Ana sayfa ÜlkelerTürkiye Gezici Restoran: Trata Ayvalık

Gezici Restoran: Trata Ayvalık

yazan Melis Büyükerk

Eğer bambaşka bir yemek deneyimi arıyorsanız ve Ayvalık taraflarındaysanız Trata’yı denemenizi mutlaka tavsiye ederim! Trata, belirli günlerde, farklı koylarda sadece 20 kişiye muhteşem bir günbatımı karşısında leziz yemekler sunan Şef Tayfun Gökşin tarafından oluşturulmuş bir restoran.

Tayfun Gökşin kimdir?

Tayfun Bey denizci bir ailesi olmasının etkisiyle küçüklüğünden beri deniz ürünlerine aşinaymış. Ayrıca aile büyüklerinin misafirperverliği ve sonrasında yemeklerinin ün kazanmasıyla yemek yapmak hep hayatında önemli rol oynamış.

Cunda’da Ayna, sonrasında da İstanbul’da Kantin gibi restoranlarda çalışıp yaklaşık 12 yıllık deneyim kazandıktan sonra Trata’yı hayata geçirmeye karar vermiş.

Trata nedir?

Trata bahsettiğim gibi gezici bir lokanta. Tayfun Bey Cunda’ya döndükten sonra kalabalıktan uzaklaşmak ve hem kendisinin yemek yapmaktan keyif alabileceği hem de misafirlerin aşırı gürültü ve kalabalıkta rahatsız olmayacağı bir konsept bulmak istemiş. Başarmış da!

Nasıl bir konsept?

Tayfun Bey karavanıyla en güzel gün batımı nerede olur diye dolaşıyor. En güzel yeri bulurken o günkü rüzgar yönüne özellikle dikkat ediyor. Dolayısıyla, her yemek başka bir yerde oluyor.

Trata haftanın her günü yok, sadece 4 günü çalışıyorlar. Fakat o 4 gün sabit değil, farklılık gösterebiliyor. Ayrıca tüm malzemeler ve yemek 20 kişilik (ister 4 kişilik ister 10 kişilik rezervasyon yaptırın). Yani 21. kişiyi almıyorlar, zaten ona göre sandalye bile bulunmuyor.

Mekan belirlendikten sonra size gün içerisinde mesaj atılıyor. Sonrasında, gün batımını rahatça izlemeniz için sizleri 19:00-20:00 arası bekliyorlar.

Tayfun Beyle sohbetimizde ileriye dönük farklı planları olduğunu, ama aşağı yukarı 4 sene daha böyle hareketli bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Ne yiyeceğiz?

Tahmin edersiniz ki, menü deniz ürünü ağırlıklı. Fakat siz yemekleri seçmiyorsunuz, zeytinyağlı, ara sıcak, ana yemek ve sonrasında da tatlı masaya geliyor.

Günlük hazırlanan zeytinyağlılarda fava, taze fasulye ve deniz börülcesi gibi çeşitler karşınıza çıkarken balıklarda o gün ne çıktıysa onu servis ediyorlar. Dikkatimden kaçmayan bir başka detay da, ançüezin kullanımı oldu, ben pek sevmesem de orada bayıla bayıla yedim.

Nasıl ulaşabiliriz?

Rezervasyon yapmak şart. Hatta ne kadar önceden o kadar iyi, sadece 20 kişilik yerleri olduğu için erken davranmak lazım.

Instagram üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Hesapları: @trata.ayvalik

Biz nereye gittik?

Bizim gittiğimiz günkü yemek Patriçe Koyu‘ndaydı ve gerçekten her anından inanılmaz keyif aldık! Mükemmel bir gün batımı izledik. Ayrıca yemekler çok lezzetliydi. Tüm masaları birbirlerinden olabildiğince uzağa koymuşlar. Dolayısıyla masanızdakilerle rahatça sohbet edebiliyorsunuz.

Ayrıca Patriçe Koyu’nda o kadar tatlı bir köpek vardı ki! Sırayla tüm masaları gezdi, çok misafirperverdi yani 🙂

Burası kocaman bir arazi olduğu için köpeklerinizle de gidebiliyorsunuz tabi ki. Masalar arasında da oldukça mesafe olduğundan köpekleriniz gidip diğer insanları rahatsız etmediği sürece çok rahat ve keyifli bir şekilde yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın