Ana sayfa Yeme - İçme Lita Lokanta – Çanakkale

Lita Lokanta – Çanakkale

yazan Melis Büyükerk

Çanakkale’nin Küçükkuyu kasabasında yer alan Lita Lokanta yemekleriyle bizi büyüledi!

Küçükkuyu’da eskiden zeytinyağı fabrikası deposu olan bir binayı restore etmişler ve burada hizmet vermeye devam ediyorlar. Ayrıca Lita ismi “Vlita” bitkisinden geliyormuş, tüm dünyada çeşitli yemeklerde kullanılan bu bitki Lita Lokanta’nın “Dört mevsim Lita” anlayışını benimsemesinin çıkış noktası olmuş.

Dört mevsim Lita anlayışından da anlayabileceğiniz gibi her mevsim yenileniyor. Menüleri de Şef Burak Aloğlu oluşturuyor. Biz tattığımız tüm yorumlamalarını çok beğendik.

Ayrıca çalışanlar da çok tatlıydı, yediğimiz yemeklerin yanı sıra gayet keyifli vakit geçirdik.

Neler yedik?

Her mevsim menü değişse de, mutlaka ortak bir şeyler olacaktır. O yüzden, aklınızda burasıyla ilgili biraz fikir olsun diye yediklerimizden bahsetmek istiyorum.

Biz semizotu salatası, şakşuka, kuru cacık, avokadolu levrek marin, ahtapot ve en sonda da lime sorbe yedik.

Semizotu salatası buranın en güzel salatalarından bir tanesiymiş sanırım. Birkaç farklı kişiden methini duymuştuk. Dolayısıyla beklentimiz yüksekti ve buna rağmen salatayı çok beğendik.

Şakşukayı ben çok seviyorum zaten, kuru cacık da güzeldi. Avokadolu levrek marin benim çok hoşuma gitti, eğer seviyorsanız ve gittiğinizde menüde varsa denemenizi tavsiye derim, pişman olmazsınız diye düşünüyorum.

Izgara ahtapot gerçekten çok başarılıydı! Fakat altında peynirli sosumsu bir şey vardı, o bizim damak zevkimize pek uymadı.

Lime sorbe ise leblebi tozuyla birlikte geldi ve biz bayıldık!

Ayrıca Lita Lokanta’da çok kaliteli şaraplar da bulabilirsiniz.

Hayvan dostu

Biz Lita Lokanta’ya Pia ve Sophie’yle geldik. Hem çalışanlar hem de müşteriler hayvan dostuydu o yüzden rahat vakit geçirdik. Sadece bir kedi vardı ki sürekli gelip bizimkileri rahatsız etti. Buraya köpeklerinizle gitmek isterseniz aklınızda olsun 🙂

Bu arada biz bahçe kısmında oturduk ama daha soğuk bir zamanda giderseniz ve içerde oturmanız gerekirse köpek alıyorlar mı emin değilim. O yüzden rezervasyon yaptırırken özellikle sormanızı tavsiye ederim.

Özetle;

Biz buranın yemeklerine, hizmet kalitesine ve hayvanları sevmelerine çok memnun olduk ve burada çok keyifli vakit geçirdik. Gün batımında ayrı güzel oluyor, aklınızda bulunsun. Son olarak da, burası nispeten küçük bir restoran olduğu için gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Her mevsim, Pazartesi günleri hariç her gün öğlen 12’den gece 12’ye kadar açık.

Instagram: @litalokanta

Websitesi: www.lokantalita.com

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın