerini okurken sarayının bahçesine yıldırım düşünce bunu Şair Nefi’den bilmiş ve hicivli şiirler yazmasını yasaklamış. Emre uymayınca da saraya çağrılıp odunlukta öldürülmüş.

Rita Moda’da yemek

Köşkün içine girdikten sonra sizi çok tatlı çalışanlar karşılıyor. Köşkün ilk ve alt katı öğle-akşam yemekleri için kullanılıyor. Üst katı da organizasyonlar için kapatabiliyorsunuz. Rita Moda her gün saat 10:00-02:00 arası açık. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için gelebilirsiniz.

Buranın en önemli özelliği kendi çiftlikleri olması. Çiftlikleri Beykoz’daymış. Menüde görebileceğiniz ürünlerin neredeyse hepsi bu çiftlikten geliyormuş. Hatta bununla ilgili olarak “biz organik ürün satmıyoruz, organik ürün üretiyoruz” dediler.

Yediklerimizin hepsi çok güzeldi, zaten tek seferde yenilebilecek her şeyi denedik diyebilirim.

Başlangıç olarak; mantar pate, erikli deniz börülcesi ve enginar fava aldık. Mantar pate gerçekten çok başarılıydı bence. Ara sıcaklardan bademli patates ve kokoreç denedik. Ben bademli patatesi çok beğendim, çıtır çıtırdı.

Ana yemek olarak dana kaburga denedik. Aslında kaburga diyince aklımıza hep Markus geliyor ama burada daha farklı bir şekilde sous-vide olarak uzun bir süre boyunca pişiriyorlar. Rita’daki kaburganın da çok iddialı olduğunu söyleyebilirim, biz çok beğendik. Ayrıca, yanında gelen limonlu zerdeçallı kuskus da harikaydı.

Tatlı olarak profiterolü çok önerdiler ama biz taze böğürtlenli milföy ve creme brulee denedik. Creme brulee güzelmiş duyduğuma göre, ben deneyemeden bitti çünkü 🙂 Milföy de güzeldi ama bence başka tatlılara öncelik verebilirsiniz. Benim aklımda limon mereng tart da kaldı mesela.

Rita Moda’da hizmet

Bahsettiğim gibi çalışan herkes hem çok samimi hem de çok yardımcıydı. Yani tavsiye sorduğumuzda, ki yediğimiz yemeklerin çoğu öyleydi, daha önce gelip gelmediğimizi, gelmediysek mutlaka neleri denememiz gerektiğini anlattılar. Restorandan, menüden ve çiftliklerinden bahsettiler. Aynı zamanda bizim muhabbetimizi çok da bölmeden, sık sık memnun olup olmadığımızı sormak için yanımıza uğradılar. Yemekleri de çok beğendik ama keyifli zaman geçirmemizde buradaki hizmetin etkisi büyük.

Rita Moda’da Coco & Sophie

Köpeklerimiz ile gidip gidemeyeceğimizi sormak için aradığımızda yalnızca bahçede yer verebileceklerini söylediklerinde biraz emin olamamıştım açıkçası. Hem hava soğuk olur mu bilemedim hem de “köpeklerle sadece bahçede oturabilirsiniz” tarzı konuşmalardan biraz rahatsız oluyorum.

Fakat dürüst konuşmak gerekirse gittikten sonra her şeyden çok memnun kaldım. Öncelikle bahçe ısıtıcılarla çevrili olduğu için hiç soğuk olmadı. Ayrıca herkes Coco ve Sophie’yle o kadar ilgilendi ve onlara o kadar iyi davrandı ki! Köpeklerinizle harika yemekler yiyip, keyifli vakit geçirmek isterseniz Rita Moda tam size göre 🙂

Biz mutlaka tekrar gelip tadamadığımız şeyleri deneyeceğiz. Size de kesinlikle tavsiye ederim!

Instagram: @ritamoda14

Adres: Caferağa Mah, Şair Nefi Sk. No:14, 34710 Kadıköy/İstanbul

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın