Ana sayfa Kültür - Sanat “Bizden Sonra” Sergisi

“Bizden Sonra” Sergisi

yazan Melis Büyükerk

Yonca Karakaş küratörlüğündeki Bizden Sonra sergisi kendisi dahil 9 kadın sanatçının işlerinden oluşuyor:

  • Ayşe Gül Süter
  • Ekin Saçlıoğlu
  • Elif Özdemir
  • Günnur Özsoy
  • Melis Buyruk
  • Nergiz Yeşil
  • Pelin Koç
  • Tuğba Çınar
  • Yonca Karakaş

Sergiyi 15 Şubat 2020’ye kadar Çukurcuma’da yer alan Pg Art Gallery‘de görebilirsiniz.

Yonca Karakaş kimdir?

Yonca Karakaş, 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden mezun oldu ve 2014 yılında YONKA ismiyle kendi stüdyosunu kurdu. Aynı yıl, Pg Art Gallery sanatçıları arasına girdi ve hem yurt içi hem de yurt dışında olmak üzere farklı farklı sergilere katıldı. İlk kişisel sergisini ise 2017 yılında gerçekleştirdi.

Yonca Karakaş, Bizden Sonra

İşlerinde fotoğraf disiplininden hareketle bitki, hayvan ve insan formlarıyla kurguladığı fotoğrafları, mükemmellik arayışında olan insanların farklı davranışlarını ve buna ilişkin olarak “ideal/mükemmel” yaşamı, kimlik ile aidiyet duyguları üzerinden anlatmayı hedefliyor. Aslında çeşitli durumları değiştirerek yeni bir evren yaratıyor ve farklı tekniklerle yeni bir olasılığı mümkün kılıyor.

“Bizden Sonra” sergisi

Bu sergide “zaman” kavramı insanların değişime uğrayan “yapı bozumları” olması üzerinden inceleniyor. Estetik görüntüleri dolayısıyla yapı bozumu olarak görmediğimiz (yani iyi olarak gördüğümüz) bitki, kar tanesi gibi varlıkların karşısında, kasırga veya şimşek gibi varlıkları aslında aynı olmasına rağmen, tehdit olarak gördüğümüz ve bu yüzden kötü olarak değerlendirdiğimiz varlıklar yer alıyor. Halbuki kötü olarak değerlendirdiğimiz “yok olma” evrimin bir sonraki basamağı…

Elif Özdemir, Bizden Sonra

İçinde yaşadığımız dünya kaotik bir rastlantı sonucu oluşması dolayısıyla mükemmel işleyen bir sistem değil fakat, öte yandan da mükemmel çünkü nefes alabileceğimiz tek yer şimdilik burası. İleriye dönük sonsuz mevcut olasılık olsa da, geleceği göremediğimiz için ne olacağını bilemiyoruz.

Ekin Saçlıoğlu, Bizden Sonra

Hücreler arası ortaklık sistemi hakkında bilgiye DNA’lar sayesinde ulaşabiliyoruz ve geriye dönük bir araştırmayla bugünü şekillendirebiliyoruz. Evrendeki her şeyin bir neden-sonuç ilişkisine bağlı olduğu görüşünden hareketle, bizim de doğanın her şeyin birbiriyle güçlü ve sistematik bağlantısını taklit ederek, yapay bir şekilde ürettiğimiz toplumsal sisteme uyarladığımızı söyleyebiliriz. Fakat bu sistem bizler için gerçekten “ideal” mi? Türler arasında en yücesi olarak gördüğümüz kendimizi korumak adına oluşturduğumuz bu yapay sistem, bundan ne kadar öteye geçecek veya daha ne kadar katılaşacak?

*Pg Art Gallery: Çukurcuma Cad. No. 40/1, Firüzağa, Beyoğlu, İstanbul / TÜRKİYE

Instagram:

İlginizi Çekebilir

1 comment

İstanbul: Şubat Ayı Sergi Takvimi - Smile and Travel 01/02/2020 - 00:28

[…] üzere 9 kadın sanatçının işlerinden oluşuyor. Sergi hakkında daha detaylı bilgi için “Bizden Sonra” Sergisi yazıma […]

Cevapla

Bir Cevap Yazın