Ana sayfa Hayvan Dostu Aliş ile Tanışma Hikayem

Aliş ile Tanışma Hikayem

yazan Tutku Uyarağalar

Bugün sizlere benim için çok anlamlı olan bir hikayeyi anlatmak istiyorum. Son yıllarda artan bilincin benim ve ailemin hayatındaki yansıması olan Aliş’in hikayesi.

Petshoplardan veya çiftliklerden satın alınan hayvanlar hepimizin kalbini kırıyordur diye tahmin ediyorum. Özellikle sokaklarda ve barınaklarda birçok dostumuz yuvalanmayı beklerken bu işi ticarete dökmek çok acı verici ve öfkelendirici.

Dijital ortamda birçok hayvansever kendini bu işe adamış durumda ve bu canları kurtarmaya veya tedaviye ihtiyacı olanları tedavi ettirmeye yönelik hesaplar yürütüyorlar. Ben de bu hesaplardan birkaç tanesini takip ediyor ve elimden geldiğince yardımda bulunmaya gayret ediyordum. Yuva ihtiyacı olan bir hayvanı sahiplenmek ise çok da hesapta olan bir durum değildi.

Mart ayında bir akşam Instagram’da “siriuspetshoppetkuafor” isimli hesapta bir ilan gördüm. İlanda Aliş isminde 2 yaşında sokakta kalan bir köpeğin klinikte doğuştan olduğu tahmin edilen kalça çıkığı operasyonunu olduğu, yuvalandırma için beklediğini ve en geç pazartesi günü klinikten ayrılması gerektiği yazıyordu. Bu ilanı pazar gecesi gördüğüm için üzerine düşünmeye dahi fırsatım olmadan, daha önce 2 köpekle yaşamış olmanın verdiği tanıdıklık hissine güvenerek ilanda verilen numaraya kendimi tanıtan bir mesaj attım.

Ertesi gün ilanın asıl sahibi Satı Hanım (kendisi instagramda “ruyandcats” isimli sayfanın yöneticisi ve çok büyük kalpli bir hayvansever) ile telefonda tanışma şansımız oldu. Bana Aliş’in İzmir Hayvan Hastanesi’nde kaldığını ve oraya gidip kendisiyle tanışabileceğimi, hatta kendisinin de gelebileceğini söyledi. Böylelikle hemen yola çıkıp Aliş ile tanışmaya gittim. Orada da Aliş’in hikayesine dair birçok detayı öğrendim. Satı Hanım, Aliş’i kendi yaşadığı mahallede bir süpermarketin önünde yağmurdan ıslanmış ve üşümüş halde bulmuş. Aliş’in ailesinin onu hiç eve almadığını, her zaman bahçede kirli bir kulübede zincirle bağlı olarak tuttuğunu, hatta bir süre sonra barınaktan “bakamayacaksanız biz alalım” diyerek barınağa götürme talebi geldiğini, bu olayların sonucunda Aliş’in eski ailesinin Aliş’i serbest bıraktığını ve Aliş’in de süpermarketin önüne yerleştiğini, burada vicdan sahibi market çalışanları tarafından da sevgiyle karşılanıp karnının doyurulduğunu öğrendim. Birkaç haftadır burada yaşayan Aliş, yaşayabileceği en güzel rastlantılardan biriyle Satı Hanım tarafından fark edilmiş, hemen kliniğe aldırılmış ve birçok hayvanseverin desteğiyle klinikte kalçasındaki problem sebebiyle operasyon geçirmiş.

Bu bilgilerden ve Aliş’i gördükten sonra zaten düşünmek için bir zamana ihtiyaç duymadan kendisini ailemizin bir parçası haline getirmiş olduk.

Travmatik şeyler yaşamış hayvanlarda tıpkı insanlar gibi bazı belirtiler ve devam eden işlevsiz davranışların olabileceğini çok yakından gördüm. Ama yine tıpkı insanlardaki gibi güven ve sevgi dolu sağlıklı ilişkilerin geçmişteki bu travmatik yaşantıların etkilerini azalttığını da deneyimledim. Şimdilerde Aliş ile bir aile oluşumuzun 3. ayını kutluyoruz. Bazen birbirimizi anlamadığımızı hissediyorum ama bu 5 dakika bile sürmeden bir sarılmayla sona eriyor. Bazen Aliş bacaklarındaki problemden ötürü erken yorulup oynamayı yarıda kesiyor bazen ben onun hızına yetişemediğim için kendimi çimlere atıyorum.

Günün sonunda yanıma kalan yorgun ama çok huzurlu bir beden oluyor. Aliş ile geçirdiğim zamanların verdiği keyif bambaşka. Gelecek günlerde bizi nasıl maceralar bekliyor veya Aliş ile gezmek nasıl olacak bunları çok merak etmekle birlikte bir an önce yaşamak için de çok sabırsızlanıyorum.

Herkese çok mutlu ve sağlık dolu günler dilerim!

#satınalmasahiplen

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın