Ana sayfa Hayvan Dostu Karantina Zamanı Köpek Sahibi Olmak

Karantina Zamanı Köpek Sahibi Olmak

yazan Melis Büyükerk

Benim için karantina günlerinin en güzel yanı tüm günü Coco ve Sophie ile birlikte geçirebiliyor olmak! Gündelik hayatımızdaki koşuşturmalarımız, işlerimizle birlikte bazen evcil hayvanlarımızla istediğimiz kadar ilgilenemeyebiliyoruz. Ben özellikle her gittiğim yere onları da götürmeye çalışıyorum, ama tabi bu her zaman mümkün olamayabiliyor.

Covid-19’un hayvanlar yoluyla bulaşmadığını biliyoruz. Fakat, dünyanın çeşitli yerlerinde bu hastalığı kapan hayvanlar da var. Bunun sebebinin pozitif çıkmış biriyle yakın temasta olmaları olduğu düşünülüyor. Şu anda da aksi yönde bir bilgi yok. Dolayısıyla, bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey öncelikle çevrenizdekileri hayvanların taşıyıcı olmadığı hakkında bilgilendirmek. Bu dönemde köpeklerini terk eden insanların haberlerini çok okuyoruz ne yazık ki…

Yine de köpeğinize sizin dışınızda kimsenin temas etmemesine dikkat edin. Covid-19 pozitif birisiyle temas ederse size geçirebilme ihtimali olabilir. Bu yüzden de sokağa çıkarsanız nasıl kendi temizliğinize dikkat ediyorsanız, köpeğinizinkine de dikkat etmeniz lazım.

Bu dönem sizler için ne kadar garip ve alışılmadıksa, köpekleriniz için de öyle. Tabi sürekli sizlerle oldukları için muhtemelen onlar çok daha mutludur 🙂 Bu değişikliğin onlar üzerindeki en büyük etkisi, sokağa çıkmamamız gerektiği için, eskisi gibi egzersiz yapamamaları. Dolayısıyla, onların da bir şekilde enerjilerini atmaları şart.

Belki dışarı çıkıp dolaştığınız kadar egzersiz yapamazlar ama yine de zihinsel egzersiz yapmaları mümkün. Bu yüzden onlara puzzle gibi oyuncaklar alabilirsiniz. Artık gerçekten harika oyuncaklar var, istediğiniz gibi kapınıza getiriyorlar. Ya da daha güzeli evdeki bazı eşyaları kullanarak kendiniz de köpeğiniz için oyun yaratabilirsiniz!

  • Mesela, bir bardak, kutu gibi şeylere küçük bir ödül maması saklayıp, köpeğinizin önünde bardakları/kutuları karıştırabilirsiniz. Biz bunu Coco ve Sophie ile denedik, gayet eğlendik. Köpeğiniz burnuyla ya da patisiyle doğru bardağı/kutuyu gösterirse ödül mamasını verebilirsiniz 🙂
  • 12’li bir cupcake kalıbınız varsa (ona benzeyen başka bir şey de olabilir), birkaç tanesinin içine ödül maması koyduktan sonra 12’sinin de üzerine tenis topu koyup köpeğinizin hangi topların altında ödül maması olduğunu bulmasını bekleyebilirsiniz. Tabi her oynadığınızda ödül mamalarının yerlerini değiştirmeniz lazım.
  • Küçük bir çanta ya da kalem kutusunu ödül mamasıyla doldurduktan sonra saklayıp köpeğinizin bulmasını sağlayabilirsiniz. İlk birkaç sefer muhtemelen yardıma ihtiyacı olacak ama sonra kendisi bulmaya alışacaktır. Küçük bir alanda başlayıp giderek zorlaştırabilirsiniz. Böylece köpeğiniz de daha çok eğlenir.

Bazı köpekler bu dönemde yemek yememe, oyun oynamak istememe gibi daha depresif davranışlarda bulunabilir. Köpekler genellikle yapacak bir şey olmasını istedikleri için, evde onlarla düzenli olarak oynamanız ve alanınız müsaitse egzersiz yapmanız bu tarz problemleri ortadan kaldıracaktır.

En nihayetinde onlar sizlerle vakit geçirdikçe mutlu oluyorlar. Birlikte geçirdiğiniz vakti kaliteli hale getirmek ise sizin elinizde 🙂

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

Münire 20/04/2020 - 19:12

Çok aydınlatıcı yararlı bir bilgiyi paylaşmış sevgili Smile&Travel özellikle de herhangi bir Pet ‘ i olanlar için. 👍👏👏 Sevgili Coco’ cuğa da ❤️❤️

Cevapla

Bir Cevap Yazın