Ana sayfa Kültür - Sanat Photo Ark: Bir National Geographic Sergisi

Photo Ark: Bir National Geographic Sergisi

yazan Melis Büyükerk

Vahşi yaşam ve onların yaşam alanlarına ilişkin farkındalık uyandırmayı hedefleyen bu sergi, aslında National Geographic fotoğrafçılarından Joel Sartore’un oluşturduğu bir proje. Sergide Joel Sartore’un fotoğrafını çekmiş olduğu, memelilerden sürüngenlere, balıklardan kuşlara, 9 binden fazla türde canlı bulunuyor.

Photo Ark nedir?

Photo Ark, Joel Sartore’un 25 yıllık belgesel projesi. Bu projeyle nesli tükenmekte olan türler ve onların yaşam alanlarının korunması amaçlanıyor. Photo Ark’ın hedefi, dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların fotoğrafını çekmek. Şu anda Ark’ta 9844 türe ait 33.456 fotoğraf ve video yer alıyor. Dolayısıyla, gezegenimizdeki en ilginç canlıları bu sergi sayesinde görebilmek mümkün.

Photo Ark içerisinde yer alan fotoğraflar tüm dünyada çeşitli müze ve sergilerde gösteriliyor. Şu ana kadar 40 milyonun üzerinde izleyici ile buluşmuş. Bu proje ile birlikte, hem hayvansever insanlara farklı türleri tanıtmak hem de insanlarda farkındalık uyandırmak hedefleniyor.

Proje, çeşitli kitapların yanı sıra PBS‘te gösterilen RARE: Creatures of the Photo Ark adlı 3 bölümlük bir belgesele konu olmuş. Hatta RARE, 2018 yılında bu alanda yapılan en iyi film seçilmiş.

Photo Ark ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak ya da nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek isterseniz şu iki adresten ulaşabilirsiniz:

Joel Sartore kimdir?

“Photo Ark’ın amacı neyin tehlikede olduğunu göstererek hala zaman varken insanların harekete geçmesini sağlamak.”

Joel Sartore

Joel Sartore, 2018 yılında Yılın National Geographic Kaşifi seçilmiş. Kendisi ödüllü bir konuşmacı, fotoğrafçı ve yazar. Tüm hayatını hayvanları ve onların yaşam alanlarını korumak için adamış Joel Sartore aynı zamanda, bahsettiğim gibi, Photo Ark’ın kurucusu.

Joel Sartore ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram: @joelsartore

Photo Ark İstanbul’da!

Dünyanın çeşitli bölgelerinde sergilenen Photo Ark şimdi İstanbul’da! 15 Nisan’a kadar Akaretler’de ücretsiz olarak sergileniyor. Pazartesi günleri hariç haftaiçi 10:00-20:00 arasında, haftasonu ise 10:00-22:00 arasında görebilirsiniz.

Siz de benim gibi hayvanlara düşkünseniz, bu sergiyi kaçırmamanızı tavsiye ederim!

Adres: Sıraevler No: 55 Akaretler/Beşiktaş

Sergi detayları için: National Geographic Photo Ark Sergisi

*Bu yazıdaki bütün fotoğraflar Photo Ark’tan alınmıştır.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın