Ana sayfa Yeme - İçme Pandeli

Pandeli

yazan Melis Büyükerk

Yüzyılı aşkın senedir lezzetli yemekleriyle herkesi büyüleyen Pandeli restoranın hikayesi, 1901 yılında Pandeli isimli Niğde’li bir Rum’un, bir restoran açmasıyla başlamış. Pandeli, yıllar boyunca, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kraliçe II. Elizabeth, Ahmet Hamdi Tanpınar, Audrey Hepburn gibi birçok önemli ismi misafir etmiş.

Pandeli, savaş yıllarında çeşitli zorluklar yaşadıktan sonra mesleğini bırakmış. Ancak, Celal Bayar ve Adnan Menderes kendisini ikna etmiş ve Mısır Çarşısı’nın üst katındaki restoranı açmasına önayak olmuşlar.

Pandeli restoran tekrar açıldığından beri gitmek istiyordum, biraz geç oldu ama sonunda gidebildim! Burada tahmin edeceğiniz gibi geleneksel yemekler var.

Biz patlıcan böreği, cevizli kaşık salata, hünkar beğendi, kuzu tandır, döner ve tatlı olarak da ekmek kadayıfıyla kazandibi yedik. Genel olarak yemekleri çok beğendik! Fakat, bana sorarsanız hünkar beğendi ve kuzu tandır daha çok öne çıkıyordu 🙂 Tatlılardan kazandibini çok beğendim. Tek problem, o sırada arkadaki büyük masaya çay servisi yaptıkları için, tatlılarımızın yanında bize çay getiremeyeceklerini, getirseler de zaten dibi kalmış olacağı için güzel olmayacağını söylemeleri oldu.

Restoran her gün 11:30 ile 18:30 saatleri arasında açık. Buranın Mısır Çarşısı içerisinde olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum, yani haftasonu giderseniz kalabalıktan rahatsız olabilirsiniz. Eğer ayarlama imkanınız varsa, mutlaka haftaiçi gitmeyi tercih edin. Her durumda rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Instagram: @pandeliistanbul

Websitesi: www.pandeli.com.tr

Adres: Rüstempaşa Mah. Balık Pazarı Kapısı Sokağı 1/2, Mısır Çarşısı İçi, Eminönü, Fatih/İstanbul

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın