Ana sayfa ÜlkelerAmerika Evden Çıkmadan Amerika’nın En Meşhur Parklarını Gezmek İster Miydiniz? (2)

Evden Çıkmadan Amerika’nın En Meşhur Parklarını Gezmek İster Miydiniz? (2)

yazan Melis Büyükerk

Bir önceki yazıda Amerika’da gezebileceğiniz 17 park yer alıyordu. Daha ne kadar süre evde olmamız gerekeceği henüz belli değil, o yüzden ne kadar çok park olursa o kadar iyi! Doğanın tadını çıkarabilmek için en iyi alternatiflerden biri şimdilik bu gibi gözüküyor 🙂 Evden çıkmadan Amerika’daki gezebileceğiniz geri kalan parklar ise aşağıdaki gibi:

Great Smoky Mountain National Park – North Carolina & Tennessee

Unsplash / Ben Klea

İki eyaleti de kapsayan bu ulusal park, yabani çiçekleri, şelaleleri ve de siyah ayılarıyla biliniyor. Aynı zamanda Great Smoky Mountain Ulusal Parkı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Great Smoky Mountain’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Guadalupe Mountains National Park – Texas

Unsplash / Eric Dekker

Guadalupe Dağları Milli Parkı, dünyanın en geniş Permiyen dönemden kalma fosil yatakları, Teksas’taki en yüksek dört zirvesi ile çevresindeki fauna ve florayı korumayı hedefliyor. Harika manzaralar için birebir.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Guadalupe Mountains’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Hawai’i Volcanoes National Park – Hawai’i

Unsplash / Ben Klea

Burası bence dünyanın en ilginç yerlerinden bir tanesi. Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı, dünyanın en aktif yanardağlarından olan Mauna Loa ve Kilauea yanardağlarına ev sahipliği yapıyor. Bu yanardağlardan çıkan lavlar tepeden aşağıya inerek denize ulaşıyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Hawai’i Volcanoes’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli. Üç boyutlu gezmek için linki açtığınızda sizi bir video karşılıyor ve burası hakkında size müthiş görsellerle birlikte bilgi veriyor. Ben bayıldım 🙂

Joshua Tree National Park – California

Unsplash / Anna Goncharova

Joshua ağacı, Joshua Ağacı Ulusal Parkı’nı da kapsayan Mojave Çölü’nde yetişen, buraya özgü bir ağaç türü. Park Mojave Çölü’nün yanı sıra Colorado Çölü’nü de kapsıyor. Dolayısıyla bir tarafında başka tür kaktüsler diğer tarafında da sadece Joshua ağaçları yetişiyor. Özellikle yıldızları seyretmek için birebir.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Joshua Tree’ye göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Mesa Verde National Park – Colorado

Unsplash / Alec Krum

Mesa Verde Ulusal Parkı, Amerika’daki en büyük arekolojik koruma alanı ve UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Parkın içinde Amerika’nın en eski yerlilerinden Kızılderili Publo halkının vadide kayaları oyarak inşa ettiği köyün kalıntıları bulunuyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Mesa Verde’ye göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Mount Rainier National Park – Washington

Unsplash / Eric Muhr

Rainier Dağı, Washington manzarası için bir ikon. Rainier Dağı Ulusal Parkı da stratovolkan olan bu dağın etrafında kurulmuştur.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Mount Rainier’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli. Sizi tam parkın girişine götürüyor 🙂

Olympic National Park – Washington

Unsplash / Yux Xiang

1981 yılında, Olimpik Ulusal Parkı, olağanüstü doğal güzelliği ile bitki ve hayvanların çeşitliliği nedeniyle Dünya Mirası ilan edilmiş. Ekosistemlerin çeşitliliğiyle harika manzaralar yakalamak için birebir.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Olympic’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli. Sizi tam parkın girişine götürüyor 🙂

Redwood National and State Park – California

Unsplash / Michael Bryant

Kaliforniya eyaletinin kuzey kıyılarında yer alan Redwood Ulusal Parkı, büyüleyici ve görkemli, hatta neredeyse dünya üzerindeki en uzun ağaçlı ormanlara sahip.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Redwood’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Rocky Mountain National Park – Colorado

Kendinizi dünyanın tepesinde hissetmek için Rocky Dağı‘na çıkabilirsiniz 🙂 Parkı ziyaret edenleri farklı farklı bitki ve hayvan türlerinin yanı sıra kayak, doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler bekliyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Rocky Mountain’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Sequoia & Kings Canyon National Park – California

Unsplash / Francois Olwage

Adından da anlaşılacağı gibi Sekoya Ulusal Parkı kocaman sekoya ağaçlarıyla çevrili. Kings Kanyonu Ulusal Parkı ise bu parkın kuzeyinde yer alıyor. Bu iki park, Amerika’daki Ulusal Park hizmetleri tarafından birlikte yönetilmektedir.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Sequioa & Kings Canyon’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Shenandoah National Park – Virginia

Unsplash / Andrew Neel

Shenandoah Ulusal parkı Blue Ridge dağlarının etrafında dar ve uzun olarak kurulmuş. Virginia eyaletini ziyaret edip de doğayla iç içe olmak isteyenler için birebir.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Shenandoah’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Virgin Islands National Park – St. John

Unsplash / Josh Duncan

Virgin Adaları Ulusal Parkı, güzel plajları, Taino yerlileri tarafından oyulmuş petroglifleri (taşa kazınmış şekil/yazılar) ve mercan resifleriyle Amerika’nın en çok ziyaret edilen ulusal parklarından bir tanesi.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Virgin Islands’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Wind Cave National Park – South Dakota

Unsplash / James Kemp

Rüzgar mağarası çok eşsiz bir mağara türü. Bu parkın içerisinde yer alan rüzgar mağarası eşsiz boksuyla ünlüdür. Boks ise mağara jeolojisinde nadir bir mineral yapısı veya speleojen olarak tanımlanır.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Wind Cave’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Yosemite National Park – California

Unsplash / Karl Anderson

Dünyada uluslararası parkların korunması ve ziyaret edilmesi fikri ilk Yosemite Ulusal Parkı ile başlamış. Park UNESCO Dünya Mirası listesinde. Parkın içerisinde granit kayalıklar, şelaleler ve daha nice doğal güzellikler var.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Yosemite’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Zion National Park – Utah

Kızılderililer tarafından Mukuntuweap (vaat edilen toprak) olarak adlandırılan park, telaffuzu zor olduğundan Mormonlar tarafından Zion olarak değiştirilmiş. Park birçok doğal afete maruz kaldığı ve bu tarz olaylar kayaları şekillendirdiği için etkileyici manzaralara sahip.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Zion’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

İlginizi Çekebilir

1 comment

Münire 25/03/2020 - 21:17

Virgin Adaları👌🥰

Cevapla

Bir Cevap Yazın