Ana sayfa Sürdürülebilirlik Atıksız Evcil Hayvan Bakımı

Atıksız Evcil Hayvan Bakımı

yazan Nil Ormanlı Balpınar

Günlük yaşantımızın her alanında atıklarımızı azaltırken hayatımızda büyük yer kaplayan evcil hayvanlarımız için de ekolojik tercihler yapmak mümkün! Ben bir kedi annesi olduğum için genel olarak kedilerden bahsedeceğim ama köpekler için de bazı önerilerim olacak.

Mamalar

Mamalarla başlayalım. Evet, kedi ve köpek mamaları ambalajlı olarak satılıyor. Ambalaj atığını azaltmak için çok kiloluk mamalar tercih edebilir veya güvenilir bir yerden kendi kabınızı götürerek açık mama alabilirsiniz. Küçük poşetli yaş mamalar yerine metal kaptaki yaş mamaları tercih edebilirsiniz. Veteriner hekimizin yönlendirmeleri doğrultusunda evcil dostunuzun mamalarını evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Tuvalet

Gelelim, çiş kaka konusuna. Eğer bir kedi anne/babasıysanız her gün kum temizlemek zorundasınız, bu da demek oluyor ki her gün bir poşet…

İlk önerim, bentonit kum yerine doğal çam peleti. Çam ağaçlarının ve yan ürünlerinin kurutulup öğütülmesi ve yüksek basınçla sıkıştırılması sonucu elde edilen çam peletleri %100 doğal içeriklidir, başka katkı maddesi içermez ve tuvalete atılabilir. Yani, hem kedileriniz hem de doğa için oldukça iyi bir tercih. Fakat tek bir kötü yanı var ki bentonite alışan kediler, çam peletine çok kolay geçiş sağlayamıyorlar. Hatta benim iki kedim de alışamadı, ama yine de denemekte fayda var. Özellikle ilk defa veya yeni bir kedi sahipleneceklere mutlaka öneriyorum.

Çam peleti

Bunun dışında karton kutuda satılan bentonit kumlar da mevcut, bunları da değerlendirebilirsiniz. Ve son olarak geri dönüştürülmüş kâğıttan üretilen kumlar var. Hatta bunları tavşan, iguana, kuş, hamster gibi diğer evcil hayvanlarda da kullanabiliyormuşsunuz.

Eğer ki kediniz bunların hiçbirine alışmıyorsa ve bentonit kum kullanmak zorundaysanız, her gün yeni poşet harcamaktansa çiş ve kakaları ayrı bir çöp kovasında biriktirebilir, evde biriken ambalajları, kargo poşetlerini kullanabilirsiniz. Bunlar dışında, mısır nişastasından üretilen poşetleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde köpek kakalarını toplamak için de bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra artık kâğıt ve gazetelerden kese kâğıdı yapıp onları kullanabilirsiniz.

Tüy toplayıcılar

En çok atık çıkaran bir diğer evcil hayvan ürünü ise rulo tüy toplayıcılar. Bu ürünler, üzerlerinde yapışkan olduğu için geri dönüşmezler, komposta da atılamazlar. Bunlar yerine rulo kısmı silikon olanları tercih edebilir, tekrar tekrar yıkayarak kullanabilirsiniz.

Benim en çok memnun kaldığım tüy toplayıcı ise ahşap saplı metal uçlu olanlar (. Koltuk ve halılarda hem atıksız hem de oldukça başarılı bir ürün arıyorsanız bunlara da bakabilirsiniz.

Bunların dışında hazneli, plastik olsa da tekrar tekrar kullanılabilen tüy toplayıcılar ve silikon eldivenler de mevcut.

Mama kapları

Eğer ki yeni bir evcil hayvan sahiplenecekseniz veya eski plastik kabınız eskidiyse veya kırıldıysa hem atıksızlık hem de dostunuzun sağlığı için lütfen paslanmaz çelik mama kaplarını tercih edin.

Oyuncak

Ve son olarak oyuncaklar! Kedi ebeveynler bilir: Siz ne alırsanız alın, çocuklar evdeki tokalarla, kâğıt peçetelerle veya garip şeylerle oynamayı sizin bin hevesle aldığınız oyuncakla oynamaya tercih ederler, alınan oyuncakları da ya derin temizlikte ya da taşınırken dolapların altında bulursunuz. Onlar yerine kendi kedi oyuncaklarınızı kendiniz yapabilir, gereksiz oyuncak atığı çıkarmanın da önüne geçmiş olursunuz.

Evet, gördüğünüz gibi evcil hayvanlarımız için de atıksız ve ekolojik tercihler mevcut!

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın