Ana sayfa SeyahatlerGezilecek Yerler Peggy Guggenheim Müzesi

Peggy Guggenheim Müzesi

yazan Melis Büyükerk

Venedik‘teki Peggy Guggenheim Müzesi özel olarak anlatılmayı kesinlikle hak eden bir yer bence. Müzenin bulunduğu yerin adı Palazzo Vernier del Leoni. Burası, 18. yüzyıldan kalma ama bitmemiş bir Grand Canal sarayı olmakla birlikte, Peggy Guggenheim’ın Venedik’te yaşadığı yermiş. Peggy Guggenheim, daha vefat etmeden, koleksiyonunu ve sarayı Solomon R. Guggenheim’a vermiş. Peggy Guggenheim öldükten yaklaşık bir sene sonra da Solomon Guggenheim, Peggy Guggenheim Koleksiyonu‘nu 1980 yılında açmış.

Peggy Guggenheim, 1898-1979 yılları arasında yaşamış Amerikan bir sanat koleksiyoncusu. Sanat koleksiyoncusu olmasının yanında yakın arkadaşları olan birçok sanatçıyla birlikte sürrealizm ve soyut resim gibi önemli akımları sanat dünyasına sunan isimlerden bir tanesi. Kendisi, New York’taki modern sanat galerisi ve Venedik’teki bu sarayı ile modern sanatın ölümsüz koleksiyonlarını oluşturarak daha çok insana ulaşmasına yardımcı olmuş.

Venedik’te yer alan bu müzede farklı farklı koleksiyon ve sergiler bulabilirsiniz.

Kalıcı sergideki (Permanent Collection) asıl amaç Peggy Guggenheim’ın hayatı boyunca bir araya getirdiği koleksiyonu sergilemek. Burada kübizm, sürrealizm, fütürizm ve daha birçok akımın iki yüze yakın önemli eserini görebilirsiniz. Koleksiyonda, Picasso, Duchamp ve Dalí gibi sanatçıların eserleri bulunuyor. Bunların yanı sıra Hannelore B. ve Rudolf B. Schulof Collection ile Patsy B. ve Raymond D. Nasher Sculpture Garden Collection da çok etkileyici. Bahçedeki eserleri mutlaka incelemelisiniz.

Aynı zamanda, burada değişen sergiler de oluyor, onlar için de websitesine girip tarihleri ve sergi detaylarını görebilirsiniz.

*Peggy Guggenheim Müzesinin websitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram: @guggenheim_venice

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

Venedik - Smile and Travell 28/01/2019 - 23:26

[…] Peggy Guggenheim Museum‘u kesinlikle görmelisiniz. Hem içerisi hem dışarısı mükemmel. İçerisinde hem sürekli bir sergi hem de farklı farklı ve değişen sergiler var. […]

Cevapla
Venedik - Smile and Travel 18/06/2020 - 11:38

[…] Peggy Guggenheim Museum‘u kesinlikle görmelisiniz. Hem içerisi hem dışarısı mükemmel. İçerisinde hem sürekli bir sergi hem de değişen sergiler var. […]

Cevapla

Bir Cevap Yazın