Ana sayfa Hayvan Dostu Kedilerinizle Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler

Kedilerinizle Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler

yazan Melis Büyükerk

Kedilerin de en az köpekler kadar aktif olmaktan hoşlandıklarını biliyor muydunuz? Ben çok sonradan öğrendim mesela 🙂 O yüzden de evde vakit geçirirken kedileriyle farklı aktiviteler yapmak isteyenler için birkaç öneride bulunmak istiyorum:

1- Puzzle

Kediler için puzzle alabileceğiniz gibi eski bir ayakkabı kutusu da kullanabilirsiniz. Kutunun içine kedinizin çok sevdiği oyuncaklardan, ödül maması veya kedi nanesi koyun. Sonrasında kutuyu iyice bantlayıp farklı yerlerinden delin. Yani kendi puzzle’ınızı kendiniz yapabilirsiniz! Kediniz kutunun içindekileri almaya çalışırken hem fiziksel hem de zihinsel bir aktivite yapmış olacak 🙂

2- Saklambaç

Kediler çok hareketli gözükmeseler de meraklı oldukları için saklambaç eğlenceli bir seçenek olabilir. Özellikle yaşça küçük bir kediniz varsa daha büyük bir heyecanla oynayacaktır. Koltuk, kapı ya da yatak gibi bir şeyin arkasına saklanıp kedinizin adını söylerseniz, o da sizi bulmaya çalışacaktır.

3- Yakala-Getir

Kedilerin bir şey yakalamaktan hoşlandığını biliyordum ama geri getirmeyi sevdiklerini bilmiyordum! Arkadaşımın kedisinin topunu getirip tekrar atılması için beklediğini görünce gerçekten şaşırmıştım. O yüzden kedilerinizle yapabileceğiniz keyifli bir aktivite olarak bundan da bahsetmek istedim.

4- Uygulamalar

Kediler için telefon ya da tabletlerinize indirebileceğiniz uygulamalar var. Telefondan ziyade tabletle oynatırsanız daha keyifli olacaktır diye düşünüyorum. Bir yandan da tabletinizin ekranını korumanızı tavsiye ederim, çoğu hareketli uygulamalar o yüzden kediniz pati atarken ekrana zarar verebilir. Ama çok eğlenceli olacağından şüphem yok! Bu tarz birçok uygulama var aslında ama benim en çok hoşuma gidenler şunlar:

5- Ödül Mamasını/Oyuncağı Bul

Elinize bir ödül maması/oyun alın ve karıştırın, bakalım kediniz hangi elinizde olduğunu bulabilecek mi? 🙂 Ya da üç tane plastik bardağı alıp bir tanesinin içerisine ödül maması/oyuncak koyun ve karıştırın. Sonrasında kedinizin ödül mamasının hangi bardağın altında olduğunu bulmasını bekleyin.

Kedinizin ilgisini çekebilmek için sevdiği bir mama veya oyuncak ile başlamanızı tavsiye ederim.

6- Eğitim

Kediler de eğitilebilir! Ama isterlerse 🙂 Kedinize bir şey öğretmek çok eğlenceli olabilir. Mesela “pati ver”. Bunun için en sevdikleri ödül mamasını elinize alarak başlayabilirsiniz. Ödül maması olan elinizi koklattıktan sonra komut verin. Dediğinizi yaparsa ödül mamasını verin ve tekrarlayın. Bakalım kedinizin ilgisini çekecek mi 🙂

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın