Ana sayfa Yeme - İçme Ragıp Savaş’ın Yeni Restoranı: La Mensa

Ragıp Savaş’ın Yeni Restoranı: La Mensa

yazan Melis Büyükerk

Önemli!

Bu yazı Mart 2020’de yazılmıştı. Aradan geçen sürede bu restoranın kapandığını öğrendim. Yine de, nasıl bir yer olduğunu merak edenler için yazıyı sitede bırakıyorum.

Ragıp Savaş’ı oyunculuğu ve Göktürk’teki sanat okulu (Ragıp Savaş Sanat Akademisi ile ilgili daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz) ile biliyoruz. Kendisi yakın zamanda Göktürk’te La Mensa adında yeni bir İtalyan restoranı açtı. Biz de geçen gün deneme fırsatı bulduk. Düşüncelerimiz şöyle:

Öncelikle restoran çok minik ama ambiyansı çok güzel. Küçük olmasına rağmen o kadar güzel dekore etmişler ki hiç öyle sıkış sıkış oturmuyorsunuz, gayet ferah. Aynı zamanda bence çok zevkli dekore edilmiş.

Günün çorbası trüflü bir çorbaydı, ben içmedim ama babam çok beğendi. Sonrasında burrata söyledik. Gittiğim tüm İtalyan restoranlarında burrata (varsa tabi) söylerim. Burratanın lezzetli olmasının kendime göre restoranları değerlendirmemde büyük bir etken olduğunu söyleyebilirim. Buradaki burrata birçok restorana kıyasla güzel olsa da, üzerine koyulan sarmısaklı sos yerine yanında daha çok domates olmasını, ayrıca sosunun da sadece zeytinyağı ve balzamik olmasını tercih ederdim.

Başlangıçlardan sonra denemek için hem risotto hem de ravioli söyledik. Söylediğimiz risotto, yani Risotto Al Quattro Formaggi (dört peynirli) tam olarak bizim damak zevkimize uymadı. Daha doğrusu, kıvam olarak daha başarılı olabilirdi diye düşündük. Ravioli olarak da Ravioli Ricotta E Spinaci (ıspanaklı ve ricotta peynirli) söyledik. Makarnaları kendileri yapıyorlarmış, dolayısıyla makarnanın tazeliği ve tadı gerçekten çok başarılıydı. Ancak sosu bizim için biraz fazla sulu geldi. Diğer masalardaki tabaklara bakarken spagettilerin çok güzel gözüktüğü de dikkatimden kaçmadı, o yüzden belki spagettilere bir şans verebilirsiniz.

Tatlı olarak ise Panna Cotta Al Cioccolato Bianco (beyaz çikolatalı panna cotta) söyledik. Harikaydı! Hem tadına bayıldım hem de çok hafifti. Gerçekten yediklerim arasında en beğendiğim tatlı oldu 🙂

Tatlı olarak tiramisu ve çikolatalı mousse seçenekleri de var.

Restoranda çalışanlar çok iyiydi. Bence restoranlarda yemekler kadar çalışanlar da önemli, oradaki deneyiminizi bir yandan da onlar belirliyor çünkü. La Mensa’da çalışanların hepsi çok tatlı ve çok ilgili. O yüzden bu anlamda da çok memnun kaldık.

Çok yeni bir restoran olduğunu düşünürsek ilk başlarda yemekler konusunda bu tarz minik pürüzler olmasını mazur görmek lazım diye düşünüyorum. Oturdukça tüm o kıvamların daha başarılı bir şekilde tutacağına inanıyorum. Onun dışında her şey çok güzel olmuş zaten 🙂

Instagram: @lamensagokturk

Adres: Göktürk Merkez Mahallesi, İstanbul Caddesi, Arcadium Life 2, Göktürk/İstanbul

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın