Ana sayfa Hayvan Dostu Happy Tail: Yeni Nesil Kedi ve Köpek Yemeği

Happy Tail: Yeni Nesil Kedi ve Köpek Yemeği

yazan Melis Büyükerk

Evcil hayvanlarımız ile mutlu ve uzun yıllar geçirmek hepimizin hayali. Bunun için her şeyde olduğu gibi burada da sağlık ön plana çıkıyor. Nasıl kendimiz sağlıklı beslenmeye çalışıyorsak, aynı şekilde kedi ve köpeklerimizin de sağlıklı beslenmesine özen göstermeliyiz.

Bu noktada çocuklarımıza hangi mamayı verdiğimiz çok önem kazanıyor. Biz ilk kurulduğu zamanlardan beri çocuklara sıklıkla Happy Tail veriyoruz ve çok memnunuz.

Uzun yıllardır Thor, Melis ve Haktan ile tanıştığımız için ben Happy Tail hakkında birçok detaya hakimim aslında. Fakat, henüz tanışmamış olanlar ya da denemek isteyenler için detaylı bir kaynak olması açısından Happy Tail’in kurucusu Haktan’a hem markanın hikayesi hem de mamanın özellikleri hakkında birkaç soru sordum.

Happy Tail’in kuruluş hikayesi aslında bir ihtiyaç ile başlıyor. Neden böyle bir mama üretmeye ihtiyaç duydunuz?

İhtiyacımız o zamanlar 2 aylık olan Thor’un kanlı ishal hastalığına yakalanmasıyla başladı aslında. 2015 yılında geçirdiğimiz üzüntü dolu sürecin ardından Thor tekrar hayata tutundu. Biz de ona daha iyi bir beslenme seçeneği sunabileceğimize inanarak, yeni bir arayış içine girdik. Bu noktada taze mamanın gücünü keşfettik. Farklı farklı mamalarla yaşadığımız başarısızlıkların ardından Thor, veterinerimiz ve bizim araştırmalarımız sonucunda taze, ev yapımı mamaya terfi etti.

Sonuç inanılmaz oldu! Thor’daki düzelmeyi gözlemlemeye başladık. Tüm sindirim problemlerinin sona ermesinin dışında tüyleri ve fiziki de harika oldu. Çok zorlu bir süreç sonunda böyle bir değişime şahit olunca, bu deneyimimizi diğer evcil hayvan sahipleriyle de paylaşmak istedik. Bununla birlikte de kendi üretimimiz olan sağlıklı, taze ve güvenilir bir mamayı herkese ulaştırmak için ilk adımı atmış olduk.

Piyasada birçok yeni mama çeşidi var. Happy Tail’i bunlardan farklı kılan nedir? Neden Happy Tail tercih edilmeli?

Happy Tail’i diğer mamalardan farklı kılan en büyük özellik, içeriğinin insan tüketimine uygun gıdalardan oluşması diyebilirim. Mamalar doğal, katkısız ve taze bir şekilde üretildikten hemen sonra kapınıza güvenli bir şekilde teslim ediliyor. ISO standartlarına uygun tesisimiz, Bakanlık tarafından sunulan tüm şartların sağlanması, kedi ve köpek sağlığına sonsuz önem vermemiz ve işimizi aşkla yapmamız bizim en önemli özelliğimiz! Bu sebeple de ürettiğimiz mamalara “yeni nesil kedi ve köpek yemeği” diyoruz.

Mamalar evlere donuk bir şekilde geliyor. Dolayısıyla seyahate giderken yanımızda götürmek bir hayli zor. Mesela biz yanımızda kuru mama götürüyoruz bir yere giderken. Buna ilişkin bir çözüm öneriniz var mı?

Tabii ki var! Nasıl bir donuk gıdayı yazlığımıza götürürken buz kalıpları ile götürüyoruz, Happy Tail yemeklerini de o şekilde taşıyabilirsiniz. Mesela bazı aileler, tatile gidecekleri gün öğünleri ürettiğimiz gibi, hiç dondurmadan tesisimizden teslim alıyorlar ve bizim özel paketlememiz sayesinde güvenle gidecekleri yere yanlarında götürebiliyorlar. Bir başka seçenek ise, tatile gittiğiniz yerin adresini verirseniz, biz Happy Tail olarak, gıda güvenliğini koruyacak şekilde mamaları o adrese kargolayabiliriz.

Yavru kedi/köpekler için de Happy Tail var mı?

Happy Tail yavrular için de son derece uygun tabii ki. Çocukların aileleri ile görüşerek ve mutlaka fikir alışverişi yaparak siparişlerini oluşturuyoruz. Uzun dönemli üyelikler değil de kilosunu ve durumunu sürekli kontrol ederek ve güncelleyerek, yani kısa üyelikler ile çocuğu beraberce büyütüyor ve sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlıyoruz 🙂

Köpekler için mamalar boyu, kilosu ve diğer özelliklerine göre hazırlanıyor. Protein, yağ gibi oranlar nasıl belirleniyor?

Bahsettiğim gibi Thor’un iyileşme sürecinde, kendi evimizde yemek yaparken, köpek beslenmesine yönelik kitap, makale ve birçok yayından bolca araştırma yapmıştık. Buradan öğrendiklerimizi uygulayarak Thor’un sağlığına kavuşmasına destek olmuştuk. Ancak tabii bu bir marka kurmak için yeterli değil. Bu yayınların hepsi yabancı ve dolayısıyla içlerinde ülkemiz şartlarında tedariği kolay olmayan içerikler de var. Türkiye’de en doğru içeriği nasıl buluruz sorusundan yola çıkarak, Veterinerlik Fakültesi’nde görev yapan Besleme ve Beslenme Hastalıkları profesörüyle yaptığımız Ar-Ge projesi kapsamında formüllerimizi oluşturduk. Başta protein olmak üzere, vitamin ve mineral dengesi uzun laboratuvar çalışmaları neticesinde sağandı. Sonuç olarak; artık ülkemizin gıdaları ile oluşan, dengeli, doğal ve katkısız yemeklerin formülünü sağlamış olduk ve bu Türkiye’de bir ilk!

Alerjisi veya bir hastalığı olan kedi/köpekler için özel mama üretmek mümkün mü?

Aslında sadece alerjisi olan çocuklar için değil, birçok hastalık ile mücadele eden çocuklar için Happy Tail son derece uygun. Özellikle kanser tedavisi gören çocukların doğru ilaç tedavisi ile birlikte doğal gıdalarla hazırlanan mamalar kullanmaları birçok araştırmada tavsiye ediliyor. Diğer yandan, böbrek sorunları gibi hastalıkları olan bazı çocuklar için yüksek protein içerikli gıdalar sorun yarattığı için onlara bu tarz mamaları önermiyoruz.

Spesifik olarak bir hastalığı düzelten/iyileştirmeye yönelik gıda üretmek çok zorlu ve uzun süren araştırmalar gerektiren bir şey. Henüz iki senelik bir firma için bu denli bir Ar-Ge çalışması çok erken diyebilirim.

Happy Tail pişmiş ve yumuşak bir mama. Peki bunun diş sağlığına etkisi nedir? Diş sağlığını korumak için ilave bir besine gerek var mı?

Kuru mamanın diş sağlığına iyi geldiği ile ilgili yaygın bir inanış var ama bu maalesef doğru değil. Kuru mamalar daha sert olduğu için 3-4 senede tartar oluşumuna sebep olurken, yaş mamalarda bu süre 2-3 seneye iniyor diyebilirim. Bakım bu noktada şart aslında…

Önlemlerin başında tabii ki diş fırçalamak geliyor. Bazı çocuklar hoşlanmıyor ama çeşitli eğitmenlerin konuyla ilgili bir çok eğitim videosu var, biraz araştırmayla sosyal medyadan bulabilirsiniz. Yine diş sağlığı için doğru oyuncak seçimi, doğal kemirmelik atıştırmalıklar faydalı olacaktır.

Yutmaları son derece zararlı olduğu için çocukların kemik yemesine karşıyız. Fakat, fırınlanmış ve köpeğinizin yutamayacağı kadar büyük bir kemiği 2-3 ayda bir önüne koyup yarım saat kadar kemirmesi çok faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Happy Tail ile ilgili daha fazla bilgi için:

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın