Ana sayfa Kültür - Sanat Netflix’te Seyahat Severler için 7 İçerik

Netflix’te Seyahat Severler için 7 İçerik

yazan Melis Büyükerk

Netflix bu sıralar en büyük kurtarıcımız. Evde kaldığımız süreler uzadıkça izlediğimiz içeriklerin çeşitliliği de artıyor. Sevdiğimiz tüm dizileri ve filmleri izlediğimize göre, biraz da seyahat ile ilgili programlara göz atabiliriz. Yurt dışında da çok ilgi gören bu 7 seyahat programı ve filmini sizlerle paylaşmak istedim.

1- Street Food

Seyahat demek sizin için yeni tatlar keşfetmek demekse, Asya’nın yerel lezzetlerini araştıran Street Food tam size göre! Yaklaşık 30 dakikalık 9 bölümden oluşan bu programda sokak lezzetlerini yapan insanların hikayelerini bulabilirsiniz. Programda; Japonya, Hindistan, Endonezya, Tayvan, Güney Kore ve Filipinler’in lezzetleri ve tuhaflıkları üzerine bölümler yer alıyor. Yıllarını harcayıp sonunda Michelin yıldızı alan şefler ve daha fazlası için Street Food’a göz atabilirsiniz.

İzlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

2- Expedition Happiness

Expedition Happiness, film yapımcısı olan Felix Starck ve müzisyen kız arkadaşı Selima Taibi’nin köpekleriyle birlikte yenilenmiş bir okul otobüsü ile Kuzey Amerika genelinde yaptıkları inanılmaz bir yolculuğu anlatıyor. Bu coğrafyayı merak edenler için bir buçuk saatlik bu belgesel çok keyifli bir seçenek olabilir!

İzlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

3- The Kindness Diaries

Eski broker Leon Logothetis’in yabancıların nezaketine güvenmesi ve ona Alaska’dan Arjantin’e yaptığı yolculukta yardım edenler hikayeleri The Kindness Diaries ile 30 dakikalık 13 bölümde anlatılıyor. Bu programda seyahat ile ilgili bilgiler edinirken yabancıların yiyecek, barınak, benzin gibi konularda nezaketine güvenmenin etkilerini/sonuçlarını da görebilirsiniz.

İzlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

4- Dark Tourist

Karanlık turizm, “ölüm ve ızdırapla ilişkili yerler” olarak tanımlanıyor. Gazeteci David Farrier de tam olarak böyle yerleri keşfetmek için yola çıkıyor! Benin’de vudu festivaline, Japonya’da lanetli olduğuna inanılan bir ormana, Kazakistan’da nükleer gölde yüzmeye ve böyle birçok yere gidiyor. Hatta Charles Manson’ın arkadaşıyla bir sohbeti bile var! Eğer bu tarz ilginç yerleri merak ediyorsanız yaklaşık 40 dakikalık 8 bölümden oluşan Dark Tourist belgeseli tam size göre!

İzlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

5- Ugly Delicious

Seyahat, yemek pişirme ve tarihi birleştiren bu programın her bölümünde David Chang ve yardımcıları; dünyaca ünlü bir yemeği veya mutfağı keşfediyor. Bu süreçte de bölgesel farklılıkları ortaya çıkarıyor. 2 sezonu olan bu belgesel, her bölümde farklı bir lezzeti inceliyor. Otantik pizza, köri, barbekü yapmak, taco ve daha neler neler. Yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız, Ugly Delicious’a bir göz atın!

İzlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

6- Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones bu üçüncü macerasında (Türkçesi Indiana Jones: Son Macera) Kutsal Kase’yi bulmak için babasıyla bir yolculuğa çıkıyor. Harrison Ford ve Sean Connery’nin oynadığı ve Steven Spielberg’ün yönettiği 1989 yapımı bu film ilk bakışta seyahat filmi gibi görünmese de Ürdün’ün arkeolojik kenti Petra’yı dünyaya tanıtan filmlerin başında geliyor. Ayrıca filmde Utah’ta yer alan Arches Ulusal Parkı’na dair görüntüler de bulabilirsiniz.

İzlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

7- Restaurants on the Edge

Bir seyahate gittiğimizde oranın en güzel restoranında yemek yemek istiyoruz. Fakat sadece manzara yeterli mi? Restaurants on the Edge programında Dennis Prescott, Karin Bohn ve Nick Liberato harika manzarası olan mekanları ziyaret ediyor ve buraları yeniden canlandırmak ve yemeklerini geliştirmek için destek oluyorlar. 2 sezonu olan bu programda yaklaşık 40 dakikalık bölümlerin her birinde Prescott, Bohn ve Liberato dünyanın farklı bir bölgesindeki restoranlara konuk oluyor.

İzlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın