Ana sayfa Kültür - Sanat 2021’de Canlı ve Dijital Etkinlikler

2021’de Canlı ve Dijital Etkinlikler

yazan Derin Tekin

2021’in üçüncü ayına girdik bile. Neredeyse son 1 senedir olağanüstü bir halde yaşıyoruz, zaman ise hızla akıp gidiyor. Bu dönem, herkes için oldukça zorlu geçti. Ekonomik anlamda en çok etkilenen sektörler turizm, kültür-sanat ve hizmet sektörü olurken; ekonominin yanında istisnasız herkesin özlediği şey, sosyallik oldu. İnsanları bir araya getiren ve güzel vakit geçirmelerine olanak tanıyan en önemli aktivitelerden olan canlı etkinliklerin ne zaman güvenli bir ortamda başlayabileceği ise merak edilen konulardan.

2020’de birçok uluslararası festival iptal olmakla beraber, kimisi dijital ortamda varlık gösterdi ve Instagram, Youtube, özel kurulan internet siteleri gibi çeşitli mecralardan konser, tiyatro ve film yayınları gerçekleştirildi, çevrimiçi sergiler, atölyeler ve seminerler düzenlendi. Kimisi ise fiziksel yakınlık konusuna yaratıcı alternatif çözümler geliştirdi.

Tüm dünyada arabalı konserler ve film gösterimleri gerçekleştirildi. Festivallerde aralıklı ve/veya boşluklu oturma düzenleri oluşturuldu. Büyük çim alanlarda gerçekleştirilen canlı etkinliklerde de katılımcılar arasındaki mesafeyi sağlayabilmek için platform düzenekler hazırlandı. En çok göz alan ve konuşulan uygulamalardan birisi ise plastik balonların içinde izlenen konserler oldu. 2021’de de bu gibi yeni oturma düzenleri hayatımızda yer edeceği öngörülüyor.

Halihazırda Coachella, Glastonbury gibi bazı uluslararası festivaller tarihlerini 2022’ye erteliyor veya programlarını geçtiğimiz yıl gibi dijitale kaydırıyor. Dijital etkinlikler her ne kadar sosyal etki ve iyi niyet çerçevesine gerçekleşse de,  pazarlama ve iletişim stratejisi kapsamında düzenlenen ücretsiz konserler, gösterimler ve tiyatrolar ile sosyal medyanın adeta çevrimiçi etkinlikler tarafından domine edilmesi, dijital dünyada doymuşluk hissi yarattı. Bu ortam, önümüzdeki dönemde izleyici ve katılımcı tatmini, ücretlendirme ve içerik şekillendirmesi gibi farklı konuları kapsayan büyük riskleri de beraberinde getiriyor.

Elbette, dijital ve artırılmış gerçeklik teknolojilerin de gelişmesi ile Travis Scott’un Fortnite konseri gibi çok farklı deneyimlerle karşılaşabiliyoruz. Yeni ve özgün içerikler sunarak farklılaşma peşinde olan günümüz dünyasında, bizleri şaşırtacak ve heyecanlandıracak çok daha fazla etkinlikle karşılaşacağız gibi.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın