Ana sayfa SeyahatlerGezilecek Yerler Sütüven Şelalesi (Hasan Boğuldu)

Sütüven Şelalesi (Hasan Boğuldu)

yazan Melis Büyükerk

Adatepe’den buraya gelmek yaklaşık bir saat kadar sürüyor. Yine topraklı, yokuşlu yollardan gittikten sonra Hasan Boğuldu’ya ulaşıyorsunuz. Giriş ücreti 21 TL (biz arabayla geldiğimiz için o kadar ödedik, otobüsle gelirseniz daha az bir ücret ödüyorsunuz). Burası çok turistik hale gelmiş, içeride hem bir restoran hem de doğal ürünler alabileceğiniz pazar gibi bir yer bulunuyor.

Sütüven Şelalesi çok güzel. Burası da Mıhlı şelalesi gibi yemyeşil. Ayrıca etrafın çok temiz olması, güzelliğine güzellik katmış. Şelalenin aşağısında ağaçların ve kayaların etrafında dolaşabilir, burada dilediğinizce vakit geçirebilirsiniz. Fakat buraya gelen herkes durup fotoğraf çektiği için, kimsenin gidemediği kısımlara gitmeyi göze alırsanız zamanınız daha keyifli geçebilir.

Buranın kendine has bir hikayesi olduğu için insanları daha çok çekiyor herhalde.

Rivayete göre; obalı Emine ile ovalı Hasan birbirine aşık olmuş ve evlenmek istemişler. Ancak, Emine ovalı olduğu için onun aile geleneklerine göre evlenebilmeleri için Hasan’ın bir çuval tuzu sırtında, Emine’nin ailesinin kilometrelerce uzaklıktaki köyüne kadar, taşıması gerekiyormuş. Hasan, çuvalı alıp yola çıktıktan bir süre sonra yere yığılmış. Bunun üzerine Emine çuvalı alıp arkasına bakmadan yola devam etmiş. Fakat köye ulaştığında Hasan arkasında yokmuş. Sonrasında Hasan’ın künyesini buradaki gölün kenarında bulmuşlar ve göre Hasan Boğuldu ismini vermişler. Emine buna dayanamayıp kendisini oradaki ağaca asmış ve o ağacın adına da Emine Çınarı demişler.

Hasan’ın boğulduğuna inanılan gölü görebilmek için fazlasıyla yürümeniz gerekiyor. Bence yürünülen yol çok keyifli, ormanın içinden biraz tırmanarak gidiyorsunuz. Ulaştıktan sonraki manzara da harika! Ama herkes için bu manzara, o yürüyüşe değmeyebilir, benden söylemesi 🙂

Yürüdüğünüz yol
Hasan’ın boğulduğu göl

İlginizi Çekebilir

1 comment

Huzur Dolu Bir Köy: Adatepe - Smile and Travel 09/06/2019 - 20:49

[…] Sütüven Şelalesi (Hasan Boğuldu) […]

Cevapla

Bir Cevap Yazın