Ana sayfa SeyahatlerGezilecek Yerler Skupia: Balıklı Köyü

Skupia: Balıklı Köyü

yazan B. Canan Eren Arditi

Paşalimanı Adası’nda Balıklı Köyü: Skupia (sığınak demekmiş)

Duyan, orada çocukluğunu geçiren ya da bizim gibi keşfetmeyi heyecanlı bulan kalplerden olabilirsiniz belki de… 

3 sene önce, ne ile karşılaşacağımızı bilmeden maaile Paşalimanı’na gitmiştik. Cennet bu olmalı dedim içimden. Sessiz sakin pırıl pırıl su ve güneş…

Özellikle akşamüstü balıktan dönen balıkçılar, ellerinde leğenleri ile bekleyen köy sakinlerine, kaç kişilerse tartıp eşit olarak balıkları dağıttıktan sonra, oradaki meydanda hep beraber neşe içinde ve küçük ampuller eşliğinde yiyen insanları görünce çok hoşuma gitmişti.

Bu yaz pandemi dolayısıyla yine aynı yere gitmeye karar verdik. Daha önce konakladığımız evin sahibi, bizim kaldığımız eve ailesinin yerleştiğini fakat burada pansiyon vb. ticari bir yer olmadığı için bizi yönlendireceğini söyledi. Ve ta taam, yönlendirildiğimiz adres işte bu Balıklı Köyü oldu!

Araçla giderseniz Erdek üzerinden feribot bileti alıp adaya geçiyorsunuz. Ya da direkt Yenikapı veya Bostancı’dan deniz otobüsüyle ver elini Avşa. Oradan ikinci biletle bir ada sonrası Paşalimanı ve Balıklı Köyü.

Köy küçücük, avuç içi kadar. Mavi betebeli, harika minareli tatlıcık bir camii, hemen iskele yanında konuşlanmış köy kahve alanı, bir tanecik her derde deva market ve bol bol tarlalardan oluşuyor. Birkaç tane de Rumlardan kalmış metruk bina var, sahipleri çoook uzaklarda olan ve öylece duran. Güzel kilise çıkması gibi orada burada atılmış mermerler ve kırık sütunlardan anlıyoruz ki, geçmişe göndermesi çok kuvvetli bir kültür varmış.

Yüzerken oranın yerlisi bir bayanla minik sohbetimizde anlattığına göre, zamanında Selanik’te olan Türklerle burada yaşayan Rumlar mübadele ile yer değiştirmişler. O zaman sadece bir ilkokul varmış. Şimdi de sanıyorum öyle ama emin değilim!

Adada hiç turist yok. Ziyaretçiler çoğunlukla ada ile bağı olan kişiler.

Deniz enfes! Çevrede Sarı Plaj, kumu altın gibi parlayan Koyun Adası, sadece kadınların ve sadece erkeklerin denize girdiği plajlar var. Toplam beş köy olan ada sonsuz bakir, sessiz ve isteseniz de para harcayamayacağınız bir yer.

Paşalimanı Adası’nda yer alan diğer köyler: Tuzla, eski ismi Halonia olan Harmanlı, yine eski ismi Voria olan Poyrazlı ve salyangoz anlamına gelen Huhla…

Tatil anlayışınız gerçekten bir mayo terlik ve pareo ise rotanızı çevirmenizi mutlaka öneririm.

İlginizi Çekebilir

4 Yorumlar

Füsun 09/08/2020 - 11:35

Çok güzel bir alternatif cok teşekkürler. Kaldığınız yer nasildi? Pansiyon? Motel? Yeme içme köyün içinde mi çözülüyor, kaldığınız yerde mi?

Cevapla
B. Canan Eren Arditi 10/08/2020 - 13:24

Kaldığımız yer tatlı bir ev! Ev sahibinin misafiri olduk. 2 oda, mutfak, banyo ve güzel bir balkon! Yeme içme evde kendin hazırlıyorsun. Her yer tarla 🙂 Markette tarla ürünleri. Restoran vb. oluşum yok bu köyde 🙂

Cevapla
Ela Mürivet 14/08/2020 - 00:24

Merhabalar, tek başına gidecek olanlar için önerir misiniz? Güvenli midir? Bir de çadır kurabileceğimiz yerler var mı acaba ya da konaklama için kiminle iletişime geçebiliriz? 1 kişi için size 1 haftalık ne kadar bir bütçe ile yola çıkılmalıdır? Paylaşımınız üzerine Google üzerinden araştırma yaptım fakat pek bir bilgiye ulaştığım söylenemez. Şimdiden teşekkür ederim 🙏🌊💙🐚

Cevapla
Canan 14/08/2020 - 13:29

:)) ne güzel mneraklkı olmanız:))

Ada güvenli çünki tamamen adalılar yaşıyor tabiki sonsuz misfirperver ve yardımcılar her konuda . Misal biz evden çıktığımızda ne kapı kapıttık ne de içimize de bir huzursuzluk oldu.
Tek gitme fikri de şahaneymiş. Güzel yazı yazılır,okunur,tez hazırlanır ,yoga ve meditasyon için ideal.

Çadır için bilmiyorum çok araziler var her yer bomboş ama su ,wc gibi ihtiyaçlar için öyle bir yer .. sanmıyorum, o gözle bakmadım daha doğrusu !

Bütçe kısmı ise feribotlar belki ido para tutuyor ! onun dışında ortalama şehir harcamanız gibi düşünebilirsiniz. market ve bakkal dışında para harcama yeri yok:))

Cevapla

Bir Cevap Yazın