Ana sayfa ÜlkelerAmerika Evden Çıkmadan Amerika’nın En Meşhur Parklarını Gezmek İster Miydiniz? (1)

Evden Çıkmadan Amerika’nın En Meşhur Parklarını Gezmek İster Miydiniz? (1)

yazan Melis Büyükerk

Karantina devam ediyor, bir süre daha da devam edecek gibi. Böyle bir durumdayken evden çıkmadan Amerika’ya seyahat etmiş gibi hissetmek, farklı eyaletlerdeki meşhur parkları gezmek ister miydiniz? Bana sorarsanız, hayal kurmak ve belki de bir sonraki seyahatinizi planlamak için keyifli bir aktivite olabilir 🙂

Bir çoğu benim çok gitmek istediğim yerler olmakla birlikte; şimdilik evlerinizde otururken gezebileceğiniz parklar şu şekilde:

Central Park – New York

Unsplash / Jermaine Ee

New York’un en çok ziyaret edilen parkı olan Central Park, 1859 yılında kurulmuş. Parkın içerisinde 100’den fazla bitki türü ve yaklaşık 130 hayvan türü bulunuyor. Park, birçok film ve diziye de konu olduğundan New York’ta yaşayanlar kadar turistlerin de ilgisini çekiyor.

Parkı 3 boyutlu gezmek isterseniz, buraya göz atabilirsiniz. Göz atacak olursanız, kendinizi Central Park’ın içerisinde bir tura katılmış olarak bulacaksınız. Burada bir rehber size girişten itibaren, parkın en çok ziyaret edilen aşağıdaki yerlerini anlatıyor olacak:

  • Imagine Mosaic (Strawberry Fields)
  • Wagner Cove
  • Cherry Hill
  • Bow Bridge
  • Lake Shore
  • Bethesda Terrace
  • The Glade
  • Alice in Wonderland heykeli

Central Park ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz de, kendi websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Acadia National Park – Maine

Unsplash / Krishna Thota

Maine’de bulunan Acadia Ulusal Parkı’nın yüzölçümü 192 kilometre kare. Park alanı içerisinde harika göller, sahiller ve dağlar olmak üzere harika doğal alanlar bulunuyor. Dolayısıyla parkın içerisinde eşsiz manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Park hakkında detaylı bilgiye ulusal parkların websitesinden Acadia’ya göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu olarak gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Arches National Park – Utah

Unsplash / Tom Gainor

Moab, Utah’ta yer alan Arches Ulusal Parkı’nın yüzölçümü 310 kilometre kare. Parkın içerisinde 2000’den daha çok sayıda doğal kumtaşından oluşmuş kaya kemer bulunuyor. Amerika’da kırmızı kayalarıyla bir harikalar diyarı olarak da biliniyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Arches’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Badlands National Park – South Dakota

Unsplash / Luke Wass

Güney Dakota’da yer alan Badlands Ulusal Parkı, Rapid City yakınlarında yer alıyor. Parkın yüzölçümü yaklaşık 982 kilometre kare. Badlands’in içerisindeki jeolojik oluşumlar muhteşem doğal manzaralar sunuyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Badlands’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Big Bend National Park – Texas

Unsplash / David Morris

Big Bend Ulusal Parkı, Teksas’ın güneyinde yer alıyor. Ayrıca park, Amerika ve Meksika’nın sınırı olan Rigo Grande Nehri’nin Amerika tarafı ile Chihuahuan Çölü’nde bulunuyor. Aynı zamanda El Paso şehri yakınlarında yer alan Big Bend’in yüzölçümü, 3.242 kilometre kare.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Big Bend’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Black Canyon of Gunnison National Park – Colorado

Unsplash / Jules Thomas

Gunnison Ulusal Park’ın içinde yer alan Black Canyon, Kuzey Amerika’daki en dik kayalıklar da dahil olmak üzere muhteşem ve önemli jeolojik özellikleri görme fırsatı sunuyor. Burası 1933 yılında Ulusal Anıt, 1999 yılında da Ulusal Park olmuş. Parkın yüzölçümü 122 kilometre kare.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Black Canyon of Gunnison National Park’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Bryce Canyon National Park – Utah

Unsplash / Sean Lee

Utah’ta bulunan Bryce Kanyonu aslında Paunsaugunt Platosu‘nun doğu tarafında bulunan ilginç bir doğal oluşu. Burada peribacası adı verilen ve rüzgar, su ve buz erozyonuyla oluşmuş ilginç oluşumlar görebilirsiniz.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Bryce Canyon’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Canyonlands National Park – Utah

Unsplash / Joshua Case

Utah eyaletinde ve Moah şehri yakınlarında yer alan Canyonlands Ulusal Parkı’nın yüzölçümü 1.366 kilometre kare. Park 1964 yılında kurulmuş. Burada doğal oluşumlar ve kayalıkların arasından eşsiz manzaralarla (özellikle gün doğumu, gün batımı gibi) karşılaşabilirsiniz.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Canyonlands’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Channel Islands National Park – California

Unsplash / Priya Karkare

Kaliforniya eyaletinin güney sahillerinde bulunan  Channel Adaları Ulusal Parkı, burada yer alan 8 adanın 5’ini kapsıyor. Dolayısıyla bu ulusal park, eşsiz okyanus manzaralarıyla karşılaşmak için birebir.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Channel Islands’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Cuyahoga Valley National Park – Ohio

Unsplash / Scott Hashier

Ohio eyaletinde yer alan tek ulusal park olan Cuyahoga Vadisi Ulusal Parkı’nın amacı, Akron ve Clevaland şehirleri arasında yer alan Cuyahoga Nehri’nin üzerinde ve etrafında oluşmuş doğa güzelliklerini korumak ve devam ettirmek. Cuyahoga ismi, Mohawk dilinde “Cayagaga“dan geliyor, anlamı da “çarpık nehir“.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Cuyahoga’ya göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Death Valley National Park – California & Nevada

Unsplash / Jeremy Bishop

Kaliforniya eyaletindeki Ölüm Vadisi, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra çok tehlikeli olmasıyla ünlenmiş. Büyük Mohave Çölü’nün bir parçası olan ve Alaska’nın güneyindeki en büyük ulusal park olmanın yanı sıra Kuzey Amerika’nın en sıcak ve kurak noktası.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Death Valley’egöz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Denali National Park – Alaska

Unsplash / Sauvage

Denali Ulusal Parkı ve Koruma bölgesi, Alaska Sıradağları’nın en yüksek kısımlarını ve buradaki buzullar ve buzul vadilerini kapsıyor. İnanılmaz doğal güzelliklerle karşılaşabileceğiniz bu park, kışın da farklı aktiviteler için ziyaret ediliyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Denali’ye göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Dry Tortugas National Park – California

Unsplash / Bryan Goff

Dry Tortugas Ulusal Parkı, Florida eyaletinde, “Florida Keys Takım Adaları” arasında bulunan 11 adadan oluşuyor ve Key West yakınlarında bulunuyor. Parkın yüzölçümü 262 kilometre kare.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Dry Tortugas’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Everglades National Park – Florida

Unsplash / Alex Shutin

1942 yılında kurulan Everglades Ulusal Parkı, Everglades doğal alanının güneyinde yer alıyor ve bu alanın yaklaşık %20’sini kapsıyor. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan bir sürü canlıya da ev sahipliği yapan bu parkta gerçekten enfes manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Everglades’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Glacier National Park – Montana

Unsplash / Shane Stagner

Glacier Ulusal Parkı, buzul oyuklarıyla dağ tepeleri, vadileri ve basamaklı şelaleleri ile dünya üzerindeki en etkileyici manzaralardan birkaçına sahip. Burası, “Kuzey Amerika Kıtası’nın Çevre Sistemi’nin Tacı” olarak da biliniyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Glacier’e göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Grand Canyon National Park – Arizona

Unsplash / Christine Roy

Büyük Kanyon Ulusal Parkı, en çok tanınan parklardan bir tanesi. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu park, içerisinde çeşitli bölgeler ve eşsiz manzaraya sahip noktaları barındırıyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Grand Canyon’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

Grand Teton National Park – Wyoming

Unsplash / Makenzie Cooper

Büyüleciyi güzellikteki gölleriyle bilinen Grand Teton Ulusal Parkı, aynı zamanda harika doğa yürüyüşü yollarıyla tanınıyor. Dağlarla çevrili parkı ziyaret edenler birçok çeşitli aktivite yaparken, harika manzaraları izleme imkanı buluyor.

Park hakkında detaylı bilgi için ulusal parkların websitesinden Grand Teton’a göz atabilirsiniz. Parkı üç boyutlu gezmek için ise, buraya bakmanız yeterli.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın