Ana sayfa Hayvan Dostu Köpek Müzeleri

Köpek Müzeleri

yazan Melis Büyükerk

Köpeklere düşkünlüğümü beni tanıyan herkes bilir. Bu yüzden dünya üzerinde sadece köpeklere adanmış müzeler olması beni çok heyecanlandırdı. Eğer köpekleri seviyorsanız, eminim siz de bu müzelere bayılacaksınız!

Aslında köpek müzelerinin varlığını öğrenmem, 2016 yılında Dominic Wilcox’un İngiltere’de köpekler için açtığı “Play More” adlı sergiyi duymamla başladı. Böyle bir sergi yapılmış olması beni çok etkiledi. Çünkü, sahiplerinin köpekleriyle daha fazla vakit geçirmesi, onlarla daha fazla oynamasını vurgulamak isteyen bu sergide, her şey köpekler için düşünülmüştü! Tablolar onların görebileceği şekilde asılmıştı, kocaman bir mama kabının içinde mama şeklinde topları bulunan bir top havuzu, araba simülasyonu vardı… Sadece iki gün için açılsa da bu sergi, bence dünyadaki en etkileyici sergilerden bir tanesi.

Ayrıca, gitme imkanı bulan köpekler için eminim çok eğlenceli olmuştur. Onlar da sahipleriyle birlikte farklı ve yeni şeyler deneyimlemekten çok hoşlanıyorlar!

Bu sergi gibi bir başkası olmasa da, dünya üzerinde sadece köpeklere yoğunlaşan birçok müze bulunuyor. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi:

American Kennel Club Museum of the Dog – New York, ABD

Westie w/ Lakeside Background by Helen Wilson Sherman (1964)

1982 yılında açılan AKC Museum of the Dog, köpeklerle ilgili dünyadaki en güzel ve büyük sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Müzede Sir Edwin Landseer ve Maud Earl gibi sanatçıların köpek heykelleri ve resimlerini bulabilirsiniz. Sadece köpeklerle ilgili yaklaşık 1700 eser var. Bu eserleri rotasyonlu olarak sergiliyorlar. Sergiler dışında bir de müzenin çok geniş kapsamlı bir kütüphanesi var. Ayrıca tüm bunlara online olarak websitelerinden de göz atabilirsiniz. Kısacası burada köpekler ile ilgili her şeye ulaşabilirsiniz!

Websitesi: www.museumofthedog.org

Foof – Mondragone, İtalya

Avrupa’da köpeklere adanmış ilk müze/park olan Foof, aynı zamanda köpeklerin yemyeşil bir alanda rahatça vakit geçirdiği bir barınak. İsmi, müzenin mimarlarından birinin çocukluk zamanlarındaki köpeğinin adından esinlenilmiş. Köpek ve insanın arasındaki ilişkiyi kutlamayı amaçlayan müzede, sergi gezmenin yanı sıra köpek de sahiplenebiliyorsunuz. Müzede, Roma zamanlarından kalan 120 köpek tasması, kraliyet ailesinin, politikacıların, ünlü isimlerin köpekleriyle fotoğrafları ve köpek heykelleri bulabilirsiniz. Ayrıca, ünlü sanatçı Jeff Koons’un da köpeklerle ilgili iki eserini bu müzede görebilirsiniz.

Websitesi: www.foof.it

Dackel Museum – Passau, Almanya

Sadece Dachshund ırkına özel bir müze olan Dackel Museum (zaten Dachschund Müzesi olarak çevriliyor), bu ırk ile ilgili 4500 esere ev sahipliği yapıyor. Dachshund ırkı ilk olarak 17. yüzyılda Almanya’da üretilmeye başlandı, o yüzden bu müzeyi bu ırka adamışlar. Dünyada bu anlamda en çok eser olan müze Dackel Museum. Müzenin sahiplerinin (Küblbeck ve Storz) Dachshund ırkı köpekleri de müzeye sık sık gidiyormuş.

Websitesi: www.dackelmuseum.de

Akita Dog Museum – Akita, Japonya

Akita around 1965

Ünlü Akita Inu ırkının doğduğu yerde (Odate) bulunan Akita Dog Museum, bu ırkın Japon tarihi ve geleneklerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguluyor ve bununla ilgili çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor. Müzenin kapısında da, sahibinin ölümünden sonra, 9 yıl boyunca her gün tren istasyonuna gidip onu bekleyerek dünyada herkes tarafından bilinen Hatchiko’nun heykeli yer alıyor.

Websitesi: www.akitainu-hozonkai.com

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın