Ana sayfa SeyahatlerGezilecek Yerler Alberobello

Alberobello

yazan Melis Büyükerk

Itria Vadisinde, Bari şehri sınırları içerisindeki Alberobello, masalsı evleriyle Puglia bölgesinin en ilgi çekici köylerinden bir tanesi! 1500 Trulli evinin bulunduğu bu köy, 1996 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Küçücük ama çok etkileyici bir yer, bu yüzden de yürüyerek dolaşmak çok keyifli!

Trulli nedir?

Trulli evleri veya çoğul olarak Trullo, 13. yüzyılda kralın getirdiği ağır vergilerden kaçınmak amacıyla halk tarafından kurulmuş. Bu evler sıva kullanılmadan, yassı taşların üst üste koyularak koni şeklinde çatılar yapılmasıyla oluşmuş. Trullonun ana malzemesi kireçtaşı. Özellikle bu malzemenin kullanılmasının asıl sebebi, kral tarafından yapılan kontrollerde sık sık yıkılıp yeniden yapılmasına olanak sağlamasıymış.

Bazı Trullilerin çatılarında semboller bulunuyor. İçinden ok geçen kalpli olanları çok beğendim ama benim tahmin ettiğimden daha farklı anlamları varmış. Hepsi Hristiyanlık ile ilgili sembollermiş.

Trulli evlerinin çatılarının üzerindeki şekiller ise o evin hangi mimar tarafından yapıldığını belirtmek içinmiş.

Alberobello’da gezilecek yerler: Rione Monti & Aia Piccoa

Alberobello aslında iki bölgeden (caddeden) oluşuyor: Rione Monti ve Aia Piccoa. Rione Monti daha turistik olan bölge. Dolayısıyla burası çok kalabalık ve gürültülü oluyor. Aia Piccoa ise, buradaki halkın yaşadığı, daha sessiz, sakin bir bölge. Yani, burada birkaç gün kalmayı düşünürseniz tercihinizi bunu göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Aia Piccoa’dan bir ev

Biz buraya günübirlik geldiğimiz için oteller hakkında bir yorum yapamıyorum. Ama bana sorarsanız sadece burayı görmek için gelmeniz pek mantıklı olmaz. Şöyle yavaş yavaş gezeyim deseniz bile, bir günde bitecek bir yer 🙂 Alberobello, Puglia seyahatinin bir parçası olarak harika bir seçenek diyebilirim.

Ayrıca buraya gelmek için en uygun zaman Eylül veya Mayıs. Temmuz ve Ağustos aylarında çok sıcak ve çok kalabalık oluyor çünkü. Bahar aylarını tercih ederseniz, çok daha rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Rione Monti’deki trullilerin çoğunun içerisi hediyelik eşya dükkanı veya market. En güzeli de bu caddede yer alan bazı trullilerin terasları olması! Girişlerinde “Panaromici” yazanlardan birine mutlaka çıkıp manzarayı seyretmelisiniz, bambaşka bir keyif. Ayrıca Belvedere Terası‘na çıkıp gün batımını seyredebilirsiniz.

Bu caddenin üzerinde bir de zeytinyağı müzesi bulunuyor (Museo Dell’olio). Puglia bölgesinin en iyi zeytinyağları Alberobello’dan çıktığı için buraya gelmişken zeytinyağı almayı da unutmayın!

Buradaki yerel halkın nasıl yaşadığını merak ederseniz, Trullo Sovrano müzesine gidebilirsiniz. Bazı evlerin içini gezebiliyorsunuz zaten. Fakat Trullo Sovrano, bunlar içinde en büyüğü ve bilineni. Buranın tarihi 1600’lü yıllara kadar dayanıyor. İçerisinde yatak odası, tuvalet, mutfak, gibi farklı farklı bölümleri görebilir ve o yıllarda buraları ne şekilde kullandıklarını öğrenebilirsiniz. Buraya girmek için bilet almanız lazım, bilet fiyatı ise 1,50 EUR. Müze 10:00 – 13:15 / 15:30 – 18:00 saatleri arasında (Nisan ve Ekim arası 19:00’a kadar) açık.

Sant Antonio Kilisesi de burada görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Kilisenin, Trulli tarzında yapılmasının yanı sıra, Romanesk tarzdan da etkilenilmiş. Kilise 14 ayda yapılmış ve 13 Haziran 1927’de halka açılmış. İçerisi aslında çok küçük, ama kubbesi ve Trulli tarzında yapılmasıyla Alberobello’nun en önemli yerlerinden.

Alışveriş için bol bol hediyelik eşya dükkanının yanı sıra zeytinyağı, peynir ve buraya özel lezzetler bulabileceğiniz dükkanlar bulunuyor.

Nerede yiyebiliriz?

Alberobello bahsettiğim gibi çok küçük bir yer. Buradaki restoranların çoğu (yani 3 tanesi :)) michelin tarafından önerilmiş. Michelin adı geçtiği için çok yüksek fiyatlı olarak düşünmeyin, michelin yıldızlı restoranlar değil, sadece tavsiye edilmişler. Fakat bu restoranlara gitmek için kesinlikle rezervasyon yaptırmalısınız. Aksi halde uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Biz Trullo D’oro‘da yemek yedik. Hem yemekler hem de şarap gerçekten muhteşemdi!

Önerebileceğim diğer restoranlar da Il Poeta Contadino, L’Aratro ve La Cantina.

Alberobello’ya ulaşım

Biz buraya Ostuni‘den arabayla geldik, aramızla birlikte aşağı yukarı 30 dakika sürdü. Direkt uçakla gelmek için Bari havaalanına inebilirsiniz. Bari’den de araba kiralamak veya trene binmek en iyisi. İkisi de, yaklaşık olarak bir buçuk saat sürüyor. Tren biletleri 4,50 EUR. Tren istasyonundan da Alberobello meydanı yarım saatten az bir yürüyüş mesafesi. Burada yürüyerek dolaşmak işin asıl keyfi olduğundan, pek de uzun bir yürüyüş sayılmaz diye düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın