Ana sayfa Yeme - İçme Yeni Trend İçecek: Bubble Tea!

Yeni Trend İçecek: Bubble Tea!

yazan Melis Büyükerk

Son zamanların en trend içeceği bubble tea’yi bulabileceğiniz yerler, İstanbul’da her geçen gün artıyor.

Peki nedir bu bubble tea?

Bubble tea 1980’lerde Tayvan’da ortaya çıkmış ve ‘tapyoka’ parçacıklarıyla çay veya sütün birleşmesinden oluşuyor. Tapyoka ise Güney Afrika kökenli bir bitki kökünden (renksiz, kokusuz, tatsız bir nişasta) oluşuyor. Aslında tapyoka, dünya genelinde gıda koyulaştırıcı olarak da kullanılan glutensiz ve proteinsiz bir madde.

Bubble tea, genellikle siyah ya da yeşil çayla hazırlanan ve soğuk içilen bir içecek ama sıcak tercih edenler de bulunuyor. Tapyokaların içine yoğun aromalar eklendikten sonra, çayınızı kalın bir pipetle içerken, yediğiniz tapyokalar/inciler deneyiminize ayrı bir lezzet katıyor. Türkiye’de bubble tea, Baloncuklu Çay ya da İnci Çayı olarak da biliniyor.

Ayrıca bubble tea’yi isterseniz evde yapabilirsiniz! Nasıl yapılabileceğini bu videodan izleyebilirsiniz.

İstanbul’da nerelerde içebiliriz?

Bubble Trouble

Mall of Istanbul’da bulunan Bubble Trouble, sadece çaylarda değil aynı zamanda tatlılarında ve kahvelerinde bu incileri/baloncukları kullanarak leziz ve bol aromalı ürünler ortaya çıkarıyor!

Instagram: @bubbletroubletr

Chado Tea

Chado Tea’yi Arnavutköy, Topağacı ve Cihangir’de bulabilirsiniz (Ankara’da da bulunuyor). Dilerseniz online sipariş verebiliyorsunuz. Bubble tea için güzel bir seçenek ama ben diğer çayları da denemenizi özellikle tavsiye ederim.

Instagram: @chadotea

Dem İstanbul

Dem hem Karaköy’de hem de Moda’da gidebileceğiniz çok tatlı bir yer! Bubble tea içerken, leziz şeyler yemek için de tercih edebilirsiniz.

Instagram: @demistanbul

Fine Stop

Nişantaşı’nda sağlıklı seçenekler için mutlaka uğramanız gereken Fine Stop’ta, aynı zamanda leziz bubble tea’ler deneyebilirsiniz.

Instagram: @finestoptr

Melez Tea

Reşitpaşa, Four Seasons Bosphorus ve Maslak’ta bulabileceğiniz Melez Tea zaten çay deyince akla ilk gelen yerlerden biri. Ben çaylarını çok seviyorum. Bubble tea denemek için de güzel bir seçenek.

Instagram: @meleztea

Monster Teashop

Maçka’da Akaretler yokuşunda yer alan Monster Teashop, çaylarıyla olduğu kadar logosuyla da beni çok etkiledi 🙂

Instagram: @monsterteashop

Pinkberry

Pinkberry’i İstanbul’un çeşitli yerlerinde bulunan donmuş yoğurtlarıyla biliyoruz. Peki tapyokaları bu yoğurtlarla karıştırdıklarını biliyor muydunuz?

Instagram: @pinkberrytr

Poppin’ Bubble Tea

Moda’da yer alan Poppin’ Bubble Tea, kendi bubble tea’nizi istediğiniz gibi oluşturabileceğiniz, yanında da tatlı yiyebileceğiniz minik bir dükkan. Kendileri Türkiye’deki ilk bubble tea dükkanıymış.

Instagram: @poppinbubbletea

Tea Taste

Şişli’de yer alan Tea Taste, İstanbul’un en şirin mochi dükkanı olmasının yanı sıra, bubble tea’leri ile biliniyor. Bubble tea seviyorsanız, bir kere de burada denemenizi tavsiye ederim. Tea Taste’te mochi ve bubble tea dışında dünyanın farklı yerlerinden lezzetler bulabilirsiniz.

Instagram: @teataste_chazhiwei

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

GundemBizim 31/01/2020 - 01:49

Tadını beğensem bile favorim olmaya aday değil..:) Bilgilendirme için teşekkürler…

Cevapla
Melis Büyükerk 31/01/2020 - 10:44

Rica ederim! Tadını ben de beğendim 🙂

Cevapla

Bir Cevap Yazın