Ana sayfa Kültür - Sanat Solomon R. Guggenheim Müzesi 60 Yaşında!

Solomon R. Guggenheim Müzesi 60 Yaşında!

yazan Melis Büyükerk

Ünlü mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan ve geçen yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren New York’taki Solomon R. Guggenheim Müzesi 60 yaşında oldu!

Frank Lloyd Wright 20. yüzyılın en önemli mimarlarından biri olarak biliniyor. Solomon R. Guggenheim Müzesi ise New York’un en ikonik yapılarından bir tanesi. Müze, 1943 yılında tasarlanmaya başlanmış ve tam 16 yıl sonra, 1959’da yapımı tamamlanmış. Fakat ne yazık ki, müze açılışı Wright’ın hayatını kaybetmesinden 6 ay sonra yapılabilmiş.

Müzeyi tasarlarken Wright, alışılagelen dikdörtgen mimariden tamamen farklı bir yapı hayal etmiş. Müzenin”devamlı bir zemin üzerinde tek bir geniş mekan” olması fikri üzerinde durmuş. Müzenin içerisine adımınızı attığınız anda ilk karşınıza çıkan şey, üzeri cam bir kubbe ile kapatılmış 28 metre yüksekliğindeki galeri boşluğu. Bina aslında 6 kat, fakat dönen bir rampa ile katlar arasında dolaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, kat boşlukları ve ışık yaratıcı bir şekilde kullanıldığı için her açıdan bir sanat alanı olma özelliği taşıyor. Dolayısıyla, Wright’ın “devamlı bir zemin” yaratma fikri gerçekleşmiş diyebiliriz. Rampa sayesinde sanatseverler için daha akışkan ve sürekli bir deneyim sunulurken, yine bu sırada daha fazla sanat eseri görme imkanı sağlanmış.

Kısacası bu müze sadece binayı görmek için bile ziyaret edilebilir!

Tabi bu durum, başka problemleri beraberinde getiriyor. Binanın kıvrımlı olması sebebiyle bazı sanat eserlerinin sergilenmesinde sorunlar yaşanıyormuş. Hatta buna karşı olarak, müze açılmadan önce bazı sanatçılar imza toplayarak binayı protesto bile etmiş! Sanatçıların rahatsız olduğu bir başka nokta da binanın yapısının bazen sanat eserlerinin önüne geçmesiymiş.

Solomon R. Guggenheim Müzesi, New York’ta Central Park’a, ayrıca Metropolitan Müzesi gibi müzelere de yakın bir konumda yer alıyor. Ayrıca müze haftanın her günü saat 10:00 – 17:30 arasında açık. Salı ve Cumartesi günleri ise müzeyi saat 20:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Sergiler

Solomon R. Guggenheim Müzesi’ne gidecek olursanız gezebileceğiniz sergiler şu şekilde:

  • Thannhauser Collection
  • Guggenheim Collection: Brancusi
  • The Hugo Boss Prize 2018: Simone Leigh, Loophole of Retreat (27 Ekim 2019’a kadar)
  • Basquiat’s ‘Defacement’: The Untold Story (6 Kasım 2019’a kadar)
  • Implicit Tensions: Mapplethorpe Now (5 Ocak 2020’ye kadar)
  • Artistic License: Six Takes on the Guggenheim Collection (12 Ocak 2020’ye kadar)

Instagram: @guggenheim

İlginizi Çekebilir

1 comment

Münire 21/12/2019 - 22:21

Sevgili Smile’m,
Çok teşekkürler Gugenheim müzesi ile ilgili bilgiler için. Kısmet olurda inşaallah bir gün yerinde de görmek nasip olur bu mimari sanat eserini🙏
Şimdi ise, ilk bakışta müzenin dış görüntüsü bana bir kahve fincanını çağrıştırırken; içini gösteren kuşbakışı fotoğraf ise bana, içilmiş kahvenin henüz yıkanmamış fincanı gibi hissettirdi. 😊
Sanatçı Gugenheim bu eseri hangi duygu ile yaptı bilmiyorum. Hatta protesto eden sanatçıların kendi bakış açılarından haklı olabilecekleri gerçeği de var olabilir. Bununla beraber;
Naçizane kendi bakışaçımdan ise bana göre belki de Guggenheim; içinde binbir çeşit güzel sanat esrlerinin barındığı Sanatçıların ve sanata ilgi duyanların kendilerini sanki bir kahve falının içindeki “SÜRPRİZ” ögelerden biriymiş gibi hissetmelerini istemiş gibi bir algı gelişti bende.

Bu gece en uzun gece olsa da , şimdilik hoşçakal Sevgili Smile’m.
🌸🌸🌸

Cevapla

Bir Cevap Yazın