Ana sayfa Kültür - Sanat Mayıs Ayı Etkinlikleri

Mayıs Ayı Etkinlikleri

yazan Melis Büyükerk

National Theatre at Home: Frankenstein (7 Mayıs’a kadar)

Londra’daki National Theatre, her hafta bir oyunu ücretsiz olarak YouTube kanalından izleyicilerle buluşturuyor. Mayıs’ın ilk haftasında 2011 yılında National Theatre sahnesinde canlı olarak çekilmiş, Mary Shelley‘nin romanından uyarlanmış Frankenstein var!

Academy Award ödüllü Danny Boyle tarafından yönetilen bu prodüksiyon, Benedict Cumberbatch ve Jonny Lee Miller‘ın Victor Frankenstein ve Frankenstein’ı dönüşümlü olarak canlandırmasını içeriyor. Benedict Cumberbatch’in yaratığı canlandırdığı versiyona 30 Nisan-7 Mayıs arasında; Jonny Lee Miller’ın yaratığı canlandırdığı versiyona ise 1-8 Mayıs arasında ulaşabilirsiniz.

İlerleyen haftalarda izleyebileceğiniz oyunlar ve Frankenstein ile ilgili daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram: @nationaltheatre

YouTube: National Theatre

Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann (9 Mayıs’a kadar)

Pera Film, geçen yıl gerçekleştirilen belgesel yapımcısı ve yönetmen Tomer Heymann’ın filmlerinden oluşan programı 9 Mayıs’a kadar online olarak izleyicilere sunuyor. Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann programı, Heymann’ın altı filmine odaklanıyor. Bu filmler ise; içine doğduğumuz aile, seçtiğimiz aileler ve bir arada olmak ile birlikte doğan duyguları ele alan belgeseller.

Pera Film’in filmler hakkındaki açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Filmleri izlemek için ise buraya bakmanız yeterli!

Ankara Caz Festivali (10 Mayıs’a kadar)

Hem yerli hem de yabancı sanatçıların katılımıyla cazın çeşitliliğini vurgulamayı hedefleyen Ankara Caz Festivali bu yıl online olarak gerçekleşecek. 30 Nisan-10 Mayıs arasındaki Festival,, Caz Derneği’nin YouTube kanalından (aşağıdaki linkten) takip edebilirsiniz. Ayrıca 24. Ankara Caz Festivali Afiş Tasarım Sergisi de bu tarihler arasında görülebilir.

Program:

  • 30 Nisan (21:00) – Dünya Caz Günü Konseri: HvKK Cazın Kartalları Orkestrası
  • 1 Mayıs (21:00 & 22:30) – Cem Önertürk & Rustam Rahmedov Trio & Ayhan Sicimoğlu ile Latin Müzik Üzerine Sohbet
  • 2 Mayıs (21:00 & 22:30) – Bilge Günaydın – Daydreams & Ruben Hein Trio
  • 3 Mayıs (21:00 & 22:30) – Önder Focan Trio & Aimée Allen
  • 4 Mayıs (21:00 & 22:30) – Toker Trio & Julie Michels
  • 5 Mayıs (21:00 & 22:30) – Dilek Sert Erdoğan & Uraz Kıvaner – Hükümsüz Caz Söyleşisi ve Dinleti& Renaud Garcia Fons
  • 6 Mayıs (21:00 & 22:30) – Dimitri Vassilakis – Jazz & Democracy – Söyleşi ve Dinleti & Petros Klampanis Trio
  • 7 Mayıs (21:00 & 22:30) – Hakan Başar & Dock in Absolute
  • 8 Mayıs (21:00 & 22:30) – Bilal Karaman & Mirko Signorile Trip Trio
  • 9 Mayıs (21:00 & 22:30) – Richard Baratta Film ve Müzik Üzerine Söyleşi & Richard Baratta Latin Jazz Band

Festival hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

YouTube: Jazz Society of Turkey – Caz Derneği

#evdeçal – Arter Koleksiyonu’ndan Bir Seçki (15 Mayıs’a kadar)

Arter İstanbul, 15 Mayıs’a kadar online bir video seçkisini izleyicilerle buluşturuyor. Farklı alanlarda sekiz videoyu biraraya getiren bu seçki, sesin fiziksel kısıtlamalarının önüne geçerek iletişim kurma, yer değiştirme veya karşı koyma imkanlarını hatırlatmayı amaçlıyor.

Seçkide yer alan sanatçılar; Nevin Aladağ, Ali Mahmut Demirel, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Annika Kahrs, Mikhail Karikis & Uriel Orlow, Sophie Pompery ve Sarkis.

Arter İstanbul’un #evdeçal seçkisine buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram: @arteristanbul

Artists’ Film International 2020 (31 Mayıs’a kadar)

Uluslarası Sanatçı Filmleri programı İstanbul Modern tarafından ağırlanıyor. Program, dünyanın farklı bölgelerindeki sanatçıların video, animasyon, kısa filmlerinden oluşuyor. Filmlerin ortak noktası, hepsinin lisana odaklanması.

Küratörleri Öykü Özsoy ve Ümit Mesci olan bu sergide 8 farklı sanatçının videoları yer alıyor. Bu kapsamda sergide yer alan sanatçılar: Ergin Çavuşoğlu, Yu Guo, Ailbhe Ní Bhriain, Francesco Pedraglio, Raqs Media Collective, Lerato Shadi, Rhea Storr ve Lisa Tan.

Filmler hakkında daha fazla bilgi ve filmleri izlemek için İstanbul Modern’in sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram: @istanbulmodern

Düşlerin Kenti: İstanbul (31 Mayıs’a kadar)

Bu sergide, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu’ndan seçilmiş, 17. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar Osmanlı’da gündelik yaşam ve İstanbul manzaralarını görebilirsiniz. Harika bir koleksiyon, ilginiz varsa bu online sergiyi sakın kaçırmayın!

Düşlerin Kenti: İstanbul sergisine buradan ulaşabilirsiniz.

We Are One: A Global Film Festival (29 Mayıs – 7 Haziran)

Covid-19 yüzünden dünya üzerindeki film festivallerinin iptal edilmesiyle birlikte, 20’den fazla film festivali bir araya gelerek filmleri YouTube üzerinden yayınlamaya karar verdi. Bu global festivalde; Cannes, Sundance, Toronto International, Berlin International, Tribeco ve Venice Film Festival gibi festivaller yer alıyor.

Bu 10 günlük etkinlikte çeşitli uzun metrajlı filmler, kısa filmler, belgeseller, müzik, komedi ve panel tartışmaları yer alacak ancak program henüz açıklanmadı.

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi için We Are One YouTube kanalını takipte kalın!

Açık Koltuk

Zeynep Bastık’ın Açık Koltuk projesini duymadıysanız ona da göz atmanızı öneririm. Şimdilik en son 11 Nisan’da YouTube’a yayın koymuşlar ancak Instagram hesaplarını aktif kullanıyorlar. Bu akustik konser projesiyle farklı farklı sesler keşfedebilirsiniz.

Instagram: @acikkoltuk

YouTube: Açık Koltuk Canlı Yayınlar

Wish You Were Here – Hakan Kürklü

Hakan Kürklü’nün Keşke Burada Olsaydın adlı sergisi, Istanbul Concept Gallery’nin ilk sanal sergisi. Aslında 2019 yılında sanatseverlerle buluşan bu sergi, ismini Pink Floyd’un şarkısından alıyor. Serginin amacı ise, şehirlerin belleğini kendi belleğiyle harmanlayıp arşivlik görüntüler sunmak. Kürklü, burada mimariden ziyade yaşanmışlıklara odaklanmış.

Wish You Were Here sergisine buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıdakilere ek olarak;

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın