Ana sayfa Kültür - Sanat İstanbul Film Festivali: Şubat Seçkisi Önerilerimiz

İstanbul Film Festivali: Şubat Seçkisi Önerilerimiz

yazan Derin Tekin

Bize her ay festival! Mayıs ayından beri çevrimiçi seçkiler düzenleyen İstanbul Film Festivali’ni yakın takipteyiz. Ön gösterimi birçok yurt dışı film festivalinde yapan filmlerden hazırlanan seçkiler, Şubat ayında da devam ediyor. Festivalin Şubat ayı seçkisini inceledik ve heyecanlandığımız filmleri sizin için derledik!

Ufak bir hatırlatma: filmler belirli günlerde ve belirli süreler boyunca yayınlanıyor. Oynatma düğmesine bastıktan sonra da filmi bitirmek için 30 saatiniz oluyor. Filmi yarıda durduran ve “yarın devam ederim” diyenlerdenseniz, izleme sürelerine göz atmanızı öneririz.

* Filmlere ve seçkinin geri kalanına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Annem Savaşa Gidiyor / Erna At War

Dram, Savaş
Yayın süresi: 6 Şubat Cumartesi – 11 Şubat Perşembe

Zihinsel gelişimde geri kalmış oğlu I. Dünya Savaşı’na çağırılan bir kadının, oğlunu korumak için erkek kılığına girmesini ve savaşa katılmasını konu alıyor.

Relic

Dram, Korku, Gizem
Yayın süresi: 12 Şubat Cuma – 17 Şubat Çarşamba

Bir kız, anne ve büyükanne, ailenin evini tüketen bunama göstergeleri ile karşı karşıya kalır. Evde lanetli bir varlığın olduğunu keşfetmeleri ile film farklı bir yönde seyretmeye başlar. Ev lanetli olduğu kadar, karakterlerin geçmişleri, pişmanlıkları ve utançları, yarın bıraktıkları ve söylemedikleri, kederleri ve kayıpları da peşlerini bırakmaz.

Yuva / The Nest

Dram, Romantik
Yayın süresi: 13 Şubat Cumartesi – 18 Şubat Perşembe

Jude Law hayranlarını buraya alalım!

İngiliz hırslı bir girişimcinin ve Amerikalı ailesinin hayatı, yeni bir iş imkanı için İngiltere’de bir taşra malikanesine taşınmalarıyla farklı bir yöne evrilir. Amerika’nın ardından 80’lerin tarihi İngilteresi’nden bir malikanesine taşınan yaşamları, evli çift arasında geçen akıl oyunları ile aile bağlarını tehdit eden bir hal alır.

Alelade Bir Yuva / Nowhere Special

Dram
Yayın süresi: 19 Şubat Cuma – 24 Şubat Çarşamba

Gerçek olaylardan esinlenilen bu film, karısını doğum sonrasında kaybeden ve kendisini oğlunu yetiştirmeye adayan 35 yaşındaki bir pencere temizlikçisi John’un hikayesini anlatıyor. John yaşamak için birkaç ayı kaldığını öğrenince 3 yaşındaki oğlu için yeni ve mükemmel bir aile arayışına girer.

Şarküteri / Delicatessen

Komedi, Suç
Yayın süresi: 20 Şubat Cumartesi – 25 Şubat Perşembe

1991 yapımı post-apokaliptik ve sürreal bir kara komedi. Bir apartman sahibi, tuhaf apartman sakinleri için zaman zaman yemek düzenler. Sizce yemeğin az bulunduğu ve para birimi olarak geçtiği bir dünyada bir yemek organizasyonu nasıl düzenlenir?

Sovyet Bahçesi / The Soviet Garden

Belgesel, Tarih
Yayın süresi: 21 Şubat Pazar – 26 Şubat Cuma

Moldova’da bir film yapımcısı Sovyet döneminde Rusların tarım alanında gerçekleştirdiği gizli deneyler hakkında gerçeği keşfetmeye çalışır. Bitkilerin kromozomlarının yapılandırılması, mutasyonlar, gamma alanları… Moldova’nın geçmişindeki bir sır perdesi aralanıyor.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın