Ana sayfa Ülkelerİtalya Polignano a Mare

Polignano a Mare

yazan Melis Büyükerk

Polignano a Mare, denize dik kayaların üzerine kurulmuş, tarih öncesi çağlardan beri var olan küçük ama çarpıcı bir sahil kasabası. Bari hava limanından buraya ulaşmak, araba ile yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Kasabayı küçük, dar sokaklarında kaybolarak, kolaylıkla bir günde keşfedebilirsiniz.

Spiaggio Lama Monachile buranın en bilinen plajı. Hem güne başlamak hem de günü harika bir gün batımı ile sonlandırmak için ideal bence. Gündüz turkuaz renkli, serin Adriyatik denizinde yüzebilir, Fly Bar’da bir şeyler içebilirsiniz. Akşamüstü ise plajın üzerindeki; ‘Volare’ şarkısı ile ünlü İtalyan şarkıcı Modugno’nun heykelinin bulunduğu yerden, muhteşem bir gün batımı izleyebilirsiniz.

Manzara ve gün batımı izlemek için ana meydanın, yani Piazza Vittorio Emanuelle‘nin, çevresindeki ara sokaklarda da çok güzel yerler bulunuyor.

Sokaklarda ‘Balconata’ yazan bir yere rastlarsanız, bu binanın üst katında herkesin çıkabileceği ve manzara seyredebileceği bir teras bulunuyor demektir. Balconata Sul Mare, La Balconata Nuova Gestione, Balconata di Santo Stefano bu tür yerlerden bir kaçı. Bahsettiğim yerlerin hepsinde yemek yiyebilir veya bir şeyler içerken manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Polignano di Mare’nin en çok fotoğraf çekilen yeri sanırım Via Porto, yani şairler sokağı. Böyle olmasında, evsiz şair Guido’nun buraya gelip duvarlara, kapılara hatta restoranların sandalyelerine kadar her yere, İtalyanca şiirler yazmasının etkisi büyükmüş. Yazdığı bu şiirler, sonradan buranın en öne çıkan özelliklerinden olmuş.

Sokaklar arasında gezerken bir mola vermek isterseniz Cafe dei Serafini’de limon ve kremalı Cafe Specialite içmenizi tavsiye edebilirim. Ben çok beğenmiştim 🙂

Bu arada, oranın en ünlü dondurmacısı olan Il Mago del Gelato’da dondurma yemeden dönmeyin!

Son bahsetmek istediğim yer ise, burada bana göre en büyüleyici yer olan Grotta Palazzese. Burası dünyanın en romantik restoranları arasında yer alan, denizin üzerindeki bir mağaranın içinde, dalga seslerinin size eşlik ettiği çok etkileyici bir yer! Yemekler ama bence daha da önemlisi ambiyans mükemmel. Maalesef fiyatları bir hayli yüksek.

Eğer buraya gelmek isterseniz, restoranın gündüzleri kapalı olduğunu aklınızda bulundurun. Ayrıca, günler öncesinden rezervasyon yaptırmak şart, yer bulmak pek kolay olmuyor. Şort, terlik gibi kıyafetlerle restorana girmeniz mümkün değil, kıyafet kısıtlaması var.

Polignano a Mare’de yaşam, Puglia bölgesinin tamamında olduğu gibi sade ve basit. İnsanlar sakin ve yavaş. 12:30-17:00 siesta zamanları. Plajlar dışında görmek istediğiniz yerleri planlarken, siesta zamanını göz önünde bulundurmalısınız. Burası bence keşfedilmesi gereken huzur dolu, çok keyifli ve harika bir destinasyon.

Bu yazıda bahsettiğim yerleri özetleyecek olursak:

Gezilecek yerler:

  • Spiaggio Lama Monachile
  • Piazza Vittorio Emanuelle
  • Via Porto

Yeme-içme:

  • Fly Bar
  • Balconata Sul Mare
  • La Balconata Nuova Gestione
  • Balconata di Santo Stefano
  • Cafe dei Serafini
  • Il Mago del Gelato
  • Grotta Palazzese

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın