Ana sayfa Kültür - Sanat Canlı Yayın Serisi #3 – Seda Gazioğlu

Canlı Yayın Serisi #3 – Seda Gazioğlu

yazan Melis Büyükerk

Seda Gazioğlu ile üretkenlik, sanat, pandemi, evcil hayvanlarla yaşam ve daha birçok konuda sohbet ettik. İzlemek isterseniz videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Peki neler konuştuk?

Üretkenlik

Koronavirüs sonrası evlere kapanmamızla birlikte Seda’nın birçok farklı yönünü keşfettik. Devam ettiği işleri dışında, şarkı sözü yazma, şarkı söyleme, video editleme gibi birçok farklı alanda içerikler ortaya çıkardı. Farklı alanlardaki üretkenliği ile ilgili konuşurken, ortaya çıkan çoğu içeriğin aslında geçmişten geldiğini öğrenmiş olduk.

Mesela Seda’nın çok uzun yıllardır aklında olan fakat bir türlü yapmaya fırsat bulamadığı bir tarot destesi hayali varmış. Eski ve yaşanmışlığı olan eşyaları çok seven Seda, eski fotoğraflar ile çizimlerini bir araya getirerek kendi tarot destesini oluşturmaya başlamış. Kartlardan bazılarını görmek isterseniz videoyu mutlaka izleyin.

“Yaşanmışlıkların üzerinden yaşanacakları anlatmak”

Seda ile ilgili beni en çok etkileyen şeylerden bir tanesi Instagram’da rap söylediği paylaşımı olmuştu (ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz). Bu sohbetimizde öğrendiğim kadarıyla bu ilgisi çocukluktan geliyormuş. Çocukken bir şeylere kızdığı zaman rap söyleyerek rahatlayan Seda’nın kendi şarkı sözlerini yazdığı bir defteri varmış.

Şimdilerde de tekrar kendi rap şarkı sözlerini yazıyormuş. Bir sürpriz gelecek gibi. Bizlerle paylaşacağı zamanı heyecanla bekliyorum 🙂

Daha önce Diela ile yaptığı I See You takı koleksiyonu çok ses getirmişti. İleride böyle projeler tekrarlanabilirmiş, haberiniz olsun!

Karantina Günlükleri

Korhan Futacı ile birlikte çıkardıkları Karantina Günlükleri serisi yine bu dönemde ortaya çıktı. 36 gün boyunca şarkı yazıp, beste yapıp, söyleyip, videosunu hazırlayıp, kurgulayıp takipçileriyle paylaştılar. Bu süre boyunca her gün yeni bir şarkı ürettiler. Seriyi incelemek için Korhan’ın Instagram sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

@korhanfutaci – Karantina Günlükleri’nden birkaçı

Bir gün içerisinde bütün bunları yapmak müthiş bir zaman yönetimi, disiplin ve yaratıcılık gerektirir diye düşünüyorum. Bu bakımdan da çok başarılı bir seri bence. Seda da canlı yayındayken, böyle bir seri üzerinde çalışmanın çok keyifli olmasının yanı sıra, kendisine çok şey kattığını vurguladı.

Ayrıca Karantina Günlükleri serisini hazırlarken Korhan, Seda’nın defterindeki yazıları şarkıya çevirebileceklerini fark edince, o günkü videoda onun şarkı sözlerini kullanmaya karar vermişler. Şarkı sözlerini Seda’nın yazdığı Karantina Günlükleri No:16’yı dinlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Evcil Hayvanlarla Yaşamak

@sedagazioglu – Badu

Seda tam anlamıyla bir hayvan dostu! O yüzden sohbetimiz sırasında, bu kadar üretken bir dönemde evcil hayvanlarla yaşamanın herhangi bir zorluk yaratıp yaratmadığını sormak istedim. Tahmin ettiğim gibi negatif bir cevap gelmedi 🙂 Hatta Badu’yu eğittiklerini, Korhan ve kendisi arasında getir götür işlerini yaptırdıklarını, bu sayede yerlerinden kalkmadan işlerini halledebildiklerini söyledi. Bu arada Karantina Günlükleri serisinin video edit süreçlerinde kedileri Mercimek Seda’yı hiç yalnız bırakmamış, onu da ayrıca belirtmiş olayım.

Sanat

Seda genellikle insan psikolojisi üzerine işler ortaya çıkarıyor. Beynimizi kullanış şeklimizin gündelik hayatımıza ve dünya sisteminin psikolojimize etkilerini araştırıp, bunları yorumluyor.

Seda’nın önceki işlerini merak ederseniz Ben Esareti adlı sergisine ilişkin yazıya veya videoya göz atabilirsiniz.

Evlerimizde kaldığımız bu süreçte Seda yeni anatomiler üzerinde çalışmaya başlamış. Detayını sorduğumda aslında bu çalışmalarının da psikolojiyle bağlantılı olduğunu öğrendim. Karantina ile birlikte evlerine sığamayan insanların düşünceleri ve hislerinin etkileri üzerine çalışmaya başlamış.

Seda pandemi ortaya çıkmadan önce zaten kendi karantinasındaymış. Bir işe odaklandığı zaman o iş bitene kadar, ister haftalar ister aylar sürsün, kendini dış dünyaya kapatarak çalıştığı için bu süreç onu pek zorlamamış.

Kendi karantinasında olmasının sebebi ise batıl inançlar üzerine araştırma, röportaj ve çizimler yapıyor olmasıymış. Hatta bu konuyla ilgili bir bulmaca tasarlamış. Eğer siz de çözmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Bulmacanın cevapları da aslında araştırmanın bir parçası olacak.

Seda’nın batıl inançlar ile ilgili çalışmalarını merak ederseniz, sketchbook’undan bazı sayfaları görmek için videoya mutlaka göz atın. Bittiği zaman harika işler çıkacağına eminim! Yeni bir sergi ortaya çıkmasını heyecanla bekliyorum.

İlginizi Çekebilir

1 comment

Canlı Yayın Serisi #3 - Smile and Travel 29/05/2020 - 19:34

[…] konuyu konuştuğumuz canlı yayınımızı buradan izleyebilirsiniz. Detayları okumak için ise bu yazımıza göz […]

Cevapla

Bir Cevap Yazın