Ana sayfa ÜlkelerMaldivler Kuda Huraa

Kuda Huraa

yazan Melis Büyükerk

Maldivlere ulaşmak için İstanbul’dan Male’ye uçtuk (yaklaşık 8 saat sürüyor). Male havaalanından çıktığımız anda ise kendimizi denizin önünde bulduk, zaten sonra geri dönene kadar da her tarafımız hep denizlerle çevriliydi. Maldivler küçük küçük adalardan oluşuyor, bunlara atol deniyor ve her otel farklı bir atolde. Dolayısıyla her yere tekne (ya da deniz uçağı) ile gidiliyor. Bu yüzden, havaalanının dışarısında otellerin tekneleri de dahil olmak üzere birçok tekne bulunuyor. Biz Four Seasons Hotel Kuda Huraa’da kaldığımız için bu yazıda belirteceğim her şey bizim kaldığımız otel ile ilgili olacak.

Otelimizin teknesini bulduktan sonra Kuda Huraa’ya doğru yola çıktık. Yaklaşık yarım saat süren tekne yolculuğu sonrasında otelimize vardık. Okyanusun ortasında çok da büyük olmayan bir tekne ile yolculuk yaptığınız için yolculuk biraz sarsıntılı geçebiliyor, eğer bu konuda hassas biriyle seyahat edecekseniz bilginiz olsun. Ama yarım saat sürdüğü için çok büyük bir problem olacağını zannetmiyorum, bizde olmadı.

Otele vardıktan sonraki o ilk anı anlatmak çok zor. Kendinizi bir kartpostalın içerisinde gibi hissediyorsunuz, çarpılıyorsunuz. Maldivleri düşününce akla her zaman masmavi deniz, bembeyaz kumlar gelir. Ama gittiğiniz zaman her şeyin aynı hayalinizdeki gibi olacağını tahmin etmezsiniz. Ben sanırım biraz onun şokunu yaşadım ilk anda.

Buraya gitmek için en uygun zaman Aralık – Nisan arası. Mesela biz Ocak ayında gitmiştik, gayet güzeldi. Hava hiçbir zaman öyle aşırı güneşli olmuyor, hatta biraz puslu oluyor. Güneş pek gözükmese de çok yakıyor, sakın hava kapalı duruyor diye aldanmayın, her zaman güneş koruyucunuzu sürün. Sonrası gerçekten çok acılı olabilir!

Four Seasons Kuda Huraa’nın bulunduğu atol, ince uzun bir ada. Baştan sona dolaşmak çok keyifli zaten enine doğru giderseniz hemencecik bitiyor. Odalar çok zevkli döşenmiş, çalışanlar inanılmaz ilgili, hizmet muazzam, manzara çarpıcı, yemekler güzel… Bu kadar benzersiz bir deneyim yaşamanın karşılığı olarak fiyatlar da ona göre tabi.

Otelin içerisinde altı tane restoran var:
­ Baraabaru: Hint mutfağı
­ Reef Club: İtalyan mutfağı
­ Cafe Huraa: Asya mutfağı
­ Kandu Grill: Deniz ürünleri (taze balıklar var)
­ Poolside Bar: Havuz kenarında salata, sandviç gibi yiyecekler var
­ Sunset Bar: Buranın kokteylleri inanılmaz

Biz ilk akşam Baraabaru’da yedik. Tam olarak neler yediğimizi hatırlamıyorum ama yediğim bir şey o kadar acıydı ki tüm yemek boyunca yandığım için diğer yediklerimin tadını alamadım . Diğer şeyler güzelmiş, tat almaya devam edebilenler bana öyle dedi en azından 🙂 Onun dışında diğer restoranlarda yediğimiz her şey çok lezzetliydi.

Özellikle, Sunset Bar’da gün batımını izlerken bir kokteyl içmenizi tavsiye ederim. Güneş tam karşınızdan batıyor ve gökyüzü inanılmaz renklere bürünüyor.

Bu arada, gökyüzünün pembe olduğu anlarda köpek balıkları geliyor ve otel çalışanları onları besliyor. Dilerseniz siz de besleyebiliyorsunuz. Çok büyük köpek balıkları kıyıya gelemiyor, dolayısıyla bunlar daha minik. Gün içerisinde sizin yüzeceğiniz saatlerde de gelmiyorlar, merak etmeyin. Yine o saatlerde kumsala yengeçler de geliyor. Sayıları öyle küçümsenecek gibi değil, siz yine dikkat edin.

Bunların yanı sıra, bir akşam özel yemek ayarladık. Sahilde meşaleler ve bize özel müzik eşliğinde yemek yedik. Her türlü yemek vardı ve inanılmazdı. Adada olduğumuz için her şey (özellikle de deniz ürünleri) çok tazeydi. O akşam yediğimiz yemeğin keyfi bir başkaydı. Eğer buraya giderseniz ve böyle bir yemek ayarlamak isterseniz, otele birkaç gün öncesinden haber vermeniz yeterli olacaktır. Sonrasında kendileri çok güzel bir şekilde, her detayı düşünerek ayarlıyorlar.

Çocuklu misafirleri düşünerek çocuklar için de bir yer yapmışlar, burada çocuklar için çeşitli aktiviteler var. İster gün içerisinde birkaç saat çocuğunuzu buraya bırakabilir, ister onlarla birlikte siz de aktivitelere katılabilirsiniz. Ben şöyle uzaktan bir baktım açıkçası ama içerisi çok tatlı gözüküyordu.

Otelin yetişkinler için sunduğu aktiviteler de var tabi. Otelin içerisinde deniz kaplumbağaları var onları görmeye ve beslemeye gidebilirsiniz. Katamaran kullanabilirsiniz. Köpek balıklarıyla yüzmeye gidebilirsiniz. Bunun için sizi otelden bir tekneyle alıp köpek balıklarının olduğu daha derin bir yere götürüyorlar. Şnorkel ile yüzerken altınızdan köpek balıklarının geçmesi kadar ürpertici ama bir o kadar da heyecan verici bir his olamaz!

Maldivleri bizim için eşsiz bir deneyim yapan bir diğer nokta da spaydı: The Island Spa. Buraya otelin teknesi (geleneksel balıkçı teknesi) sizi götürüyor, başka türlü ulaşım yok. Öyle uzak bir yerde değil, sadece karadan ulaşım yok. Spanın kokusu, ambiyansı, adımınızı attığınızda verdiği his, çalışanların ses tonu, duyduğunuz müzikler zaten sizi rahatlatmaya yetiyor. Tabi burada farklı farklı masajlar ve bakımlar var. Biz değişik masajlar ve gelin bakımı (aramızda gelin olacak veya yeni evlenmiş kimse olmamasına rağmen merakımızdan) denedik.

Masaj için sizi aldıkları oda zaten başlı başına inanılmaz. Deniz manzaralı olmasının yanı sıra, kafanızı masaj koltuğuna koyduğunuz zaman da turkuaz denizin içerisindeki balıkları görebiliyorsunuz. Tahmin edersiniz ki buradaki masözler işlerini çok iyi biliyorlar. Biz yaptırmadık ama eğer isterseniz burada gece masaj yaptırmak da mümkün. Gelin bakımı ise çok daha uzun bir ritüel, bunun için sizi ayrı bir bungalova alıyorlar. Burada birkaç bakım ve masajı birlikte uyguluyorlar. Bu bakımın sonunda yenilenmiş biri olarak çıkıyorsunuz.

Four Seasons Hotel Kuda Huraa’da geçirdiğimiz her an büyülü gibiydi. Aynı yerde saatlerce otursanız da bakmaya doyamayacağınız, her zaman ilk gördüğünüzdeki etkisini koruyacak bir yer. Denize girmek güzel olsa da öyle sanıldığı kadar muazzam değil bence, insan göründüğü kadar mükemmel olacak zannediyor. Ama karşılaştığınız güzelliklerin yanında onun pek bir önemi kalmıyor, fark etmiyorsunuz bile.

Küçük bir ada olduğu için belli bir süre sonra yapacak bir şey kalmıyor gerçekten, o yüzden bana sorarsanız bir hafta kalmak yeterli olacaktır. Burası, yediğimiz yemekler, akşamüstü batırdığımız güneş, yaptırdığımız masaj ve bakımlar, aldığımız hizmet kalitesi ve kaldığımız odalar bakımından, hayatımız boyunca hiç unutamayacağınız bir deneyim oldu.

Instagram: @fsmaldives

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın