Ana sayfa Kültür - Sanat Tiyatro Artık Evimizde!

Tiyatro Artık Evimizde!

yazan Tutku Uyarağalar

Hayatımızın online olarak aktığı şu günlerde, işlerimizi evden devam ettirirken, festivalleri, sergileri, konserleri online platformlarda takip etmeye devam ediyoruz. Evde kalma süremiz uzadıkça bizleri pandemiden önce besleyen aktivitelere olan özlemimiz de artıyor. Tiyatroya gitmek, kuşkusuz en çok özlemini duyduğumuz şeylerden biri.

Mart ayından beri birçok online konser izledim, festival filmlerini takip etmeye çalıştım fakat hiç canlı bir tiyatro oyunu izleme deneyimi yaşamamıştım. DasDas’ın Westend (Batının Sonu) oyunu ile ilk kez online oyun izleme şansı yakaladım ve sizlerle bunu paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Öncelikle, bileti aldığımda teknik aksaklıklar yaşanacağından, bir şekilde o atmosferi tamamen yaşayamayacağımdan emin gibiydim fakat mutlulukla söyleyebilirim ki haksız çıktım. Ses, kamera açıları ve görüntü kalitesi kesinlikle çok güzel ve sorunsuzdu. Canlı bir yayın olduğu için bazı aksaklıklar olmasına da hazırdım aslında fakat hiç bir aksaklıkla karşılaşmadan gayet keyifli bir şekilde 2 perdelik oyunu izledim ve çokça keyif aldım. DasDas Instagram hesabı üzerinden de çok etkili bir iletişim yürütüldüğünü fark ettim. Bazı izleyicilerin yaşadığı sıkıntılar/sorular ve önerileri hiç cevapsız kalmadı. Oyuncular ve sahne arkasındaki ekibin dışında büyük bir çabayla çalışan ve ilgili bir sosyal medya ekibi olduğu da açıkça görülüyordu.

Oyunun konusuna gelecek olursak, Westend (Batının Sonu) yeni evlerine taşınan Eduard ve Charlotte çiftinin komşularıyla ve eski arkadaşlarıyla yaşadıklarının hikayesini konu ediniyor. Genç bir çift olan Eduard ve Charlotte’un birbirlerinden sakladıkları tarafları yeni evlerinde bir düzen kurmaya çalıştıkça gün yüzüne çıkıyor. Tülin Özen, Mert Fırat, Naz Çağla Irmak, Gün Koper, Evren Bingöl ve Pervin Bağdat’ın sahneye taşıdığı karakterlerin zayıf ve güçlü yönlerine, acılarına, zaaflarına ve pişmanlıklarına tanık oluyoruz. Moritz Rinke’nin yazdığı oyun aslında olaylardan çok ilişkileri odak noktasına alıyor. Bazen sahnede gördüğümüz karakterler arasındaki ilişkiyi bazen de karakterlerin geçmişleriyle, meslekleriyle, başka ülkelerle olan ilişkilerini anlamaya çalışıyoruz. İlişkilerin evrensel boyutu oyunu herkesin bir yerden yakalayabileceği bir oyun haline getiriyor.

Oldukça keyif alarak izlediğim bu oyunun, DasDas’ın websitesinden kontrol ettiğimde Ocak ve Şubat ayları boyunca da izlenebileceğini gördüm. Pandemi öncesi dönemlere duyulan özlemi bir nebze gidermek, bu zorlu süreçte sıkıntılı günler yaşayan tiyatro emekçilerine destek olmak ve güzel vakit geçirmek için gönül rahatlığıyla önerebilirim. Keyifli seyirler dilerim!

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın